Μόνος στην κορυφή του τοπικού μπάσκετ των ανδρών ο Εργοτέλης

Τη μοναξιά της κορυφής απολαμβάνει ο Εργοτέλης από χθες στο τοπικό πρωτάθλημα μπάσκετ των ανδρών, καθώς επικράτησε του Ηροδότου με 81-74 στο κλειστό του Λίντο, στο ντέρμπι κορυφής της 5ης αγωνιστικής, το οποίο παρακολούθησε αρκετός κόσμος.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο στο 1ο δεκάλεπτο, όμως στη δεύτερη περίοδο ο Ηρόδοτος ήταν καταιγιστικός. Πέτυχε 28 πόντους και έκλεισε το ημίχρονο στο +10 (34-45). Το σκηνικό ανατράπηκε, ωστόσο, στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς ο Εργοτέλης βελτίωσε αισθητά την άμυνά του, βρήκε λύσεις στην επίθεση και με επιμέρους 24-8 σερί έκλεισε το 30λεπτο στο +5 (58-53).

Στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι διατηρούσαν σταθερά μια διαφορά, φτάνοντας στη νίκη. Αξίζει να σημειωθεί ότι οι Αλικαρνασσώτες αγωνίστηκαν χωρίς τους τραυματίες Πυργιώτη, Σταθάκη, Καθαράκη και Στέβοβιτς.

Συγκλονιστική εξέλιξη είχε το παιχνίδι του Ακρωτηρίου με το Δειλινό, που κρίθηκε τελικά στην παράταση, με νικήτρια την ηρακλειώτικη ομάδα με 72-76 (62-62 κ.α.). Οι Χανιώτες είχαν σταθερά τα ηνία, ενώ πήγαν στην 4η περίοδο με διαφορά 9 πόντων (53-44). Στο τελευταίο δεκάλεπτο, όμως, το Δειλινό αντέδρασε, πίεσε στην άμυνα, μείωσε και με λέι απ του Παντερή ισοφάρισε σε 62-62, δευτερόλεπτα πριν το φινάλε. Μάλιστα, είχε και την ευκαιρία να πάρει τη νίκη στην κανονική διάρκεια, όμως έχασε και τις τρεις ευκαιρίες που είχε.

Στην παράταση το ντέρμπι συνεχίστηκε, όμως με δύο βολές του Παντερή το σκορ έγινε 72-74 υπέρ του Δειλινού. Ακολούθησε airball από τους γηπεδούχους και με λέι απ του Λέφη διαμορφώθηκε το τελικό 72-76.

Η Πεδιάδα, από την πλευρά της, νίκησε άνετα με 81-61 την Ακαδημία Ρεθύμνου στο κλειστό της Χερσονήσου. Οι γηπεδούχοι μπήκαν σε θέση οδηγού από το ξεκίνημα και παρότι οι Ρεθυμνιώτες ισορρόπησαν στο β' ημίχρονο, δεν κατάφεραν να απειλήσουν. Στην 3η περίοδο αποβλήθηκε με ντισκαλιφιέ ο Μεταξωτός, μετά από αψιμαχία που είχε με τον Καλούδη.

Ο Κύδων, τέλος, δε δυσκολεύτηκε να κάμψει την αντίσταση της Μεσαράς στο κλειστό των Χανίων, νικώντας τον με 77-44.

Η "αυλαία" πέφτει σήμερα με το παιχνίδι Ηράκλειο-ΑΣΗ Τηγανίτης, που θα ξεκινήσει στις 21:00 στο Λίντο.

Εργοτέλης-Ηρόδοτος      81-74

Διαιτητές: Χαλαμπαλάκης, Κατσαπρακάκης.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 35-45 (ημίχρ.), 58-53, 81-74.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Γ. Βισκαδουράκης): Ομηρόλης, Αθανασιάδης 9, Χωματάς, Βερτούδος 12, Καλογεράκης 2, Δαπουλάκης 9 (1), Χασάπης 17 (1), Νησωτάκης 4, Σκανδαλάκης 10 (1), Δόσπρας 2, Κομψέλης 9, Μανιαδής 7.

ΗΡΟΔΟΤΟΣ (Μ. Σηφομιχελάκης): Σμαραγδάκης 17 (3), Κουτσουράδης, Βαράκλας, Χνάρης 10, Τερζάκης 3, Αλετράς Ι., Δαγαλάκης 13 (3), Λιανδράκης 27 (2), Λάμπρου, Μαματζάκης, Αλετράς Γ. 2, Ματσαμάκης 2.

Ακρωτήρι-Δειλινό 72-76 (62-62 κ.α.)

Διαιτητές: Κώτσου, Αρτεμάκη.

Τα δεκάλεπτα: 9-10, 28-27 (ημίχ.), 53-44, 62-62 κ.α., 72-76.

ΑΚΡΩΤΗΡΙ (Γ. Μαρινάκης): Φυντριλάκης 2, Διάκος 3 (1), Δρίτσας 6, Παπαμαστοράκης 24 (3), Βουρβαχάκης, Νεονάκης, Κολιόπουλος 13 (2), Μαρινάκης 16 (1), Μπόχτης, Ρηγάκης 4, Σούρλας.

ΔΕΙΛΙΝΟ (Γ. Γωνιωτάκης): Μπορμπίδης 9 (1), Αντωνογιαννάκης 8, Γαϊτανάκης 3 (1), Παντερής 15 (2), Γρύλλης 11, Εκιζόγλου 5 (1), Ζατήλας, Λέφης 25 (2), Δεσποινιάδης.