Σπουδαίο διπλό για το Ηράκλειο στη Βούλα

Την δεύτερη εκτός έδρας νίκη του πανηγύρισε στο κλειστό της Βούλας το Ηράκλειο καθώς επικράτησε με 60-64 του Πρωτέα στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Β' Εθνικής.

Η κρητική ομάδα έδειξε χαρακτήρα, επέστρεψε από το -7 και με καταπληκτική άμυνα στην τελευταία περίοδο έφτασε στη νίκη.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στο πρώτο ημίχρονο με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στην πρωτοπορία, όμως στην 3η περίοδο οι γηπεδούχοι επέβαλαν το παιχνίδι τους και προηγήθηκαν με 46-39 στο 28'. Από εκεί και μετά, όμως έχασαν την επαφή τους με το σκορ και με επιμέρους σερί 4-16, το Ηράκλειο όχι απλά ξαναμπήκε στο ματς, αλλά προηγήθηκε με 50-55 3':28'' πριν το φινάλε, αλλά και με 54-60 1':44'' πριν το φινάλε.

Ο Πρωτέας Βούλας δεν τα παράτησε και μείωσε ακόμα και στο καλάθι (59-61) 47'' πριν το τέλος. Ακολούθησε λάθος του Σταμπουλή στα 45'', όμως οι γηπεδούχοι αστόχησαν στην επίθεση που επιχείρησαν και ο Λιανός με 2/2 βολές έκανε το 59-63 στα 21''. Ακολούθησε άστοχο τρίποντο του Αυγερινού, επιθετικό ριμπάουντ του Βαρδαβά που με 1/2 βολές έκανε το 60-63 στα 13''. Επτά δευτερόλεπτα αργότερα έγινε φάουλ στον Λιανό που με 1/2 βολές «κλείδωσε» τη νίκη για την κρητική ομάδα.

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 26-28 (ημίχ.), 48-46, 60-64.

ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ (Δ. Ποδαράς): Μπάλας 2, Αγγελόπουλος 6, Ματαλιωτάκης, Παπάδης 3, Αθηνιώτης 11, Αυγενικός 6 (1), Τοπάλι 7 (1), Βαρδαβάς 8, Γάργαλης 5 (1), Μόρφης 7 (1), Καματερός 5.

ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Γ. Μακράκης): Κίτσος-Καλιβιανάκης, Γουμενάκης, Σταμπουλής 18 (1), Μποχωρίδης 7 (1), Λάκκας 4, Μαραγκουδάκης, Λιανός 14 (1), Πρωτογεράκης 1, Καλατζής 4, Χάλαρης 12, Παπαδάκης 4, Μηλαθιανάκης.