"Μαχητικός" ΟΦΗ, πήρε το βαθμό στην έδρα του Άρη (0-0)

Με τον βαθμό της ισοπαλίας επιστρέφει ο ΟΦΗ από τη Θεσσαλονίκη, μετά το 0-0 με τον Άρη για την 8η αγωνιστική της Football League. Η ομάδα του Ηρακλείου είχε μαχητικότητα και χαρακτήρα στο παιχνίδι, παρότι δέχθηκε πίεση στο δεύτερο ημίχρονο.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν μοιρασμένο, με τις "μονομαχίες" στη μεσαία γραμμή να είναι το κύριο χαρακτηριστικό. Οι δύο ομάδες αλληλοεξουδετερώθηκαν και κάθε μια είχε τις δικές της καλές στιγμές.

Στην επανάληψη, ο Άρης προσπάθησε να αυξήσει την πίεση προς την περιοχή του Στρέζου, που αντέδρασε σωστά σε όσες περιπτώσεις χρειάστηκε. Στο 86' ο Χαντί είχε την μεγάλη ευκαιρία να δώσει το διπλό στον ΟΦΗ, όμως ο Καντιμοίρης απέκρουσε σωτήρια το δυνατό σουτ.

Η ομάδα του Ηρακλείου είχε παράπονα από τη διαιτησία, καθώς ο διαιτητής Φωτιάδης αντιμετώπισε διαφορετικά τους δύο αντιπάλους σε καίρια σημεία του αγώνα, ενώ μετά το τελευταίο σφύριγμα ο Νίκος Παπαδόπουλος ήταν έξαλλος με τον επόπτη Κωνσταντίνου.

Το "φιλμ" του αγώνα

1' Ξεκίνησε το ματς στο "Κλεάνθης Βικελίδης".

3' Σουτ του Παυλίδη έξω από την μεγάλη περιοχή, θα μπλοκάρει σταθερά ο Στρέζος.

10' Δυνατό σουτ του Λεάλ, ο Καντιμοίρης δε θα συγκρατήσει τη μπάλα, που φεύγει κόρνερ.

15' Την κίτρινη κάρτα έδειξε στον Δημήτρη Μάνο ο διαιτητής Φωτιάδης, για μαρκάρισμα στον Μπούρμπο.

25' Κίτρινη στον Κομεσίδη για μαρκάρισμα στον Ιντζόγλου, προκειμένου να σταματήσει την αντεπίθεση.

29' Σέντρα του Μπολάκη από αριστερά, ο Καντιμοίρης διώχνει με τις "γροθιές" και από τα όρια της περιοχής ο Παπαστεριανός προσπαθεί με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα, όμως δε βρίσκει στόχο.

32' Καλή στιγμή για τον ΟΦΗ, ο Κουσκουνάς περνάει κάθετα τη μπάλα μέσα στην περιοχή για τον Μάνο, που από διαγώνια θέση θα σουτάρει ψηλά άουτ.

33' Κίτρινη κάρτα στον Παπαστεριανό, μετά από φάουλ στον Ιντζόγλου.

38' Ο Πλαττέλας πλαγιοκοπεί από δεξιά, θα σουτάρει με το καλό του πόδι το αριστερό, με τη μπάλα να περάει εκτός εστίας.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου, ΟΦΗ και Άρης είναι στο 0-0.

46' Εκκίνηση στην επανάληση στο "Κλεάνθης Βικελίδης".

48' Δυνατό σουτ του Παυλίδη από τα όρια της περιοχής, αποκρούει σε κόρνερ ο Στρέζος.

51' Νέο σουτ για τον Άρη με τον Διαμαντόπουλο, περίπου από το ίδιο σημείο, ο Στρέζος θα αποκρούσει στην δεξιά του γωνία.

53' Προσπάθεια ξανά εκτός περιοχής από τον Παυλίδη, η μπάλα κοντράρει και ο Στρέζος μπλοκάρει με σταθερά.

55' Κίτρινη κάρτα στον Μπολάκη για μαρκάρισμα στον Πλατέλλα.

56' Πρώτη αλλαγή για τον Άρη, ο Μπαργκάν περνάει στο ματς αντί του Πασσά.

58' Φάουλ του Πλατέλλα περνάει από όλους στη μικρή περιοχή και ευτυχώς για τον ΟΦΗ, κανείς επιτιθέμενος δεν βρέθηκε στην πορεία της μπάλας.

61' Κίτρινη κάρτα στον Όγκμποε, για αντικανονικό μαρκάρισμα στον Βαλεριάνο.

62' Εκτέλεση φάουλ του Μπάργκαν, ο Δεληζήσης με κεφαλιά από τη μικρή περιοχή θα στείλει τη μπάλα λίγα εκατοστά από το κάθετο δοκάρι.

63' Κίτρινη κάρτα στον Μπούρμπο, από πλευράς Άρη αυτή τη φορά.

65' Πρώτη κίνηση από τον πάγκο για το Νίκο Παπαδόπουλο, ο Κουτσιανικούλης στην θέση του Κουσκουνά.

72' Δεύτερη αλλαγή για τον ΟΦΗ, ο Χαντί αντί του Λεάλ στον αγωνιστικό χώρο.

75' Κόρνερ του Μπαργκάν από αριστερά, πρώτη κεφαλιά από τον Διαμαντόπουλο, δεν κάνει επαφή με τη μπάλα ο Σόουζα στη μικρή περιοχή.

80' Ο Μιλούνοβιτς στο παιχνίδι για τον Άρη αντί του Παυλίδη.

83' Κίτρινη στον Μαργκάν για φάουλ στον Ζιαμπάρη, στα όρια του αντιαθλητικού.

86' Ευκαιρία για τον ΟΦΗ, εκτέλεση φάουλ του Χαντί η μπάλα θα βρει στο τείχος, νέο σουτ με δύναμη από τον ποδοσφαιριστή του ΟΦΗ, ο Καντιμοίρης με εντυπωσιακή επέμβαση κρατάει το μήδεν.

87' Κλείνει τις αλλαγές του ο Σπανός για τον Άρη, ο Ντούνης στο χορτάρι στη θέση του Πλατέλλα.

88' Τελευταία αλλαγή και για τον ΟΦΗ, ο Ρούσσος αντικαθιστά τον Παπαστεριανό.

*Τελευταίο σφύριμα από τον διαιτητή Φωτιάδη. Έξαλλος ο Νίκος Παπαδόπουλος, με τον α' βοηθό Κωνσταντίνου, με τους ψυχραιμότερους να συγκρατούν τον προπονητή του ΟΦΗ.

ΑΡΗΣ (Δημήτρης Σπανός): Καντιμοίρης, Μπούρμπος, Δεληζήσης, Σόουζα, Βαλεριάνος, Μουμίν, Ιντζόγλου, Παυλίδης (80' Μιλούνοβιτς), Πλατέλλας (87' Ντούνης), Πασσάς (56' Μπαργκάν), Διαμαντόπουλος.

ΟΦΗ (Νίκος Παπαδόπουλος): Στρέζος, Μπολάκης, Ζιαμπάρης, Κομεσίδης, Ποτουρίδης, Νάστος, Παπαστεριανός (88' Ρούσσος), Λεάλ (72' Χαντί), Όγκμποε, Μάνος, Κουσκουνάς (65' Κουτσιανικούλης).