Στις καθυστερήσεις νίκησε την Μπέρνλι η Λίβερπουλ

Τι κι αν ο Γιούργκεν Κλοπ άλλαξε την αρχική ενδεκάδα κατά τα 7/11; Τι κι να ισοφαρίστηκε στο 87'; Η Λίβερπουλ έφυγε με τη νίκη (1-2) από την έδρα της Μπέρνλι χάρη στο γκολ του Κλάβαν στο 94' και ξεκίνησε το 2018, όπως τελείωσε το 2017.

Το γκολ του Ράγκναρ Κλάβαν στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων χάρισε στη Λίβερπουλ την τρίτη διαδοχική της νίκη στην Premier League και την ευκαιρία να καλωσορίσει το 2018, έτσι ακριβώς όπως αποχαιρέτησε το 2017. Με επιτυχία, δηλαδή!

Ο Γερμανός τεχνικός των "reds", Γιούργκεν Κλοπ, "ανακάτεψε την τράπουλα" και μάλιστα καλά. Η αρχική ενδεκάδα στο ματς με την Μπέρνλι διέφερε κατά τα 7/11 σε σχέση με την αντίστοιχη κόντρα στη Λέστερ. Όλα αυτά σε διάστημα μόνο δύο ημερών. Ο Σαντιό Μανέ ωστόσο, κατόρθωσε στο 61ο λεπτό να νικήσει τον Πόουπ και να δώσει στην ομάδα του το προβάδισμα.

Η Μπέρνλι είχε απάντηση, ωστόσο, και την "έδωσε" μέσω στου Γιόχαν Μπεργκ Γκούντμουντσον, ο οποίος στο 87ο λεπτό ισοφάρισε σε 1-1. Οι "reds" ήταν αποφασισμένοι να κάνουν "ποδαρικό" με το δεξί στο νέο έτος ο,τι και να γίνει. Ο Ράγκναρ Κλαβάν στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων "σφράγισε" την "απόδραση" της Λίβερπουλ (1-2)!

Δύσκολα, αλλά πέρασε η Νιούκαστλ από την έδρα της Στόουκ. Μπορεί ο Σάιραν Κλαρκ να έχασε απίθανη ευκαιρία εξ' επαφής, αλλά ο Αγιόθε Πέρεθ στο 73ο λεπτό πέτυχε το νικητήριο γκολ για τους φιλοξενούμενους.

Η Λέστερ δεν συνάντησε σπουδαία αντίσταση από τη Χάντερσφιλντ και τη νίκη με 3-0 χάρη στα γκολ του πέτυχαν οι Ριγιάντ Μαχρέζ και Ισλάμ Σλιμανί.

ΜΠΕΡΝΛΙ: Ποουπ, Μπάρντσλεϊ, Ταρκόβσκι, Μι, Τέιλορ, Γκούντμουντσον, Κορκ, Ντεφούρ, Άρφιλντ, Χέντρικ, Μπάρνς

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Μινιολέ, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Λόβρεν, Κλαβάν, Γκόμες, Τσάμπερλεν, Τσαν, Βαινάλντουμ, Μανέ, Σολάνκε, Λαλάνα.