Αθλητισμός

Σάρωσε τα μετάλλια η ΚΟΕ στα έξι αθλήματα που εκπροσωπεί

Έφτασε σχεδόν τα 100 μέσα σε μία χρονιά με επιτυχίες

Σχεδόν 100άρησαν τα Μετάλλια των έξι (6) Αθλημάτων της ΚΟΕ το 2017, στις σημαντικότερες διεθνείς διοργανώσεις όπου και μετείχαν οι Εθνικές της Ομάδες, πιστοποιώντας για άλλη μια χρονιά τον πρωταγωνιστικό ρόλο της Ομοσπονδίας στον Ελληνικό Αθλητισμό.

Η συγκομιδή των 97 συνολικά Μεταλλίων (15 Χρυσά, 44 Αργυρά, 38 Χάλκινα), είναι η δεύτερη καλύτερη τα έξι (6) τελευταία χρόνια, με καλύτερη εκείνη του 2015 (101 συνολικά).

Τα Μετάλλια, αφορούν τη συμμετοχή σε Παγκόσμια και Ευρωπαϊκά πρωταθλήματα, Παγκόσμια, Ευρωπαϊκά και Μεσογειακά Κύπελλα, Πανεπιστημιάδες και Βαλκανικούς αγώνες.

Η Κολύμβηση είναι και φέτος το άθλημα με τα περισσότερα μετάλλια (43).

Ο σχετικός φετινός πίνακας:

………………………………………………………………………………….

ΑΘΛΗΜΑ                 ΧΡΥΣΑ          ΑΡΓΥΡΑ        ΧΑΛΚΙΝΑ    ΣΥΝΟΛΟ

…………………………………………………………………………………............

Κολύμβηση                5                      20                    18           43

Καταδύσεις                5                      12                    12            29

Τεχνική                      2                      9                      3               14

Υδατοσφαίριση         2                      2                      0                 4

Συγχρονισμένη          1                      1                      5                 7

…………………………………………………………………………………...............

ΣΥΝΟΛΑ                  15                    44                    38                    97

…………………………………………………………………………………...............

Αναλυτικά, τα 97 Μετάλλια:

ΧΡΥΣΑ (15)

Εθνική Ομάδα, Παγκόσμιο πρωτάθλημα Νέων ανδρών ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣ, Βελιγράδι

Λιβογιάννης Στέλιος, Παγκόσμιο πρωτάθλημα ΤΕΧΝΙΚΗΣ ΝΕΩΝ (200μ 2πλά πέδιλα), Τομσκ

Λιβογιάννης Στέλιος, Παγκόσμιο πρωτάθλημα ΤΕΧΝΙΚΗΣ ΝΕΩΝ (400μ 2πλά πέδιλα), Τομσκ

Εθνική Ομάδα, Ευρωπαϊκό Κύπελλο ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗΣ (Highlight), Κούνεο (Αρμάου, Δίπλα, Φαραντούρη, Κοφίδη, Κουργιαντάκη, Μαλκογεώργου, Παπάζογλου, Σαραντίδη, Ταξοπούλου Α.Μ, Τσόλα)

Δαμασιώτη Γεωργία, Μεσογειακό Κύπελλο ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ (100μ πεταλούδα), Μάλτα

Δαμασιώτη Γεωργία, Μεσογειακό Κύπελλο ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ (200μ πεταλούδα), Μάλτα

Τσιρίκος Θάνος, Μεσογειακό Κύπελλο ΚΑΤΑΔΥΣΕΩΝ (Σταθερά Β'), Μπολζάνο

Πουλοπούλου Νικολέτα, Βαλκανικοί Νέων ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ (200μ πρόσθιο), Σόφια

Ντάνος Νίκος, Βαλκανικοί Νέων ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ (200μ Μ. Ατομική), Σόφια

Κρανιάς Σπύρος, Βαλκανικοί Νέων ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ (50μ πρόσθιο), Σόφια

Μόλβαλης Νίκος, Βαλκανικοί Νέων ΚΑΤΑΔΥΣΕΩΝ (3μ. Α'), Βελιγράδι

Τσιρίκος Θάνος, Βαλκανικοί Νέων ΚΑΤΑΔΥΣΕΩΝ (3μ. Β'), Βελιγράδι

Σαμψάκης - Μπακόπουλος Ανδρόγεως, Βαλκανικοί Νέων ΚΑΤΑΔΥΣΕΩΝ (1μ. Α'), Βελιγράδι

Μόλβαλης Νίκος & Σαμψάκης - Μπακόπουλος Ανδρόγεως, Βαλκανικοί Νέων ΚΑΤΑΔΥΣΕΩΝ (3μ. Συγχρονισμένων), Βελιγράδι

Εθνική Ομάδα, Βαλκανικοί Κορασίδων ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣ, Μπουργκάς

ΑΡΓΥΡΑ (44)

Βαζαίος Ανδρέας, Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Ανδρών (25μ) ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ, (200μ Μ. Ατομικής), Κοπεγχάγη

Βαζαίος Ανδρέας, Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Ανδρών (25μ) ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ (200μ πεταλούδα), Κοπεγχάγη

Μπάλντουιν Ουίλιαμ, Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Ανδρών ΤΕΧΝΙΚΗΣ (100μ επιφάνεια), Βρότσλαβ

Καρετζόπουλος Λουκάς, Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Ανδρών ΤΕΧΝΙΚΗΣ (50μ επιφάνεια), Βρότσλαβ

Καρετζόπουλος Λουκάς, Ευρωπαϊκο πρωτάθλημα Ανδρών ΤΕΧΝΙΚΗΣ (50μ άπνοια), Βρότσλαβ

Εθνική Ομάδα, Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Ανδρών ΤΕΧΝΙΚΗΣ (4Χ100μ επιφάνεια), Βρότσλαβ (Μπάλντουϊν, Πιπίνιας, Καρετζόπουλος, Βασιλόπουλος)

Εθνική Ομάδα, Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Ανδρών - Γυναικών ΤΕΧΝΙΚΗΣ (4Χ2000μ OW), Βρότσλαβ (Δαμολής, Κωνσταντινίδης, Ζαφειρίου, Κουρλάκης)

Εθνική Ομάδα, Παγκόσμιο πρωτάθλημα Νέων γυναικών ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣ, Βόλος

Αρκουδή Ελευθερία, Παγκόσμιο πρωτάθλημα Νέων ΤΕΧΝΙΚΗΣ (400μ υποβρύχιο), Τομσκ

Θωμάκου Ευδοκία, Παγκόσμιο πρωτάθλημα Νέων ΤΕΧΝΙΚΗΣ (400μ 2πλά πέδιλα), Τομσκ

Πολίτου Αναστασία, Παγκόσμιο πρωτάθλημα Νέων ΤΕΧΝΙΚΗΣ (6.000μ OW), Τομσκ

Εθνική Ομάδα, Ευρωπαϊκό Κύπελλο (Κόμπο), ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗΣ, Κούνεο (Αρμάου, Δίπλα, Φαραντούρη, Κοφίδη, Μαλκογεώργου, Παπάζογλου, Πλατανιώτη, Σαραντίδη, Ταξοπούλου Α.Μ., Τσόλα)

Δεληγιάννη Ειρήνη, Πανεπιστημιάδα ΤΕΧΝΙΚΗΣ (100μ επιφάνεια), Όλτσιν

Γεωργοπούλου Ιωάννα, Μεσογειακό Κύπελλο ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ (200μ ύπτιο), Μάλτα

Εγγλεζάκης Κων/νος, Μεσογειακό Κύπελλο ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ (400μ ελεύθερο)<>

Εθνική Ομάδα, Μεσογειακό Κύπελλο ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ (4χ200μ ελεύθερο αγοριών), Μάλτα

Σιγανού Ζωή, Μεσογειακό Κύπελλο ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ (200μ πρόσθιο), Μάλτα

Σωτηρόπουλος Δημήτρης, Μεσογειακό Κύπελλο ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ (200μ πεταλούδα), Μάλτα

Γιαννόπουλος Μίνως, Μεσογειακό Κύπελλο ΚΑΤΑΔΥΣΕΩΝ (Σταθερά Β'), Μπολζάνο

Μήτρου Γρηγόρης, Μεσογειακό Κύπελλο ΚΑΤΑΔΥΣΕΩΝ (Σταθερά Δ'), Μπολζάνο

Χαλέμου Στέβη, Μεσογειακό Κύπελλο ΚΑΤΑΔΥΣΕΩΝ (3μ. Δ'), Μπολζάνο

Γεωργοπούλου Αγγελική, Μεσογειακό Κύπελλο ΚΑΤΑΔΥΣΕΩΝ (Σταθερά Γ'), Μπολζάνο

Τσιρίκος Θάνος, Μεσογειακό Κύπελλο ΚΑΤΑΔΥΣΕΩΝ (3μ.Β'), Μπολζάνο

Γεωργοπούλου Αγγελική, Μεσογειακό Κύπελλο ΚΑΤΑΔΥΣΕΩΝ (1μ. Γ'), Μπολζάνο

Χαλέμου Στέβη, Μεσογειακό Κύπελλο ΚΑΤΑΔΥΣΕΩΝ (Σταθερά Δ'), Μπολζάνο

Βελιάδης Γιώργος, Βαλκανικοί Νέων ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ (50μ ελεύθερο), Σόφια

Μπολάνος Παναγιώτης, Βαλκανικοί Νέων ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ (50μ ύπτιο), Σόφια

Ντάνος Νίκος, Βαλκανικοί Νέων ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ (100μ πεταλούδα), Σόφια

Μέτσιου Φωτεινή, Βαλκανικοί Νέων ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ (800μ πεταλούδα), Σόφια

Εθνική Ομάδα, Βαλκανικοί Νέων ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ (4χ200μ ελεύθερο), Σόφια Ζαφειρόπουλος, Ντάνος, Μανιός Δ., Βελιάδης)

Παυλοπούλου Νικολέτα, Βαλκανικοί Νέων ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ (200μ Μ. Ατομική), Σόφια

Αρνάκη Όλγα, Βαλκανικοί Νέων ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ (50μ πεταλούδα), Σόφια

Μπολάνος Παναγιώτης, Βαλκανικοί Νέων ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ (200μ ύπτιο), Σόφια

Γεωργακόπουλος Ανδρέας, Βαλκανικοί Νέων ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ (1500μ ελεύθερο), Σόφια

Κρανιάς Σπύρος, Βαλκανικοί Νέων ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ (100μ πρόσθιο), Σόφια

Εθνική Ομάδα, Βαλκανικοί Νέων ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ (4χ100μ Μ. Ομαδική), Σόφια (Τροχαλάκη, Χατζηδοπαυλάκη, Παυλοπούλου Νικ., Παυλοπούλου Γ.)

Εθνική Ομάδα, Βαλκανικοί Νέων ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ (4χ100μ Μ. Ομαδική), Σόφια (Μπολάνος, Κρανιάς, Ράπτης, Βελιάδης)

Μπολάνος Παναγιώτης, Βαλκανικοί Νέων ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ (100μ ύπτιο), Σόφια

Αυθίνος Θεόφιλος, Βαλκανικοί Νέων ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ (3μ. Α'), Βελιγράδι

Τσιρίκος Θάνος, Βαλκανικοί Νέων ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ (1μ.Β'), Βελιγράδι

Ευθυμίου Μελίτη, Βαλκανικοί Νέων ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ (1μ. Α'), Βελιγράδι

Αθανασάκη Μαριάννα, Βαλκανικοί Νέων ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ (1μ. Β'), Βελιγράδι

Μόλβαλης Νίκος, Βαλκανικοί Νέων ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ (Σταθερά Α'), Βελιγράδι

Εθνική Ομάδα, Βαλκανικοί Παίδων ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣ, Μπουργκάς

ΧΑΛΚΙΝΑ (38)


Εθνική Ομάδα, Παγκόσμιο πρωτάθλημα Νέων ΤΕΧΝΙΚΗΣ (4χ200μ επιφάνεια), Τομσκ (Παπαθεοδώρου, Κολιπέτρης, Τερζανίδης, Τσιάβου)

Εθνική Ομάδα, Παγκόσμιο πρωτάθλημα Νέων ΤΕΧΝΙΚΗΣ (4χ2000μ. OW), Τομσκ (Τερζανίδης, Πολίτου, Γανέλλη, Παπαθεοδώρου)

Τσιρίκος Θάνος, Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Νέων ΚΑΤΑΔΥΣΕΩΝ (3μ. Β')

Πλατανιώτη Ευαγγελία / Παπάζογλου Εβελίνα, Ευρωπαϊκό Κύπελλο ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗΣ (Ντουέτο Τεχνικό), Κούνεο

Κουργιαντάκη Όλγα / Γκορτσιλάς Βασίλης, Ευρωπαϊκό Κύπελλο ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗΣ (Μικτό Τεχνικό Ντουέτο), Κούνεο

Εθνική Ομάδα, Ευρωπαϊκό Κύπελλο ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗΣ (Ομαδικό Τεχνικό), Κούνεο (Αρμάου, Δίπλα, Φαραντούρη, Κοφίδη, Σαραντίδη, Μαλκογεώργου, Ταξοπούλου Α.Μ, Τσόλα)

Πλατανιώτη Ευαγγελία / Παπάζογλου Εβελίνα, Ευρωπαϊκό Κύπελλο ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗΣ (Ντουέτο Ελεύθερο), Κούνεο

Κοφίδη / Γκορτσιλάς, Ευρωπαϊκό Κύπελλο ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗΣ (Μικτό Ελεύθερο Ντουέτο), Κούνεο

Δεληγιάννη Ειρήνη, Πανεπιστημιάδα ΤΕΧΝΙΚΗΣ (100μ επιφάνεια), Όλτσιν

Εθνική Ομάδα, Μεσογειακό Κύπελλο ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ (4χ100μ Μ. Ομαδική κοριτσιών), Μάλτα

Χατζηευφραιμίδου Μαρία, Μεσογειακό Κύπελλο ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ (100μ πεταλούδα), Μάλτα

Γεωργοπούλου Ιωάννα, Μεσογειακό Κύπελλο ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ (100μ ύπτιο), Μάλτα

Γεωργοπούλου Αγγελική, Μεσογειακό Κύπελλο ΚΑΤΑΔΥΣΕΩΝ (3μ.Γ'), Μπολζάνο

Αθανασάκη Μαριάννα, Μεσογειακό Κύπελλο ΚΑΤΑΔΥΣΕΩΝ (1μ. Β'), Μπολζάνο

Τσιρίκος Θάνος, Μεσογειακό Κύπελλο ΚΑΤΑΔΥΣΕΩΝ (1μ. Β'), Μπολζάνο

Αθανασάκη Μαριάννα, Μεσογειακό Κύπελλο ΚΑΤΑΔΥΣΕΩΝ (3μ. Β'), Μπολζάνο

Αθανασάκη Μαριάννα, Μεσογειακό Κύπελλο ΚΑΤΑΔΥΣΕΩΝ (Σταθερά Β'), Μπολζάνο

Χατζηδοπαυλάκη Παρασκευή, Βαλκανικοί Νέων ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ (100μ πεταλούδα), Σόφια

Γενκινίδης Παναγιώτης, Βαλκανικοί Νέων ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ (200μ πρόσθιο), Σόφια

Κατσιάρα Αφροδίτη, Βαλκανικοί Νέων ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ (800μ ελεύθερο), Σόφια

Ράπτης Πάρης, Βαλκανικοί Νέων ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ (50μ πεταλούδα), Σόφια

Εθνική Ομάδα, Βαλκανικοί Νέων ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ (4χ200μ ελεύθερο), Σόφια (Παυλοπούλου Γ., Μέτσιου, Κατσιάρα, Παυλοπούλου Νικ.)

Παυλοπούλου Γεωργία, Βαλκανικοί Νέων ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ (200μ ελεύθερο), Σόφια

Παυλοπούλου Νικολέτα, Βαλκανικοί Νέων ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ (100μ πρόσθιο), Σόφια

Χατζηδοπαυλάκη Παρασκευή, Βαλκανικοί Νέων ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ (200μ πεταλούδα), Σόφια

Ράπτης Πάρης, Βαλκανικοί Νέων ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ (200μ πεταλούδα), Σόφια

Παυλοπούλου Νικολέτα, Βαλκανικοί Νέων ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ (50μ πρόσθιο), Σόφια

Ράπτης Πάρης, Βαλκανικοί Νέων ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ (50μ πρόσθιο), Σόφια

Κατσιάρα Αφροδίτη, Βαλκανικοί Νέων ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ (400μ ελεύθερο), Σόφια

Ντάνος Νίκος, Βαλκανικοί Νέων ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ (400 Μ. Ατομική), Σόφια

Μέτσιου Φωτεινή, Βαλκανικοί Νέων ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ (400μ Μ. Ατομική), Σόφια

Εθνική Ομάδα, Βαλκανικοί Νέων ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ (4χ100μ ελεύθερο), Σόφια (Αρνάκη, Χατζηδοπαυλάκη, Παυλοπούλου Νικ., Παυλοπούλου Γ.)

Μορφίδης Χρήστος, Βαλκανικοί Νέων ΚΑΤΑΔΥΣΕΩΝ (3μ. Β'), Βελιγράδι

Αυθίνος Θεόφιλος, Βαλκανικοί Νέων ΚΑΤΑΔΥΣΕΩΝ (1μ. Α'), Βελιγράδι

Ευθυμίου Μελίτη, Βαλκανικοί Νέων ΚΑΤΑΔΥΣΕΩΝ (3μ. Α'), Βελιγράδι

Σαμψάκης - Μπακόπουλος Ανδρόγεως, Βαλκανικοί Νέων ΚΑΤΑΔΥΣΕΩΝ (Σταθερά Α'), Βελιγράδι

Γιαννόπουλος Μίνως, Βαλκανικοί Νέων ΚΑΤΑΔΥΣΕΩΝ (Σταθερά Β'), Βελιγράδι

Αθανασάκη Μαριάννα, Βαλκανικοί Νέων ΚΑΤΑΔΥΣΕΩΝ (Σταθερά Β'), Βελιγράδι

Η 6ετία

Με τα 97 φετινά, το σύνολο των Μεταλλίων της τελευταίας 6ετίας (από το 2012), στις αντίστοιχες διοργανώσεις, έφτασε τα 527, από τα οποία 164 Χρυσά, 185 Αργυρά και 178 Χάλκινα. Τα 308 ανήκουν στην Κολύμβηση (107 Χρυσά).

Η κάθε χρονιά συγκεντρωτικά:

2012: 67 (19-28-20)

2013: 92 (36-30-26)

2014: 78 (32-20-26)

2015:101 (33-34-34)

2016: 92 (29-29-34)

2017: 97 (15-44-38)

Αναλυτικότερα αυτά:

ΑΘΛΗΜΑ                 2012    2013    2014    2015    2016    2017    ΣΥΝΟΛΑ     

Κολύμβηση                 44        74        46        53        48        43        308

Τεχνική                      13        8          25        26        33        14        119

Καταδύσεις                 0          0          0          9          4          29        42

Συγχρονισμένη           3          4          3          6          2          7          25

Υδατοσφαίριση            4          3          2          4          4          4          21

Open Water                3          3          2          3          1          0          12

……………………………………………………………………………………..................................

Γενικά Σύνολα           67        92        78        101      92        97        527

……………………………………………………………………………………...................................

Πηγή: koe.org.gr


Σχόλια