Πρώτος ο Τσολάκης, δεύτερη η Αχλάτη στον αγώνα 3χλμ

Με επιτυχία και κρητικές διακρίσεις πραγματοποιήθηκε για πρώτη φορά φέτος ο τελικός των Run Greece στο πλαίσιο του 35ου  Αυθεντικό Μαραθώνιο Αθηνών χθες Κυριακή.

Ο τελικός αγώνας με την επίσημη ονομασία «Αγώνας 3.000 μ. ERGO» είχε  σημείο εκκίνησης μέσα από τη διαδρομή του αυθεντικού Μαραθωνίου και συγκεκριμένα  επί της Βασιλίσσης Σοφίας στο ύψος της οδού Ζαχάρωφ και τερματισμό μέσα στο Καλλιμάρμαρο Παναθηναϊκό στάδιο, εκεί όπου υποδέχτηκαν  τους δρομείς του τελικού, χιλιάδες θεατές στις κερκίδες και λίγο πριν από τον τερματισμό των Μαραθωνοδρόμων.

Στον αγώνα των ανδρών, νικητής αναδείχτηκε ο Θοδωρής Τσολάκης από την ομάδα της Κρήτης, ενώ στην κατηγορία των γυναικών δεύτερη τερμάτισε η Μαρίνα Αχλάτη επίσης από την ομάδα της Κρήτης.

Στην ομαδική βαθμολογία η κρητική αποστολή κατέκτησε ήταν πρώτη θέση στους άνδρες και τη δεύτερη στις γυναίκες καθώς είχε αρκετούς αθλητές και αθλήτριες που τερμάτισαν ψηλά.

Στον αγώνα συμμετείχαν 70 άνδρες και 70 γυναίκες δρομείς, εκπροσωπώντας τις 7 περιφέρειες και δήμους, που διοργάνωσαν σε αντίστοιχες πόλεις αγώνες RUN GREECE, που σύμφωνα με την ημερομηνία διεξαγωγής τους ήταν οι παρακάτω: Λάρισα, Ηράκλειο, Καστοριά, Ιωάννινα, Αλεξανδρούπολη, Ρόδος και Πάτρα.

Στον τελικό προκρίθηκαν να συμμετάσχουν οι αθλητές - αθλήτριες που τερμάτισαν στις πρώτες θέσεις της ηλικιακής τους κατηγορίας, από τον αγώνα των 5.000μ που συμμετείχαν στο αντίστοιχο RUN GREECE, με την προϋπόθεση ότι είναι μόνιμοι κάτοικοι στην αντίστοιχη περιφέρεια για ένα τουλάχιστον χρόνο.

Οι αθλητές - αθλήτριες που προκρίθηκαν από το «RUN GREECE ΗΡΑΚΛΕΙΟ» και εκπροσώπησαν  την Κρήτη  στον τελικό αγώνα, ανάλογα με την ηλικιακή τους κατηγορία ήταν οι παρακάτω:

> 18 - 34: Τσολάκης Θ, Μαστοράκης Γ, Αλεβυζάκης Κ, Επιτροπάκη Ζ, Καραγιαννάκη Γ, Παρδαλού Ρ.

> 35 - 39: Κούφαλης Α, Δερμιτζάκη Ε.

> 40 - 44: Παπαδάκης Σ,   Αχλάτη Μ.

> 45 - 49: Μαγκαφουράκης Ε, Χήτα Γ.

> 50 - 54: Αναστασάκης Κ, Πεδιαδίτου Ε.

> 55 - 59: Γρυφάκης Μ, Τελιοπούλου Ρ.

> 60 - 64: Αντωνάκης Σ,  Τζαγκαράκη Ε.

> 65+: Πικράκης Ν, Πετράκη Μ.

Αρχηγός της πμάδας της Κρήτης ήταν ο Πρόεδρος της ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Κρήτης κ. Σωτήρης Λαβούτας, ενώ την απονομή του Κυπέλλου έκανε το μέλος του Δ.Σ. του ΣΕΓΑΣ και έφορος του τμήματος στίβου του ΟΦΗ, κ. Παναγιώτη Αντωνακάκη.

Εκτός από τον Θόδωρο Τσολάκη στην πρώτη 40άδα τερμάτισαν οι εξής: 4ος ο Γιώργος Μαστοράκης (89) με 9.06, 11ος ο Σταμάτης Παπαδάκης (74) με 9.35, 19ος ο Εμμανουήλ Μαγκαφουράκης (72) 9.59, 22ος ο Ανδρέας Κούφαλης (80) 10.12, 30ος ο Κωνσταντίνος Αλεβιζάκης (86) 10.30 και 40ος ο Κωνσταντίνος Αναστασάκης (67) 11.04.

Στις γυναίκες πίσω από την Μαρίνα Αχλάτη (10.31), 5η γυναίκα και 38η στην γενική τερμάτισε η Ζωή Επιτροπάκη με 11.00.

Πιο πίσω τερμάτισαν από πλευράς γυναικών η Χήτα Γεωργία (70) που ήταν 66η με 12.16, ενώ 68η  ήταν η Γεωργία Καραγιαννάκη (87) με 12.17, 71η η Ραφαέλλα Παρδαλού (94) με 12.39 και 74η η Ειρήνη Πεδιαδίτου (63) με 12.50. Τερμάτισαν ακόμη οι Δερμιτζάκη Ειρήνη με 14.24, Τελειοπούλου Ουρανία με 15.20, Τζαγκαράκη Ειρήνη με 16.18 και Πετράκη Μαρί-Ευαγγελία με 21.10

Στους άνδρες, 50ος ήταν ο Εμμανουήλ Γρυφάκης (61) με 11.30, 72ος ο Στέφανος Αντωνάκης (55) με 12.39 και 91ος ο Πικράκης Νικόλαος (49) με 13.41