Άνετη νίκη του Ολυμπιακού επί της Μακάμπι Τελ Αβίβ

Ο Ολυμπιακός ξεπέρασε την βαριά ήττα της προηγούμενης αγωνιστικής απέναντι στην Μπασκόνια και το έκανε με εμφατικό τρόπο απέναντι στην Μακάμπι Τελ Αβίβ, την οποία "διέλυσε" με 94-64, για την 18η αγωνιστική της Ευρωλίγκα. Ιδιαίτερα σημαντικό στατιστικό πως και οι δώδεκα παίκτες που χρησιμοποίησε ο Γιάννης Σφαιρόπουλος κατάφεραν να σκοράρουν.

Στα πρώτα λεπτά οι Πειραιώτες εμφανίστηκαν αγχωμένοι, με τους Ισραηλινούς να τους αιφνιδιάζουν και με τα καλάθια των Τόμας και Παρακχούσκι να προηγούνται με 7-4, στο 3?, όμως οι "ερυθρόλευκοι" αντέδρασαν και με το δίποντο του Παπανικολάου προσπέρασαν με 10-9. Οι γηπεδούχοι βελτιώθηκαν αισθητά και με βολές του ΜακΛιν έφτασαν στο  16-13, ενώ η απάντηση του Τάιους ήταν άμεση για το 16-15, με κάρφωμα. Ο Αμερικανός σέντερ ήταν σημείο αναφοράς για την επίθεση του Ολυμπιακού και με συνεχόμενα καλάθια διαμόρφωσε το  24-16, για την πρώτη περίοδο.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα το δεύτερο δεκάλεπτο και χάρη στους  6 προσωπικούς πόντους του Τζάκσον μείωσαν σε 30-24, όμως οι παίκτες του Σφαιρόπουλου αντέδρασαν και με σερί 7-0, επανέφεραν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (37-24) και έδειξαν πως δεν έχουν διάθεση για να κινδυνέψουν. Ο Τζάκσον συνέχιζε να δημιουργεί προβλήματα στην "ερυθρόλευκη" άμυνα και με ακόμη ένα τρίποντο μείωσε σε 37-29, ενώ ο Κέιν έκανε το 37-31, στο 15?. Οι παίκτες του Σπάχια βρέθηκαν ακόμη πιο κοντά, όταν ο Τάιους με μία βολή έκανε το 40-34, όμως τα καλάθια των Σπανούλη και Παπανικολάου άνοιξαν και πάλι την "ψαλίδα" για το 46-33. Ο Έλληνας φόργουορντ έκανε το  50-38 με δύο εύστοχες βολές, ενώ ο Παπαπέτρου με έμμεσο τρίποντο έγραψε το 53-40, που ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Οι γηπεδούχοι έδειξαν με την επανέναρξη του αγώνα πως έχουν βάλει τις βάσεις για μία εύκολη νίκη, με όπλο την άμυνα, ενώ τα τρίποντα των Μάντζαρη και Σπανούλη έκαναν το 60-44 και τους έδωσε σημαντικό προβάδισμα. Ο Ρολ μείωσε από κοντά σε 62-46, όμως οι Πρίντεζης και Τόμπσον έστειλαν τον Ολυμπιακό στο +20 (66-46), στο 27?. Οι Ισραηλινοί είχαν εγκλωβιστεί στην τρομερή άμυνα των γηπεδούχων και δεν μπορούσαν να βρουν διαδρόμους προς το αντίπαλο καλάθι. Ο Κέιν σκόραρε για το 67-51, όμως ο Παπαπέτρου με τρίποντο έκανε το 70-51, το οποίο παρέμεινε μέχρι το τέλος της περιόδου.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα η εικόνα παρέμενε ίδια και οι "ερυθρόλευκοι" είχαν τον απόλυτο έλεγχο, ενώ τα καλάθια των Ρόμπερτς και Μπόγρη έκαναν το 75-52, στο 31?. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τις λύσεις και μείωσαν σε 78-56, όμως οι Πειραιώτες αντέδρασαν και με σερί 10-0 έκαναν το 88-56, 4? πριν από το τέλος. Οι Ουίλτζερ και Μπόγρης πήραν χρόνο συμμετοχής στα τελευταία λεπτά και με καλάθια τους έγινε το 94-63, με κάτι λιγότερο από ένα λεπτό να απομένει.

Τα δεκάλεπτα: 24-16, 53-40, 70-51, 94-64.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): ΜακΛίν 12, Παπαπέτρου 11 (2/3 τρίποντα), Σπανούλης 13 (2/5 τρίποντα, 7 ασίστ), Μιλουτίνοφ 12 (7 ριμπάουντ), Στρέλνιεκς 3, Πρίντεζης 6 (6 ριμπάουντ), Παπανικολάου 9, Μάντζαρης 5 (1), Ρόμπερτς 5 (1), Μπόγρης 5 (7 ριμπάουντ), Ουίλτζερ 6 (2), Τόμπσον 7 (1).

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Σπάχια): Τόμας 9 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μασούρ 1, Ρολ 6, Κέιν 7 ( 6 ριμπάουντ), Τάιους 10, Ντιμπαρτολομέο 4, Κοέν 2, Σέγκεβ 1, Κόουλ 7 (1) , Παρακχούσκι 4, Ζοσμάν, Τζάκσον 13 (2).

Πηγή: ebasket.gr