Συνεχίζει ακάθεκτος ο Προμηθέας, νίκησε και την Κύμη

Την εξαιρετική πορεία στο πρωτάθλημα της Basket League συνεχίζει ο Προμηθέας Πατρών, καθώς κέρδισε και την Κύμη με 93-82 και φιγουράρει στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας. Η ομάδα της Πάτρας πήρε τα ηνία του σκορ από το πρώτο δεκάλεπτο και με ένα ξέσπασμα στο δεύτερο κατάφερε να "καθαρίσει" νωρίς την υπόθεση νίκης.

Η Κύμη ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση και κατάφερε να προηγηθεί με 7-1 με καλάθι του Σμιθ. Ο Προμηθέας ξύπνησε και με σερί 6-0 ισοφάρισε γρήγορα την αναμέτρηση (7-7), ενώ ο Έβανς έβαλε μπροστά την ομάδα του (11-10). Οι φιλοξενούμενοι ανέκτησαν το προβάδισμα με τρίποντο του Οκαφόρ (14-16), αλλά οι γηπεδούχοι με τον εξαιρετικό Λίποβι προηγήθηκε με 5 (24-19).

Ο Προμηθέας στο δεύτερο δεκάλεπτο ανέβασε στροφές και με καλάθι και φάουλ του Τουντζιαράκη προηγήθηκε με 11 (34-23). Το "πάρτι" των γηπεδούχων προηγήθηκαν ακόμη και με 15 πόντους (42-27), διαφορά που κράτησαν μέχρι και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (49-34).

Η ομάδα της Πάτρας συνέχισαν να "βομβαρδίζουν" το καλάθι της Κύμης και γρήγορα στο δεύτερο ημίχρονο προηγήθηαν με 21 πόντους (59-38) ύστερα από τρίποντο του Χολ. Οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να αντιδράσουν και ο Προμηθέας κράταγε σταθερά το προβάδισμα σε διψήφιο νούμερο (78-52).

Ο Προμηθέας έκανε πάρτι στο τελευταίο δεκάλεπτο, εκτόξευσε τη διαφορά και επικράτησε εύκολα με 93-82. Η ομάδα της Πάτρας μέχρι στιγμής είναι η ευχάριστη έκπληξη του πρωταθλήματος της Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 49-34, 78-52, 93-82.

Προμηθέας Πάτρας (Γιατράς): Λίποβι 16 (2), Έβανς 14, Γκίκας 7 (1), Δημάκος 6 (1), Μιλόσεβιτς 11 (1), Τουντζιαράκης 7, Σκουφής 3 (1), Γερομίχαλος 6 (2), Σαλούστρος 6 (1), Σανταμάνης, Χολ 17 (4).

Κύμη (Καστρίτης): Οκαφόρ 14 (4), Τσαγκαράκης 3 (1), Τζόουνς 5 (1), ΜακΓκι 17, Σμιθ 24 (4), Μανωλόπουλος 5 (1), Γερομίχαλος 6 (1), Γλυνιαδάκης, Σακελλαρίου 2, Μιτσιμπόνας, Μπάρλος 6.

Πηγή: ebasket.gr