Άνετη νίκη του ΠΑΟΚ επί της ΑΕΚ στην Πυλαία

Εξαιρετική εμφάνιση και τέταρτη σερί νίκη για τον ΠΑΟΚ στο πρωτάθλημα… Οι "ασπρόμαυροι" επικράτησαν της ΑΕΚ (μετρά τέσσερις ήττες σε ισάριθμα εκτός έδρας ματς στη Basket League) στο "Παλατάκι" με σκορ 86-65 και πλέον την έβαλαν από… κάτω τους στη βαθμολογία (η "Ένωση" έχει ρεκόρ 5-4 στη Basket League ενώ ο "Δικέφαλος" του Βορρά είναι στο 6-3).

Ο ΠΑΟΚ πήρε μεγάλη ώθηση στο τρίτο δεκάλεπτο, μάλιστα "πήγε" την διαφορά στους 20 πόντους (66-46 στο 28?) και κάπου εκεί είχαν μπει οι βάσεις για το θετικό αποτέλεσμα απέναντι στο σύνολο του Ντράγκαν Σάκοτα (λίγα λεπτά πριν ολοκληρωθεί το παιχνίδι το σκορ ήταν 86-60).

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 5-0 και ο Λαρεντζάκης μείωσε σε 5-4. Ο Κατσίβελης, που ήταν εξαιρετικός (10 πόντους), έκανε το 12-8 ενώ το 17-11 έγινε από τον Γκος στο 6?. Η ΑΕΚ δεν μπορούσε να βρει λύσεις (πρόβλημα τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση) και στην συνέχεια γράφτηκε το 19-11. Ο Χρυσικόπουλος έδωσε αέρα 10 πόντων (22-12) στους "ασπρόμαυρους", ο Ελονού ξεκόλλησε την "Ενωση" (22-14) αλλά πάλι ο Χρυσικόπουλος "χτύπησε" από τα 6.75 (25-14). Ο τελευταίος (9 πόντους) έκανε το 27-14 αλλά και το 28-16 ενώ το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 29-19.

Οι "ασπρόμαυροι" ήταν στο +12 (31-19) στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου και στην συνέχεια ο Τσόχλας χρεώθηκε με αντιαθλητικό φάουλ (31-21), μια απόφαση που "έφερε" έντονες αποδοκιμασίες. Ο Καββαδάς διαμόρφωσε το 31-25, ο Χαραλαμπόπουλος έγραψε το 34-25 αλλά ξανά σκόραρε ο Καββαδάς (34-28 με καλάθι και φάουλ). Στο 15? ο ΠΑΟΚ ήταν μπροστά με 38-30, ο Μαργαρίτης ήταν ο υπεύθυνος για το 42-30 ενώ ο Καββαδάς (πολύ καλός με 13 πόντους έχοντας 5/5 δίποντα και 3/4 βολές) ήταν αυτός που προσπαθούσε να κρατήσει την ΑΕΚ κοντά στο σκορ (43-36). Στο ημίχρονο οι γηπεδούχοι κέρδιζαν με 45-36.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε… φορτσάτος στο δεύτερο ημίχρονο και πήρε αέρα 13 πόντων (53-40) με τρίποντο του Γκος στο 23?. Ο Κλάσεν διαμόρφωσε το 55-40 αλλά και το 57-40 ενώ το 57-42 έγινε από τον Χάρις. Ο Γκος ήταν ο υπεύθυνος για το 59-42 και ο Αμερικανός (18 πόντους) έκανε το 64-45 στο 26?, με την ΑΕΚ να μην μπορεί να βρει τα πατήματά της στην τρίτη περίοδο (64-46 με μια βολή του Σάκοτα). Η διαφορά "ανέβηκε" κι άλλο (66-46 στο 28?) και στο 30? το σκορ ήταν 68-51 (με τρίποντο του Σάκοτα στην εκπνοή).

Ο Τζόουνς διαμόρφωσε το 71-51, ακολούθησε εύστοχο σουτ από τον Χάρις (71-53) ενώ στην συνέχεια γράφτηκε το 71-55. Λίγο πριν το 33? ο Χαραλαμπόπουλος έκανε το 73-55 και ο Τζόουνς ήταν ο υπεύθυνος για το 75-55. Ο ΠΑΟΚ έφτασε το +23 (78-55) με τρίποντο του Ζάρα και ο αγώνας πλέον είχε αποκτήσει διαδικαστικό χαρακτήρα. Ο Χρυσικόπουλος "έγραψε" το 82-57, ο Τζόουνς κέρδισε αντιαθλητικό και οι Θεσαλονικείς ξέφυγαν με 86-60! Τελικά ο αγώνας ολοκληρώθηκε με 86-65 και οι "ασπρόμαυροι" πήραν μια σπουδαία και μεγάλη νίκη.

Δεκάλεπτα: 29-19, 45-36, 68-51, 86-65.

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Κλάσεν 8 (11 ριμπ.), Μαργαρίτης 5 (6 ριμπ.), Κατσίβελης 14 (4 ριμπ.), Γκος 18 (4 ασίστ), Τζόουνς 12 (6 ριμπ.), Χρυσικόπουλος 18, Κρουμπάλι, Κόνιαρης, Τσόχλας, Ζάρας 3, Χαραλαμπόπουλος 8.

ΑΕΚ (Σάκοτα): Τζέιμς (4 ριμπ.), Γκριν 5, Χάρις 11 (6 ριμπ.), Λαρεντζάκης 7, Μαυροειδής 1, Ξανθόπουλος 3 (4 κλεψ.), Σάκοτα 12 (6 ριμπ.), Άτιτς, Μπάρλοου 3, Μωραΐτης 2, Καββαδάς 16 (6 ριμπ.), Ελόνου 5.

Πηγή: ebasket.gr