Δεύτερη εντός έδρας ήττα του Ρεθύμνου με 73-79 από τον ΠΑΟΚ

Τη 2η εντός έδρας ήττα του στη Basket League γνώρισε το Ρέθυμνο Cretan Kings με 73-79 από τον ΠΑΟΚ στο κλειστό «Μ. Μερκούρη» στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» παρουσιάστηκε καλύτερος στο παρκέ και από το τέλος του α' ημιχρόνου και μετά είχε τον έλεγχο. Η κρητική ομάδα προσπάθησε να αντιδράσει, είχε κάποια ξεσπάσματα, όμως δεν είχε ισορροπία στο παιχνίδι της με αποτέλεσμα να έρθει η ήττα.

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο. Μόνο στη λήξη της πρώτης περιόδου το Ρέθυμνο κατάφερε να ξεφύγει με 23-19, όμως ο ΠΑΟΚ απάντησε με ένα 9-0 σερί για να προηγηθεί με 23-28 στο 13'.

Με δικό τους 8-0 σερί απάντησαν οι γηπεδούχοι για το 31-28 και το ντέρμπι συνεχίστηκε μέχρι και περίπου 2 λεπτά για το ημίχρονο όταν το σκορ ήταν 38-38. Σ' εκείνο το σημείο ο «Δικέφαλος» έπαιξε πολύ καλή άμυνα βρήκε λύσεις στην επίθεση μέσα από τη ρακέτα και σιγά-σιγά έκτισε διαφορά που έφτασε τους 12 πόντους (38-50) με τρίποντο του Τσόχλα στο 21':30''. Η κρητική ομάδα μείωσε σε 45-50, όμως δεν είχε σταθερή απόδοση και ο ΠΑΟΚ έκλεισε το 30λεπτο προηγούμενος με 50-61.

Μ' ένα προσωπικό κρεσέντο του Χριστοδούλου που πέτυχε επτά συνεχόμενους πόντους, το Ρέθυμνο μείωσε σε 57-61 7':39'' πριν το φινάλε, όμως οι φιλοξενούμενοι βρήκαν λύσεις με τον Ζάρας που διατήρησε σε θέση ισχύος την ομάδα του. Η τελευταία προσπάθεια των «κεραμιδί» να διεκδικήσουν τη νίκη έγινε στο φινάλε όταν με τα  τρίποντα των Χριστοδούλου και Γιαννόπουλου μείωσαν σε 71-75 1':14'' για  το φινάλε. Στη συνέχεια χάθηκαν, όμως δύο λέι απ από Μούντι και Χριστοδούλου και η πλάστιγγα έγειρα οριστικά υπέρ του ΠΑΟΚ.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 38-45 (ημίχ.), 50-61, 73-79.

ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS (Ν. Βετούλας):Ντάνιελς 6, Κώττας, Γιαννόπουλος 12 (4), Ρόμπερτσον, Άρμστεντ 19 (3), Γκούντγουιν 8, Χριστοδούλου 15 (1), Μούντι 11, Λι 2.

ΠΑΟΚ (Η. Παπαθεοδώρου): Κλάσεν 6, Χρυσικόπουλος 13 (2), Κόνιαρης 10, Τζόουνς, Τρίχε 7 (1), Κρουμπάλι 18, Τσόχλας 8 (2) , Μαργαρίτης 1, Ζάρας 11, Κατσίβελης 5 (1).