Με κατοστάρα η νίκη του ΓΣΛ/Φάρου επί του ΠΑΟΚ

Σε ένα παιχνίδι όπου κυριάρχησαν οι κακές άμυνες και τα πολλά τρίποντα, ο ΓΣΛ Φάρος κατάφερε να εκμεταλλευτεί την κούραση και τις απουσίες του ΠΑΟΚ, παίρνοντας τη νίκη με 101-89, στο καλύτερο φετινό του παιχνίδι.

Σημαντικές αποδείχθηκαν οι απουσίες των Μαργαρίτη - Κόνιαρη για τον ΠΑΟΚ, ο οποίος στο τέταρτο δεκάλεπτο «έβγαλε» την κούραση από τα συνεχόμενα παιχνίδια και δεν κατάφερε να διεκδικήσει το παιχνίδι ως το τέλος. Από τους «ασπρόμαυρους» ξεχώρισαν οι Γκος (17π.) και Χαραλαμπόπουλος (15π.), σε ένα αγώνα που είχε αρκετές εναλλαγές στο σκορ.

Από την άλλη πλευρά, ο ΓΣΛ Φάρος κατάφερε να παίξει σήμερα το καλύτερο του παιχνίδι και με οδηγούς τους Σάφτενααρ (22π.) και Μουράτο (17π.), πήρε τη νίκη στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής. Σε όλη την διάρκεια του αγώνα υπήρχαν αρκετά νεύρα και κακές άμυνες, με τις δυο ομάδες να βρίσκουν πολλές λύσεις από την γραμμή του τριπόντου.

Κακές άμυνες και… λύσεις από τα 6,75

Το πρώτο δεκάλεπτο που ήταν αρκετά «νευρικό» με πολλά φάουλ, βρήκε τον ΠΑΟΚ να μπαίνει δυνατά στην αναμέτρηση, με τον Χρυσικόπουλο να βάζει μπροστά τον Δικέφαλο με 0-5, ενώ ξανά ο ίδιος παίκτης, ανέβασε την διαφορά στους έξι (4-10).  Σε εκείνο το σημείο ήρθε η αντίδραση από τους γηπεδούχους, οι οποίοι με σερί 8-0, πέρασαν μπροστά (12-10). Στη συνέχεια οι δυο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ, με τον Λάκι Τζόουνς να βάζει ξανά τον ΠΑΟΚ μπροστά με τρίποντο (20-22). Παρόλα αυτά, με… οδηγούς τους Μουράτο, Μαραγκό και Μπάντερ, ο Φάρος κατάφερε να μπει και πάλι μπροστά με την λήξη του πρώτου δεκαλέπτου (27-26).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να ξανά μπει μπροστά (29-33) και με τρίποντο από τον Χαραλαμπόπουλο, ωστόσο με σερί 7-0 και πρωταγωνιστή τον Μαραγκό, ο Φάρος πέρασε ξανά μπροστά (36-33). Η… απάντηση του Δικεφάλου ήταν άμεση (36-38) και μετά με… απίστευτο κρεσέντο από τα 6,75 από τις δυο ομάδες, το σκορ έφτασε στο 44-47. Η λήξη του ημιχρόνου βρήκε τις δυο ομάδες ισόπαλες με 49-49, όπου κυριάρχησαν οι κακές άμυνες εκατέρωθεν.

«Μάχη» μέχρι το… τέλος

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους Παπαντωνίου και Τζόουνς να οδηγούν τις ομάδες τους, ενώ με τρίποντο του πρώτου, ο Φάρος πέρασε μπροστά (59-56). Ο Δικέφαλος απάντησε άμεσα (59-59) με τον Τζόουνς, ενώ ο Κατσίβελης με τρίποντο έδωσε ξανά προβάδισμα στον ΠΑΟΚ (61-62). Στη συνέχεια καμιά ομάδα δεν μπόρεσε να πάρει διαφορά, ωστόσο προς το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να βρεθεί μπροστά με 75-73 και μετά από βολές που σημείωσαν οι Χαραλαμπόπουλος και Γκος.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ πέρασε μπροστά με 81-83, ωστόσο ακολούθησε ένα σερί 6-0 από τον Φάρο (87-83) και στη συνέχεια οι Σάφτενααρ - Παπαντωνίου, ανέβασαν περισσότερο την διαφορά (91-85). Η συνέχεια ήταν ανάλογη για τους γηπεδούχους που έβρισκαν λύσεις, κρατώντας την διαφορά και παίρνοντας τη νίκη με 101-89.

Τα δεκάλεπτα: 27-26, 49-49, 73-75, 101-89.

ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΟΣ: Κιλί 8 (1), Μπάντερ 15 (2), Παπαμακάριος 6, Μαραγκός 11 (5 ριμπάουντ) , Μουράτος 17 (3/4 τρίποντα, 5 ασίστ)), Διαμαντάκος, Χατζηκυριακίδης, Σάφτενααρ 22 (2/3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Παπαντωνίου 16 (1/4 τρίποντα, 8 ασίστ).

ΠΑΟΚ: Χρυσικόπουλος 12 (2), Κρουμπάλι 2, Τσόχλας 2, Μαργαρίτης, Ζάρας 8, χαραλαμπόπουλος 15 (2/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Καραμανώλης, Κατσίβελης 13 (2/7 τρίποντα,  6 ασίστ), Τζάκσον 6 (1), Γκος 17 (1), Τζόουνς 14 (3/6 τρίποντα, 8 ριμπάουντ).

Πηγή: sdna.gr