Ανίκητος μέσα στο ΟΑΚΑ ο Παναθηναϊκός

Η άμυνα ήταν για σεμινάριο, ο Νίκος Παππάς για φίλημα και ο Παναθηναϊκός έκανε το "εννιά στα εννιά" στο ΟΑΚΑ, αυτή τη φορά με θύμα την Μπαρτσελόνα (84-75). Νέο νταμπλ νταμπλ από τον Νικ Καλάθη (17 πόντοι, 12 ασίστ).

Το ΟΑΚΑ έκανε ξανά τη δουλειά για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος ξεπέρασε (και) το εμπόδιο της Μπαρτσελόνα, για να πάρει την ένατη φετινή εντός έδρας νίκη του στην EuroLeague (84-75). Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ παρέδωσε αμυντικό ρεσιτάλ σχεδόν στο σύνολο του σαρανταλέπτου, βασίστηκε σε όσα έκανε στο πίσω μέρος του παρκέ μέχρι το 30ο λεπτό, για να πάρει από εκεί κι έπειτα την σκυτάλη ο Νίκος Παππάς (σ.σ.: πέτυχε όλους τους πόντους του στην τελευταία περίοδο) και να βάλει το κερασάκι στην τούρτα.

Τα μεγάλα κορμιά της Μπαρτσελόνα ήταν άλυτο πρόβλημα για τον Παναθηναϊκό στο α' δεκάλεπτο. Μπορεί οι "μπλαουγκράνα" να είχαν μια αργή πεντάδα στην εκκίνηση (με τους Χουάν Κάρλος Ναβάρο και Άντε Τόμιτς) και να δέχθηκαν πέντε (!) αιφνιδιασμούς, αλλά είχαν το προβάδισμα στο τέλος της α' περιόδου (17-19). Πολύ απλά γιατί ακουμπούσαν διαρκώς την μπάλα στο καλάθι, κυριαρχώντας λόγω σωματοδομής.

Οι "πράσινοι" δεν είχαν ρυθμό στο "πέντε εναντίον πέντε", τα περιφερειακά σουτ έβρισκαν διαρκώς το σίδερο, κι έτσι η ομάδα του Σίτο Αλόνσο διατηρούσε δίχως πρόβλημα το προβάδισμα. Έφτασε μάλιστα στο +7 (27-34 στο 15'), πριν αρχίσει η... ολική ανατροπή.

Με εκπληκτική άμυνα πάνω στην μπάλα και έλεγχο των ριμπάουντ, ο Παναθηναϊκός ανέτρεψε πλήρως την κατάσταση. Κράτησε τους "μπλαουγκράνα" δίχως πόντο μέχρι την ανάπαυλα, για να πάει στα αποδυτήρια έχοντας αυτός το πάνω χέρι (36-34). Έστω κι αν οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ είχαν 1/10 τρίποντα (σ.σ.: φέτος στο ΟΑΚΑ σουτάρουν με 45.9%) και 5/11 βολές. Όχι ότι στις ελεύθερες βολές η Μπαρτσελόνα ήταν καλύτερη (1/8).

Το +2 μπορεί να ήταν μικρό (αριθμητικά) προβάδισμα, αλλά αποτελούσε αδιαμφισβήτητο κέρδος για το "τριφύλλι", το οποίο είχε υποχρεώσει την Μπαρτσελόνα σε 9 λάθη, για μόλις 10 ασίστ.

Η αμυντική συνέπεια του Παναθηναϊκού συνεχίστηκε στη γ' περίοδο, μόνο που έγινε ακόμη πιο έντονη. Οι "πράσινοι" κράτησαν τους "μπλαουγκράνα" δίχως εντός παιδιάς καλάθι για εφτά (!) λεπτά, με αποτέλεσμα να κλείσουν την περίοδο, όντες στο +6 (54-48). Το αποτέλεσμα της δουλειάς που έκαναν οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ αποτυπώθηκε από τα στατιστικά της Μπαρτσελόνα: 4/8 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 6/6 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 4 λάθη!

Ο προπονητής του "τριφυλλιού" δοκίμαζε διαρκώς πράγματα (σε θέμα πεντάδων) στο παιχνίδι, με τον Ίαν Βουγιούκα να έρχεται από τον πάγκο και να κάνει εξαιρετική δουλειά στις αρχές της τελευταίας περιόδου. Ο αρχηγός του Παναθηναϊκού πήρε μαζεμένες μπάλες στο πρώτο τρίλεπτο, για να προσφέρει δύο κερδισμένα φάουλ, δύο καλάθια και μία ασίστ. Με αυτόν ως άρμα μάχης, η διαφορά έφτασε μάλιστα στο +9 (65-56) στο 36ο λεπτό, για να αποκτήσει το ΟΑΚΑ ακόμη μεγαλύτερο παλμό.

Κι εκεί που χρειαζόταν κάτι παραπάνω, το έδωσε ο Νίκος Παππάς. Ο 27χρονος γκαρντ πέτυχε όλους τους πόντους του στην τελευταία περίοδο, για να δώσει εύκολα καλάθια στους "πράσινους" και να τους φέρει στο +11 (73-62) με δυόμιση λεπτά για το τέλος. Οι "μπλαουγκράνα" δεν είχαν άλλα αποθέματα ενέργειας, με το "τριφύλλι" να παίρνει τη νίκη και να κάνει το "εννιά στα εννιά" στο γήπεδό του (84-75).

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπελόσεβιτς (Σερβία), Πατέρνικο (Ιταλία), Παστούσιακ (Πολωνία).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-19, 36-34, 54-48, 84-75.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 14 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ρίβερς 3 (0/6 τρίποντα), Παππάς 15 (5/8 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/3 βολές), Ντένμον 2, Γκιστ 15 (5/5 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 7/8 βολές, 6 ριμπάουντ), Βουγιούκας 4, Λεκαβίτσιους, Γκάμπριελ 4, Λοτζέσκι 6, Καλάθης 17 (8/10 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 1/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 λάθος), Αντετοκούνμπο 2.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Αλόνσο): Ρίμπας 10 (2), Χάνγκα 3 (1/5 σουτ, 6 ριμπάουντ), Ναβάρο 7 (1/4 τρίποντα), Ερτέλ 18 (4/9 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 4/4 βολές), Βεζένκοφ 2, Οριόλα 7, Κόπονεν 5 (1), Κλαβέρ, Τόμιτς 12 (6/6 δίποντα, 0/4 βολές, 3 ριμπάουντ), Μοερμάν 11 (1 τρίποντα, 6 ριμπάουντ).