Τεράστια νίκη του Ολυμπιακού επί της Φενέρ στην Τουρκία

Είναι η Πόλη του και το απέδειξε! Ένας… Μέγας Ολυμπιακός δεν κατάλαβε τίποτα από την «καυτή» έδρα της Φενέρ και με μπροστάρηδες τους Ρόμπερτς και Πρίντεζη, τη νίκησε 93-80 στην παράταση για το 5-2!

Με τους Μιλουτίνοφ, Πρίντεζη, Παπανικολάου, Στρέλνιεκς και Μάντζαρη ξεκίνησε ο Ολυμπιακός στην αναμέτρηση. Καλό ρυθμό είχε από νωρίς το παιχνίδι (5-5), με τη Φενέρ να κάνει ένα μίνι-ξέσπασμα για το +5 (10-5), λόγω των λαθών των παικτών του Γιάννη Σφαιρόπουλου, οι οποίοι στη συνέχεια συγκεντρώθηκαν, έλεγξαν τα ριμπάουντ και με μπροστάρη τον Πρίντεζη, πήραν το προβάδισμα (12-14). Μέσα από την πολύ καλή τους άμυνα, οι «ερυθρόλευκοι» κρατούσαν χαμηλά τους γηπεδούχους και χτυπώντας στη ρακέτα έφτασαν στο +4 (14-18), περίπου δύο λεπτά πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Ωστόσο, στον εναπομείναντα χρόνο, δεν μπήκαν τα σουτ για τους Πειραιώτες, με την ομάδα του Ομπράντοβιτς να μειώνει τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή της (17-18).

Πολύ κακό ξεκίνημα για τον Ολυμπιακό στη δεύτερη περίοδο. Στην πρώτη επίθεση, η Φενέρ πήρε εκ νέου το προβάδισμα (19-18), ενώ στη συνέχεια μία τεχνική ποινή που δέχθηκε ο Τόμπσον, έδωσε στους Τούρκους άλλους πέντε πόντους, με αποτέλεσμα να φτάσουν στο +6 (24-18), στα πρώτα δύο λεπτά. Οι «ερυθρόλευκοι» έβγαζαν κάποιες καλές άμυνες, αλλά επιθετικά ήταν κάκιστοι, με τον Νάναλι από την άλλη να παίρνει… μπρος στα μισά και να στέλνει τους γηπεδούχους στο +8 (31-23). Οι καλές άμυνες των παικτών του Γιάννη Σφαιρόπουλου συνεχίστηκαν και με τους Ρόμπερτς-Στρέλνιεκς να έρχονται από τον πάγκο και να τους δίνουν ταχύτητα και ενέργεια, έτρεξαν ένα 7-0 (31-30). Ωστόσο, στο τελευταίο τρίλεπτο του ημιχρόνου, οι Πειραιώτες… έφυγαν από το παρκέ, κάνοντας το ένα λάθος πίσω από το άλλο (τη μία κάκιστη επίθεση, πίσω από την άλλη), δίνοντας έτσι την ευκαιρία στη Φενέρ να βρει καλάθια στο ανοικτό γήπεδο και να πάει στα αποδυτήρια με το +10 (40-30).

Νωθρά μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός, με τη Φενέρ να ξεφεύγει στο +13 (45-32) και να το διατηρεί εκεί χάρη στον Γουοναμέικερ (47-34). Ωστόσο, η απάντηση ήρθε γρήγορα με εξαιρετική άμυνα (με απόλυτο έλεγχο των ριμπάουντ) και Ρόμπερτς, ο οποίος πήρε… φωτιά έξω από τα 6,75μ., με αποτέλεσμα οι «ερυθρόλευκοι» να μπουν για τα καλά στο παιχνίδι, μαζεύοντας τη διαφορά (49-47), στα μισά. Ο Σλούκας «ξεκόλλησε» τους γηπεδούχους (51-47), αλλά οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου συνέχισαν το ίδιο συγκεντρωμένοι, με το τρίποντο του Τόμπσον να τους δίνει ξανά το προβάδισμα (51-52), στο 28'! Στα τελευταία δύο λεπτά, μπήκε και ο Ρόμπερτς στην… εξίσωση και με την «ερυθρόλευκη» άμυνα να εξακολουθεί να δουλεύει εξαιρετικά, ο Ολυμπιακός έκλεισε το δεκάλεπτο στο +4 (53-57).

Με τον ΜακΛίν να μπαίνει σαν… οδοστρωτήρας στην τέταρτη περίοδο, ο Ολυμπιακός πήγε αρχικά στο +6 (56-62), ενώ συνεχίζοντας την εξαιρετική τους άμυνα, με το τρίποντο του Στρέλνιεκς οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν ακόμη και στο +9 (58-67), στα πρώτα τέσσερα λεπτά. Η Φενέρ πίεσε τους Πειραιώτες οδηγώντας τους σε απανωτά λάθη, αλλά στην επίθεση έδειξε έναν… πανικό, προσπαθώντας να μπει στο παιχνίδι με τρίποντα, αλλά ήταν άστοχη, με τους παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου να ελέγχουν τα ριμπάουντ, αλλά και τη διαφορά, καθώς ήταν στο +11 (60-71), στα 3:00' πριν το τέλος. Οι Νάναλι και Γουοναμέικερ προσπάθησαν να «ξυπνήσουν» τους Τούρκους με τα τρίποντά τους (69-73), με τον Μιλουτίνοφ να δίνει προσωρινή «ανάσα» (69-75), αλλά με τις βολές τους οι γηπεδούχοι μείωσαν στο καλάθι (73-75), στα 23,5'' πριν τη λήξη. Στην επαναφορά, οι Παπανικολάου και Μιλουτίνοφ έκαναν το λάθος, με τον Βέσελι να κάνει 2/2 στα 8,5'' πριν τη λήξη και αφού ο Ρόμπερτς αστόχησε σε τρίποντο στη λήξη, το ματς οδηγήθηκε στην παράταση με το σκορ της κανονικής περιόδου να ήταν το 75-75, με τους Πειραιώτες να μένουν χωρίς καλάθι στα τελευταία 1:36'' του παιχνιδιού.

Με τους Ρόμπερτς και Στρέλνιεκς, ο Ολυμπιακός εξακολουθούσε να ήταν μπροστά (77-81) στην αρχή του έξτρα πεντάλεπτου και με μπροστάρη έναν… αγριεμένο Πρίντεζη πήγε ξανά στο +8 (79-87), στο 1:30'' πριν τη λήξη. Παρά τη… φήμη του, ο Βέσελι συνέχισε «ζεστός» από τη γραμμή των βολών (81-87), αλλά ο Στρέλνιεκς έβαλε την… υπογραφή του με το τρίποντο-βόμβα του (81-90) και έτσι οι Πειραιώτες πήραν τη νίκη με το τελικό 83-90.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 40-30, 53-57, 75-75 κ.α., 83-90 παρ.

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς): Τόμπσον 2, Μέλι 11 (1), Ουοναμέικερ 15 (2), Σλούκας 13 (1), Νάναλι 22 (3), Γκούντουριτς 4, Βέσελι 8, Ντατόμε 8 (1).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Μακλίν 9, Παπαπέτρου, Αγραβάνης, Μιλουτίνοβ 10, Στρέλνιεκς 16 (4), Πρίντεζης 18, Παπανικολάου 7, Μάντζαρης, Ρόμπερτς 21 (5), Γουίλτζερ, Τόμπσον 9 (1).

Πηγή: sportfm.gr