Μεγάλη νίκη του Ρεθύμνου με 80-73 επί του Άρη

Μετά από ένα συγκλονιστικό σε εξέλιξη παιχνίδι, το Ρέθυμνο Cretan Kings επικράτησε με 80-73 του Άρη στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Basket League.

Μία πολύ σημαντική νίκη για την κρητική ομάδα, η οποία στα κρίσιμα σημεία αντέδρασε σωστά και πήρε μεγάλα σουτ από τους Γιαννόπουλο και Γκούντγουιν, ενώ ψύχραιμος από τη γραμμή ήταν ο Άρμστεντ.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο παρκέ και προηγήθηκαν με 4-0, όμως γρήγορα ο Άρης ισορρόπησε και το παιχνίδι πήγαινε πόντο-πόντο για να λήξει το δεκάλεπτο με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 17-18.

Στα πρώτα λεπτά της 2ης περιόδου το ντέρμπι συνεχίστηκε με το σκορ να είναι 22-24 υπέρ του Άρη στο 13':40''. Κάπου εκεί οι παίκτες του Νίκου Βετούλα πάτησαν το πόδι στο γκάζι. Το έναυσμα έδωσε ένα καλαθι του Λι, ενώ ακολούθησαν δύο τρίποντα από Γκούντγουιν και Γιαννόπουλο, δύο βολές του Μούντι και ένα γκολ φάουλ του Άρμστεντ. Με συνολικό σερί 13-0, λοιπόν, οι «κεραμιδί» βρέθηκαν να προηγούνται με 35-24 στο 17'. Οι Θεσσαλονικείς απάντησαν μέσα από την άμυνά τους και σιγά-σιγά ροκάνισαν τη διαφορά μειώνοντας ακόμα και στον πόντο (36-35) με βολές του Μάρας. Παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάνε με διαφορά 5 πόντων (40-35) στα αποδυτήρια χάρη στο τρίποντο του Γιαννόπουλου από τα εννέα μέτρα στην εκπνοή.

Ο Άρης ισοφάρισε σε 40-40 στο ξεκίνημα του 3ου  δεκαλέπτου και το ντέρμπι συνεχίστηκε σε όλη τη διάρκεια. Μόνο στα μέσα της περιόδου το Ρέθυμνο ξέφυγε με 51-45, όμως και πάλι έχασε γρήγορα τη διαφορά με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 53-55 στο 30'.

Οι εναλλαγές στην πρωτοπορία του σκορ ήταν συνεχόμενες στην τελευταία περίοδο και όλα προμήνυαν ένα συγκλονιστικό φινάλε. Έτσι και έγινε…

Το παιχνίδι ήταν στην κόψη του ξυραφιού με το σκορ να είναι 65-68 υπέρ του Άρη 2':23'' πριν το φινάλε. Ο Γκούντγουιν με τρίποντο ισοφάρισε σε 68-68 στο 38', όμως ο Τσαϊρέλης έδωσε εκ νέου προβάδισμα στους φιλοξενούμενους με 68-70 1':40'' πριν το φινάλε.

Ουσιαστικά η φάση που έγειρε τελικά την πλάστιγγα υπέρ της κρητικής ομάδας ήρθε από τον Χάρη Γιαννόπουλο, ο οποίος με τρίποντο και κερδισμένο φάουλ έκανε το 72-70 1':23'' πριν το τέλος.

Ο Πρίουιτ μείωσε σε 72-71 με μία βολή και ο Τσαϊρέλης σε 74-73 στα 43'' μετά το καλάθι του Μούντι. Ακολούθησαν δύο χαμένες βολές από τον Γκούντγουιν στα 18'', όμως στη διεκδίκηση της μπάλας αυτή κατέληξε άουτ υπέρ του Ρεθύμνου και στη συνέχεια έγινε αντιαθλητικό φάουλ στον Μούντι που με 1/1 βολές εκανε το 75-73. Στην επαναφορά έγινε φάουλ στον Άρμστεντ που ήταν εύστοχος για το 77-73 στα 14'' και νέο λάθος του Άρη που έκρινε και τον τελικό νικητή.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 40-35 (ημίχ.), 53-55, 80-73.

ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS (Ν. Βετούλας): Γκούντγουιν 19 (2), Κώττας 2, Χριστοδούλου 10 (1), Μόρισον 3 (1), Άρμστεντ 13 (1), Ντάνιελς, Μούντι 8 (2), Στεφανίδης 5, Λι 6, Γιαννόπουλος 14 (3).

ΑΡΗΣ (Π. Γιαννάκης): Μποχωρίδης 21 (3), Φλιόρης 3 (1), Τσαϊρέλης 15, Μούρτος, Βασιλόπουλος 15 (1), Μάρας 4, Πουλιανίτης, Πρίουιτ 8 (1), Μπελ 7 (1),