Δεύτερη νίκη για την Κύμη με διπλό στα Τρίκαλα

Με πρωταγωνιστή τον Λένζελ Σμιθ, η Κύμη πέτυχε την 2η νίκη της στο πρωτάθλημα κι αυτή εκτός έδρας, με 71-60 απέναντι στα Τρίκαλα.

Με 21 πόντους του Λένζελ Σμιθ, η Κύμη πήρε το δεύτερο ροζ φύλλο στο πρωτάθλημα κι αυτό εκτός έδρας με 71-60 μέσα στα Τρίκαλα και πλέον ισοβαθμεί μαζί με την αντίπαλο της με δύο νίκες.

Η Κύμη μπήκε καλά στο ματς και κατόρθωσε να κρατήσει το προβάδισμα σε όλο το πρώτο δεκάλεπτο με την τριάδα των Σμιθ, Οκερέαφορ και ΜακΦάντεν να τραβάει το σκοράρισμα. Με μικρές διαφορές3-4 πόντων είχε το κεφάλι στο σκορ για να τελειώσει η πρώτη περίοδος στο 17-21 για τους φιλοξενούμενους.

Η γηπεδούχος με σερί 5-0 πήρε το πρώτο προβάδισμα στο παιχνίδι με 22-21 με το σκορ να εναλλάσσεται μέχρι το 15', όμως κάπου εκεί από το 29-28, οι φιλοξενούμενοι με τον με τους Σμιθ και Τσαγκαράκη να σκοράρουν συνεχώς, έκαναν ένα επιμέρους 13-2 για το 31-41 στο 16'. Αυτή η διαφορά διατηρήθηκε μέχρι το τέλος της περιόδου (ενώ πήγε και στους 12) με 35-45 με τον Λένζελ Σμιθ να έχει ήδη στο ημίχρονο, 18 πόντους.

Η Κύμη με άμυνα μπετόν, εξαφανίστηκε από το οπτικό πεδίο των Τρικάλων στο 3ο δεκάλεπτο, αφού δέχτηκε μόλις πέντε πόντους, σημείωσε 17 και βέβαια δεν υπήρχε δρόμος επιστροφής για τους γηπεδούχος. Τα Τρίκαλα έκαναν μια τελευταία προσπάθεια να μαζέψουν τη διαφορά στα μέσα του τελευταίου δεκαλέπτου και το έπραξαν αφού με 8-0 σερί το ματς έφτασε στο 54-66, αλλά μια βολή του Σμιθ και ένα καλάθι του Οκερέαφορ, τελείωσαν οριστικά το ματς, υπέρ της Κύμης.

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 35-45, 40-62, 60-71

Τρίκαλα: Τζόουνς 18(3), Λούντζης 5(1), Χέιλ 8(1), Φέισι 6, Μάρεϊ 4, Σλαφτσάκης 6, Ρος, Τέγιτς 7, Καλογιαννίδης 6(1), Τάταρης

Κύμη: Μανωλόπουλος, Οκερεαφόρ 13(1), ΜακΦι 11, ΜακΦάντεν 6, Σμιθ 21(1), Γερομίχαλος, Τσαγκαράκης 8(2), Γλυνιαδάκης, ,Μητσιμπόνας, Κάισερ 10, Μπάρλος 2.

Πηγή: sportfm.gr