Ακάθεκτοι συνεχίζουν ΠΑΝΟΜ, Γιούχτας και Μινωική (video)

Δεν άλλαξε η τριάδα της κορυφής στην Α1 ΕΠΣΗ

Για ακόμη μία αγωνιστική η τριάδα της κορυφής της Α1 ΕΠΣΗ την οποία συνθέτουν οι ΠΑΝΟΜ, Γιούχτας και Μινωική συνέχισε τη νικηφόρα πορεία της.

Ο ΠΑΝΟΜ… πετούσε φωτιές στην αναμέτρηση με την Γόρτυνα και επικράτησε το Σάββατο στα Μάλια με σκορ 6-0. Μάλιστα, τα πάντα είχαν κριθεί στο α' ημίχρονο όπου μπήκαν τέσσερα γκολ για τους «κιτρινόμαυρους». Σε αυτό το διάστημα δύο φορές σκόραρε ο Τζανάκης και από μία οι Φουκαράκης, Μυλωνάς. Στην επανάληψη ο Μυλωνάς με δύο ακόμη γκολ σημείωσε χατ-τρικ, διαμορφώνοντας το τελικό 6-0.

ΠΑΝΟΜ: Ζαχαριάδης, Μαυρίδης, Χαλκιαδάκης (75' Δαριβιανάκης), Τζιράκης, Κολιακουδάκης, Καπετανάκης (60' Κατσούλης Γ.), Διαμαντάκης (70' Νίκολι), Αραβιάκης, Τζανάκης, Μυλωνάς, Φουκαράκης (60' Ρεμούνδος)

ΓΟΡΤΥΣ: Ανδρικάκης (85' Παπαδομανωλάκης), Ξαγοραράκης, Μπαλωμένος (5' λ.τ. Χουδετσανάκης), Μάλο, Μηναδάκης (80' Μαργαριτάκης), Κοκολάκης, Κεφάκης, Αντουράκης, Κοζυράκης (80' Ζέκιο), Μπέης, Μαθιουδάκης

ΡΩΜΑΝΟΣ-ΓΙΟΥΧΤΑΣ 1-2

Ο Γιούχτας πήρε το «διπλό» στην Ελιά με δύο γκολ στα τελευταία λεπτά αλλά ο Ρωμανός έμεινε με έντονα παράπονα για τη διαιτησία του Γιώργου Φουκάκη. Μάλιστα, εξέδωσε και ανακοίνωση για τη διαιτησία, αναφέροντας ότι καταλόγισε πέναλτι εις βάρος του Ρωμανού κι ενώ είχε προηγηθεί επιθετικό φάουλ, ενώ υποστηρίζει ότι στο δεύτερο γκολ υπήρξε οφσάιντ.
Στο αγωνιστικό μέρος, ο Κοκκινάκης έκανε το 1-0 στο 20' με το σκορ να διατηρείται ως το 87', όταν ο Κεφαλούκος κέρδισε πέναλτι και ο Ζανελάρης ισοφάρισε με εύστοχη εκτέλεση. Ο Κεφαλούκος ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής, σκοράροντας στις καθυστερήσεις για να διαμορφωθεί το τελικό 1-2.

ΡΩΜΑΝΟΣ: Χωματάς, Γαμπιεράκης, Κάββαλος, Χαλκιαδάκης, Χρηστάκης, Κοκκινάκης, Χαρατσής, Ρουμπάκης (75' Χουρδάκης), Μεσσαριτάκης, Χαρμπής (85' Παναγιωτόπουλος), Τραβαγιάκης

ΓΙΟΥΧΤΑΣ: Δημαράκης, Κασσωτάκης, Παχάκης, Νικηφόρος (80' Τζουβάρας), Κεφαλούκος, Μπιμπίρης, Καστελλιανάκης (90' Μανουσάκης), Μαυρομάτης (65' Σπύρου), Ζανελάρης, Ανωγειανάκης, Μαρκάκης

ΖΑΡΟΣ-ΜΙΝΩΙΚΗ 0-1

Ο Έρβιν Λέσι λύτρωσε την Μινωική στην αναμέτρηση στο Ζαρό, καθώς σκόραρε στο 72' και μετουσίωσε την υπεροχή που είχε η ομάδα του Γιάννη Χατζησεβαστού. Ο Ζαρός παρατάχθηκε με πολλές απουσίες ενώ κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού τραυματίστηκαν δύο ακόμα ποδοσφαιριστές οι Μήτρου και Κοζυράκης.

ΖΑΡΟΣ: Μήτρου (85' Φιλιουδάκης), Νταβιγλάκης, Πολυμερίδης Γ., Λογοθέτης, Γενιτσαρίδης, Πολυμερίδης Χ., Λιοδάκης, Κοζυράκης (80' λ.τ. Ζωγραφάκης), Παραθύρας, Μεταξάκης Α., Γιατρομανωλάκης (60' Λεμονάκης)

ΜΙΝΩΙΚΗ: Ψαρουλάκης, Αποστολάκης Γ., Γεωργαντζιάς, Ταβλαδωράκης, Βαρδονικολάκης Π., Ανδρεαδάκης, Ρουμελιώτης, Δρακούλης (90' Κτιστάκης), Νικηταράς (75' Καστελλιανάκης), Βαρδονικολάκης Γ. (50' Χατζηδημητρίου), Χριστοδούλου (55' Λέσι).

Τύλισος-Λίντο 2-1

Η Τύλισος μετά από ένα παιχνίδι που τα είχε όλα, νίκησε με ανατροπή με 2-1 το Λίντο και βρίσκεται μέσα στην πρώτη πεντάδα του βαθμολογικού πίνακα. Το Λίντο, έχοντας αφήσει πίσω του την εντός έδρας ήττα με τον ΑΟΤ, έκανε εξαιρετική εμφάνιση και προηγήθηκε στο 65' με τον Κεφαλούκο. Στο 74' ο Αθουσάκης με ανάποδο ψαλίδι έκανε το 1-1 αλλά το γκολ της ισοφάρισης προκάλεσε παράπονα των φιλοξενούμενων για μη τήρηση του Fair Play. To ματς απέκτησε άγρια ομορφιά στα τελευταία λεπτά, με τον Τριανταφυλλάκη να χαρίζει τη νίκη στην Τύλισο στις καθυστερήσεις. Ωστόσο, υπήρξε και συνέχεια μετά το παιχνίδι, με τον προπονητή του Λίντο, Μάριο Σηφάκη, να κάνει δηλώσεις και να εκφράζει δημόσια τα παράπονα για τη μη τήρηση του Fair Play, γεγονός που προκάλεσε την έντονη αντίδραση από πλευράς Τυλίσου, αναφέροντας ότι ο διαιτητής έδωσε συνέχεια στο παιχνίδι και η φάση εξελίχτηκε με τη συμμετοχή και των παικτών του Λίντο, κάτι για το οποίο μάρτυρας είναι και το video του αγώνα.

ΤΥΛΙΣΟΣ: Μυλωνάκης, Χατζησεβαστός, Ρεμιγιάκης, Σπυριδάκης, Τσαμπουράκης, Σπάρος, Μπουγαδάκης(46' Δασκαλάκης), Μανιούδης, Αθουσάκης(90' Τσαχάκης), Αποδουλιανάκης(69' Μανιώρος), Τριανταφυλλάκης

ΛΙΝΤΟ: Σηφάκης, Δροσάτος(84' Τζανάκης), Νικολάου, Πήλιος, Γκαναδάκης, Σεραφαλντίμ, Κεφαλούκος, Ψαλιδάκης, Χριστοφής(80' Σαΐτης), Κουκσόβ(46' Ψαρράς), Καρυωτάκης(90' Αλεξάκης)

ΑΛΜΥΡΟΣ-ΧΕΡΣΟΝΗΣΟΣ 1-0

Για άλλο ένα παιχνίδι ο Αλμυρός εκμεταλλεύτηκε την έδρα του και πήρε τη νίκη με 1-0 απέναντι στη Χερσόνησο. Το παιχνίδι ήταν δυνατό και το γκολ που χάρισε τη νίκη στους γηπεδούχους σημείωσε στο 77' ο Ηρακλής Απλαδάς. Οι φιλοξενούμενοι έχουν παράπονα από τη διαιτησία του κ. Νικολακάκη και διαμαρτυρήθηκαν και για τη φάση του γκολ του Αλμυρού, υποστηρίζοντας ότι υπήρξε επιθετικό φάουλ.

ΦΑΙΣΤΟΣ-ΑΝΘΕΣΤΙΩΝ 2-2

Ενδιαφέρον από την αρχή ως το τέλος είχε το ματς στους Βώρρους. Το 0-1 για τον Ανθεστίωνα έκανε στο 12' ο Καλιακάκης με κεφαλιά, όμως άμεσα η Φαιστός ισοφάρισε στο 15' με τον Αργύρη και έκανε την… ανατροπή στο 21' με τον Γιώργο Παπαδάκη με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Στο 81' η Φαιστός είχε δοκάρι με τον Ταβερναράκη, ενώ στις καθυστερήσεις ο Μεμοτσέλα διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

ΚΕΡΑΥΝΟΣ-ΜΟΙΡΕΣ 2-2

Το φινάλε στο Ατσαλένιο έκρυβε… συγκινήσεις στο ισόπαλο 2-2 του Κεραυνού με τις Μοίρες. Ο Κεραυνός προηγήθηκε 2-0 αλλά οι Μοίρες έσωσαν το βαθμό σε ένα παιχνίδι που φαινόταν χαμένο. Ο Χανιωτάκης έκανε το 1-0 στο 30' και τα τέρματα διπλασίασε στο 75' ο Εκχόσου.  Στο 85' ο 15χρονος Καργάκης μείωσε σε 2-1 για τις Μοίρες και στο φινάλε ο Ποτηράκης διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

ΑΟΤ-ΑΕΚ 1-1

Στις Μοίρες ο ΑΟΤ φιλοξένησε την ΑΕΚ, λόγω εργασιών στο γήπεδο Τυμπακίου, και εκεί έσπασε το σερί τριών νικών που είχε η ομάδα του Μιχάλη Κουτεντάκη. Μόλις στο 5' ο Τίτος Κουτεντάκης έκανε το 1-0, με την ΑΕΚ να ισοφαρίζει στο 40' με πέναλτι του Καουκάκη. Ο ΑΟΤ προσπάθησε στο β' ημίχρονο για να σημειώσει το γκολ της νίκης αλλά δεν τα κατάφερε.

ΕΛΠΙΔΕΣ-ΠΑΟΚ 2-2

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 0-2 στη Βαγιά αλλά οι Ελπίδες ισοφάρισαν 2-2 και οι ομάδες μοιράστηκαν τους βαθμούς. Οι Κρουσανιώτες σκόραραν πρώτοι με Βατσινά και Βασιλείου αλλά με δύο γκολ του Χρήστου Νικολάου διαμορφώθηκε η ισοπαλία. Το 2-2 δεν άλλαξε ούτε στο 80' όταν ο ΠΑΟΚ κέρδισε πέναλτι, με τον Βασίλη Παπαδάκη να εκτελεί, τον Μπαλάκη να αποκρούει και μάλιστα έκανε νέα απόκρουση και στην επαναφορά!