Αντέδρασε και νίκησε ο Άρης με 71-60 τον ΓΣΛ/Φάρο

Δεύτερη σερί νίκη για τον Άρη… Μετά το θετικό αποτέλεσμα απέναντι στην Αβελίνο οι "κίτρινοι" επικράτησαν του Γ.Σ.Λ. Φάρου με 71-60, σε ένα ματς που η ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη βρέθηκε να χάνει με 1-13 στο 7? αλλά στην συνέχεια "αντέδρασε" και στο τρίτο δεκάλεπτο "πάτησε" γκάζι με αποτέλεσμα να "χτίσει" διψήφια διαφορά (οι φιλοξενούμενοι, πάντως, προς το τέλος του αγώνα μείωσαν στους έξι πόντους αλλά δεν κατάφεραν κάτι περισσότερο).

Ο Γ.Σ.Λ. Φάρος προηγήθηκε με 0-7 καθώς εκμεταλλευόταν το γεγονός πως ο Άρης δεν έβρισκε λύσεις επιθετικά και δεν έδειχνε την απαιτούμενη συγκέντρωση. Μάλιστα ο Ντρέιπερ έκανε το 0-9 ενώ χρειάστηκε να περάσουν πέντε λεπτά για πετύχουν οι γηπεδούχοι τον πρώτο πόντο τους (1-9 με βολή του Μπελ). Ο Σάφτενααρ διαμόρφωσε το 1-11 και ο Παπαντωνίου το 1-13 (στο 7?)! Ο Βον μείωσε σε 4-13, ο Μπελ ευστόχησε για τρεις (7-13) αλλά οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν στο +11 (7-18). Τελικά το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 10-18.

Η διαφορά έπεσε (17-21) στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου, το σύνολο του Γιαννάκη ισοφάρισε (21-21) όμως η ομάδα του Σκουρτόπουλου πήρε ξανά το προβάδισμα (21-25 στο 16?). Το 25-25 έγινε από τον Βασιλόπουλο ενώ οι "κίτρινοι" πέρασαν μπροστά (27-25) με καλάθι του Μοράντ (πριν το καλάθι του Αμερικανού χρεώθηκε με τεχνική ποινή ο Ντρέιπερ). Το σκορ έγινε 29-25 στην συνέχεια και στο ημίχρονο οι γηπεδούχοι κέρδιζαν με 33-27.

Ο Γ.Σ.Λ. Φάρος μείωσε σε 33-31, ο Άρης έκανε ένα σερί 5-0 (38-31) ενώ ο Μπελ χρεώθηκε με αντιαθλητικό φάουλ (38-33). Με πέντε σερί πόντους (μάλιστα το ένα εύστοχο σουτ ήταν τρίποντο) του Μπένσον οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 10 πόντους (43-33) και εν συνεχεία ο Μπελ κέρδισε αντιαθλητικό φάουλ (44-33 στο 25?). Ο Πέτγουεϊ "έγραψε" το 46-33 (πανηγύρισε έξαλλα το καλάθι του), ο Άρης πήρε αέρα 16 πόντων (49-33) και στο 30? ήταν μπροστά με 50-39.

Στο 32? Ο Βασιλόπουλος έκανε πολύ ωραίο κάρφωμα (54-43), οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν στο -8 (54-46) και ο Μούρτος διαμόρφωσε το 56-46. Το 58-48 γράφτηκε από τον Μοράντ στο 35? ενώ η διαφορά λίγο αργότερα "πήγε" στους 12 πόντους (60-48) για τους γηπεδούχους. Το σύνολο του Σκουρτόπουλου μείωσε σε 60-54 (38?) αλλά ο Αθηναίου έδωσε την… χαριστική βολή στον Γ.Σ.Λ. Φάρο με τρίποντο (63-54) και ο Άρης επικράτησε με σκορ 71-60.

Δεκάλεπτα: 10-18, 33-27, 50-3, 71-60.

ΑΡΗΣ (Γιαννάκης): Φλιώνης 6 (1), Αθηναίου 7 (1/8 σουτ), Βασιλόπουλος 11 (1/1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 κόψιμο), Γουίβερ 3 (1), Μπένσον 9 (1), Βον 8 (1), Πουλιανίτης, Χρηστίδης 3, Μούρτος 4, Μοράντ 8 (5 ριμπάουντ), Πέτγουεϊ 3, Μπελ 9 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ).

ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΟΣ (Σκουρτόπουλος): Ντρέιπερ 7, Παπαμακάριος, Μουράτος 15, Σάφτενααρ 14 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Παπαντωνίου 9 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μαραγκός 3, Διαμαντάκος 3, Χατζηκυριακίδης, Βαβάτσικος, Γκάλογουεϊ 6, Στυλιανού 3 (1).

Πηγή: ebasket.gr