Η Μίλαν έχασε από την ουραγό με γκολ του τερματοφύλακα

Το κατάφερε κι αυτό η Μίλαν! Στο ντεμπούτο του Γκατούζο οι «ροσονέρι» δέχθηκαν γκολ από τον τερματοφύλακα στο 95' και έδωσαν στην Μπενεβέντο τον πρώτο της πόντο έπειτα από 14 ματς (2-2)!

Εμπλουτίζοντας ακόμα περισσότερο το ρεπερτόριο των αγωνιστικών τους αυτοκτονιών, οι «ροσονέρι» το… τερμάτισαν στο Μπενεβέντο, χάνοντας τη νίκη στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων από γκολ του τερματοφύλακα (2-2)!

Απέναντι σε μια ομάδα που βρίσκεται στον πάτο της βαθμολογίας και μετρούσε 14 ήττες σε ισάριθμα παιχνίδια πρωταθλήματος, η ομάδα του Τζενάρο Γκατούζο κατάφερε (γιατί περί κατορθώματος πρόκειται) να αποδειχθεί ακόμα πιο αυτοκαταστροφική στο ντεμπούτο του νέου της προπονητή.

Παρόλο που προηγήθηκε λοιπόν με κοντινή κεφαλιά του Μποναβεντούρα στο 38', ισοφαρίστηκε με την έναρξη του β' μέρους (50'), όταν ο Πούσκας πήρε την επαναφορά μετά από απόκρουση του Ντοναρούμα.

Κι εκεί που έδειξε ότι εύκολα ή δύσκολα θα καθαρίσει -με κοντινή κεφαλιά του Κάλινιτς στο 57' έπειτα από σέντρα του Μποναβεντούρα- το παιχνίδι άρχισε να… μυρίζει ανατροπή.

Πρώτα λοιπόν ο Ρομανιόλι αποβλήθηκε στο 75' με δεύτερη κίτρινη κάρτα για ένα μαρκάρισμα στο οποίο δεν βρήκε καθόλου τον αντίπαλό του. Και έπειτα από ένα 20λεπτο ασφυκτικής πίεσης των γηπεδούχων, ήρθε ο… τερματοφύλακας Μπρινιόλι στο 95' να πιάσει μια φοβερή κεφαλιά και μέσα σε αποθέωση να αφήσει στον τόπο τους «ροσονέρι»!