Το γύρισε η ΑΕΚ, όμως ηττήθηκε στο φινάλε

Η ΑΕΚ κυνηγούσε σε όλη την αναμέτρηση το σκορ, όμως με 6/6 τρίποντα στην τελευταία περίοδο κάλυψε τη διαφορά και προσπέρασε στο σκορ, τελικά οι παίκτες της Στρασμπούρ ήταν πιο συγκεντρωμένοι στα τελευταία λεπτά και πήραν τη νίκη με 80-78, για την 5η αγωνιστική του Basketball Champions League. Μεγάλος ήρωας για τους νικητές ο Ράιτ, που σκόραρε το τελευταίο καλάθι, ενώ είχε και 26 πόντους.

Οι Γάλλοι ξεκίνησαν συγκεντρωμένοι και εκμεταλλεύτηκαν τους δύο γρήγορους αιφνιδιασμούς που βρήκαν και προηγήθηκαν με 6-2, χάρη στο καλάθι του Ράιτ. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με 5 συνεχόμενους πόντους του Λαρεντζάκη προσπέρασαν στο σκορ με 9-8, στο 4?. Σε εκείνο το σημείο οι παίκτες του Κολέ έτρεξαν σερί 11-0 και με μπροστάρη τον Ράιτ βρέθηκαν μπροστά με 19-9, στο 7?. Το σερί των γηπεδούχων έσπασε ο Μαυροειδής που έκανε το 19-11, για το πρώτο δεκάλεπτο.

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου η Στρασμπούρ βρήκε δύο τρίποντα και με 6 πόντους του Σι έφτασε στο 12 (25-13), στο 12?. Οι γηπεδούχοι διατηρούσαν το προβάδισμα σε διψήφια επίπεδα και με πολύ όμορφη προσπάθεια του Μπίλαν βρέθηκαν στο 29-17, όμως η απάντηση των "κιτρινόμαυρων" ήταν άμεση και με συνεχόμενους πόντους μείωσαν σε 29-21, στο 16?. Σε κάθε ευκαιρία που η ελληνική ομάδα μείωνε, οι γηπεδούχοι ανέβαζαν τον ρυθμό τους και έβρισκαν λύσεις στο σκοράρισμα, όπως έγινε μετά το τάιμ άουτ, με τους Λόγκαν και Ράιτ να κάνουν το 34-21, όμως ο Τζέιμς είχε αντίθετη άποψη και με προσωπικούς πόντους κατέβασε τη διαφορά στους 7 (34-27). Για ακόμη μία φορά μετά την επιστροφή από διακοπή οι Γάλλοι βρήκαν 5 γρήγορους πόντους για το 39-27, ενώ ο Χάρις με 2 βολές έκανε το 39-29, για το πρώτο ημίχρονο.

H "Ένωση" με την έναρξη του δεύτερου μέρους κατέβασε τη διαφορά από τα διψήφια νούμερα και με καλάθι του Λαρεντζάκη μείωσε σε 39-31, όμως ο Λόγκαν τιμώρησε την ελληνική άμυνα και έκανε το 42-31, στο 22?. O πρώην γκαρντ του Παναθηναϊκού ήταν "ζεστός" και με ακόμη μία τρίποντη "βόμβα" έκανε το 49-37, στο 25?. Οι Γάλλοι σκόραραν ακόμη 4 πόντους και έφτασαν στο 53-38, όμως οι φιλοξενούμενοι με συνεχόμενα καλάθια από τους Γκριν και Μαυροειδή μείωσαν σε 55-47, λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Ο Μπιλάν απάντησε με τον ίδιο τρόπο και με 2 εύστοχες βολές έκανε το 57-47.

Οι γηπεδούχοι διατηρούσαν το προβάδισμα τους σε διψήφια επίπεδα και με 2/2 βολές του Μπιλάν έφτασαν στο 62-51, όμως οι "κιτρινόμαυροι" πίεσα και με τρίποντο του Χάρις μείωσαν σε 62-54, στο 33?. Σε εκείνο το σημείο οι παίκτες της "Ένωσης" ανέβασαν ταχύτητα και με τέσσερα σερί εύστοχα τρίποντα (Σάκοτα 3 και Γκριν 1) προσπέρασαν στο σκορ με 66-65 και έστειλαν το άγχος στην αντίπερα όχθη. Οι παίκτες του Κολέ στις κρίσιμες στιγμές φάνηκα πιο σοβαροί και με τρίποντο του Λελούπ, βρέθηκαν στο +4 (73-69), ενώ ο Γκριν με ακόμη ένα τρίποντο μείωσε σε 73-72, στο 37?. Οι Γάλλοι έβρισκαν λύση σε κάθε ισοφάριση της "Ένωσης" και ο Λόγκαν έκανε το 78-75, με ελάχιστα δευτερόλεπτα να απομένουν. Ο Σάκοτα είχε διαφορετική άποψη και με ένα ακόμη τρομερό τρίποντο ισοφάρισε εκ νέου σε 78-78. Στην τελευταία επίθεση των γηπεδούχων ο Ράιτ ευστόχησε και χάρισε τη νίκη με 80-78 στην ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 19-11, 39-29, 57-47, 80-78.

Στρασμπούρ (Κολέ): Ράιτ 26 (6 ριμπ., 3 ασίστ), Άτκινς 6, Λαμπεϊρί 3 (10 ριμπ.), Λελούπ 3, Σι 10 (4 ασίστ), Λόγκαν 20 (4 ασίστ), Μπίλαν 12 (4 ριμπ., 3 ασίστ), Μπέιχερστ, Κορτάλ.

ΑΕΚ (Μανωλόπουλος): Ελόνου 1, Τζέιμς 6 (5 ριμπ., 4 ασίστ), Γκριν 18 (3 ριμπ., 3 ασίστ), Χάρις 11 (4 ριμπ., 3 ασίστ), Ξανθόπουλος 5, Σάκοτα 19, Λαρεντζάκης 9, Μπάρλοου, Μαυροειδής 7 (7 ριμπ.), Σι 2.

Πηγή: ebasket.gr