Έχασε από τη Σαλόν στη Γαλλία ο ΠΑΟΚ

Την τρίτη του ήττα στο Basketball Champions League έκανε ο ΠΑΟΚ, καθώς η Σαλόν επικράτησε εντός εδρας με 75-61. Η ομάδα του Παπαθεοδώρου έκανε κάκιστο δεύτερο ημίχρονο και επέτρεψαν στους Γάλλους να φτάσουν σε μια άνετη επικράτηση.

Ο ΠΑΟΚ άρχισε να ανεβάζει ρυθμό στο ματς στα μέσα του δεκαλέπτου, με τον Ντίλαρντ να γράφει το 8-15 στο 5', όμως ο Καμαρά πλήγωνε με τα καλάθια του (6 πόντους μέχρι εκείνη τη στιγμή) την ομάδα του Παπαθεοδώρου. Οι Γάλλοι εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία του ΠΑΟΚ στη συνέχεια του δεκαλέπτου και μείωσαν στον πόντο (14-15), αλλά ο Κρουμπάλι διαμόρφωσε το 14-17 στο 10'.

Το τρίποντο του Τριτς έδωσε αέρα 5 πόντων στους φιλοξενούμενους (17-22) στο 11', όμως ο Καμαρά συνέχισε να δημιουργεί προβλήματα στην ελληνική ομάδα, καθώς απάντησε γρήγορα για το 20-22. Οι φιλοξενούμενοι βελτίωσαν την εικόνα τους και με την όμορφη προσπάθεια του Ντίλαρντ αύξησαν την διαφορά στους 7 (24-31, 15'). Οι δύο ομάδες πήγαν στο ημίχρονο με τον Ντόρσεϊ να ευστοχεί για τρεις από πολύ μακριά για το 26-31. Οι Τριτς και Κρουμπάλι για τον ΠΑΟΚ δεν έχασαν σουτ στο πρώτο ημίχρονο, με τον πρώτο να έχει 3/3 και τον δεύτερο 4/4.

H Σαλόν έσφιξε την άμυνα της στην τρίτη περίοδο, έκλεψε μπάλες και πήρε ξανά το προβάδισμα σοτ σκορ με το καλάθι του Ενζελί για το 44-43, αναγκάζοντας τον Παπαθεοδώρου να καλέσει timeout. Ο ΠΑΟΚ αδυνατούσε να βρει ρυθμό σε επίθεση και άμυνα, κάτι που επέτρεψε στους Γάλλους να γράψουν το 57-47 με τον Καμαρά στο 28'. Τα πράγματα έγιναν ακόμα χειρότερα για τον σύλλογο της Θεσσαλονίκης, αφού ο Ζιλέ αύξησε τη διαφορά στους 13 (67-54, 29').

Οι γηπεδούχοι μπήκαν στο τέταρτο δεκάλεπτο για να ελέγξουν τη διαφορά, όμως ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 67-59 με τον Κόνιαρη στο 36'. Το τρίποντου του Ντόρσεϊ έγραψε το 70-59 δευτερόλεπτα αργότερα. Ο ΠΑΟΚ δεν επέστρεψε ποτέ και η Σαλόν έκανε τη δεύτερη νίκη της στη διοργάνωση.

Τα δεκάλεπτα: 14-17, 36-41, 60-49, 75-61