Νίκησε η Εθνική και έρχεται... αεράτη στο Ηράκλειο!

Παραλίγο να αυτοκτονήσει η Εθνική Ομάδα μπάσκετ απόψε στο Λέστερ απέναντι στην Μεγάλη Βρετανία αλλά τελικά επικράτησε στην παράταση με 92-95 χάρη σε ένα μεγάλο τρίποντο του Γιάννη Αθηναίου και έρχεται με καλή ψυχολογία στο Ηράκλειο για το παιχνίδι της Δευτέρας στα "Δύο Αοράκια" με το Ισραήλ.

Στην πρεμιέρα της στα προκριματικά του World Cup 2019 η Εθνική ομάδα έδειξε δύο πρόσωπα. Από τη μία μια εικόνα που έδινε τη δυνατότητα στην Μεγάλη Βρετανία να μείνει κοντά στο σκορ και να ελπίζει σε νίκη. Στο δεύτερο μέρος, όμως, οι παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου κατάφεραν να επιβάλουν τον ρυθμό τους. Και πάλι, όμως αυτό δεν αρκούσε, καθώς τα λάθη στα τελευταία λεπτά έδωσαν τη δυνατότητα στους Βρετανούς όχι απλά να μαζέψουν τη διαφορά, αλλά να στείλουν την αναμέτρηση στην παράταση με 83-83.

Στο πεντάλεπτο της παράτασης αν και έδειξε... τρακαρισμένη από το σοκ των τελευταίων δευτερολέπτων, κατάφερε να πάρει τη νίκη με 95-92, με τον Γιάννη Αθηναίου να βάζει την υπογραφή του σε μεγάλο σουτ, 3,4'' για το τέλος του αγώνα, όταν και διαμόρφωσε το 92-94!

Η Εθνική προσπάθησε στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους να πάρει τα ηνία του αγώνα. Κάτι τέτοιο, όμως δεν συνέβη. Τα τρίποντα των Μάρεϊ και Κλαρκ, μάλιστα, έφεραν στο +5 τους Βρετανούς (46-41, 23'). Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να σκοράρουν και η διαφορά έφτασε ακόμα και στους 7 πόντους (50-43, 24'). Οι διεθνείς ανέβασαν την απόδοσή τους, όμως. Ο Γιάννης Μπουρούσης έδωσε λύσεις επιθετικά και με την άμυνα να ανεβάζει στροφές η διαφορά μειώθηκε (52-51, 28'). Ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος ανέλαβε δράση και με δικές του προσπάθειες έστειλε την Εθνική στο +3 (52-55, 29'). Ο Χέσον σκόραρε και μείωσε σε 54-55 στο φινάλε της τρίτης περιόδου.

Με την ίδια σοβαρότητα και την ίδια ενέργεια μπήκε στο παρκέ η Εθνική ομάδα. Η άμυνα αποτέλεσε το σημείο αναφοράς των διεθνών και με τον Λαρεντζάκη να δίνει λύσεις το «γαλανόλευκο» προβάδισμα αυξήθηκε (58-61, 32'). Ο εκρηκτικός γκαρντ συνέχισε να δίνει λύσεις και η διαφορά αυξήθηκε, με την άμυνα να αποτελεί το σημείο αναφοράς της «γαλανόλευκης» (59-67, 35'). Ο Γιάννης Μπουρούσης ανέλαβε δράση και η διαφορά ανέβηκε σε διψήφια επίπεδα για πρώτη φορά (63-75, 37').

Η Εθνική κράτησε τον έλεγχο στα δικά της χέρια μέχρι το φινάλε, ωστόσο τα πράγματα άλλαξαν άρδην στα τελευταία δευτερόλεπτα. Κι αυτό γιατί η Εθνική έκανε το ένα λάθος πίσω από το άλλο. Είναι χαρακτηριστικό πως στα τελευταία 30 δεύτερα με επί μέρους 6-0 το 77-83, έγινε 83-83, με τους Βρετανούς να πηγαίνουν το παιχνίδι στην παράταση.

Οι Βρετανοί είχαν πάρει την ψυχολογία με το μέρος τους στην παράταση και χάρη σε Οκερεαφόρ και Μάρεϊ πήραν προβάδισμα, τη στιγμή που η Εθνική έβγαζε νευρικότητα στο παιχνίδι της (82-89, 43'). Τα τελευταία δευτερόλεπτα ήταν... θρίλερ. Με το σκορ στο 92-91, ο Λαρεντζάκης έκανε λάθος στα 44'' για το τέλος.

Η Εθνική έβγαλε την άμυνα, με 15'' για το τέλος του αγώνα και ο Γιάννης Αθηναίου με μεγάλο σουτ έφερε την Εθνική μπροστά στο σκορ (92-94) με 3,4'' για το τέλος. Η Εθνική έβγαλε την άμυνα στα τελευταία δευτερόλεπτα και με τον Μαργαρίτη να έχει 1/2 βολές πήρε τη νίκη με 92-95, εκκινώντας με το... δεξί στη διαδικασία των προκριματικών.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 37-37, 54-55, 83-83 (κ.δ), 92-95 (α'παρ).

ΜΕΓΑΛΗ ΒΡΕΤΑΝΙΑ (Γκαρμπελότο): Σόκο 13 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Λόρενς 14 (2 τρίποντα, 6 ασίστ), Οκερεάφορ 14 (2 τρίποντα, 6 ασίστ), Νέλσον 3, Κλαρκ 17 (3), Μάρεϊ 12 (2), Φίλιπ 8 (1), Ατσάρα 2, Χέσον 9 (1).

ΕΛΛΑΔΑ (Σκουρτόπουλος): Κατσίβελης, Λαρεντζάκης 18 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Κόνιαρης, Αθηναίου 18 (4), Μπουρούσης 32 (8/12 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 7/8 βολές, 8 ριμπάουντ), Μαργαρίτης 5 (6 ριμπάουντ), Σάκοτα 4, Βασιλόπουλος 9 (6 ριμπάουντ), Γκίκας, Γιαννόπουλος 8 (1), Μήτογλου 1 (5 ριμπάουντ).