Πανσερραϊκός-ΟΦΗ 1-2 (ΤΕΛΙΚΟ)

Το γκολ του Άγγελου Χαντί έδωσε το προβάδισμα

Πρεμιέρα για τον ΟΦΗ στην Football League, με το παιχνίδι κόντρα στον Πανσερραϊκό εκτός έδρας.

Η ομάδα του Ηρακλείου προηγείται 0-1 στο πρώτο ημίχρονο, χάρη στο τρομερό σουτ του Άγγελου Χαντί στο 38' που έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του.

Στο 19' και το 22' ο Κουσκουνάς είχε καλές στιγμές, όμως και στις δύο περιπτώσεις μπλόκαρε σταθερά ο Ρίστιτς.

Οι Σερραίοι έφτασαν κοντά στο γκολ στο 37' με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Πόζογλου να σταματά στο κάθετο δοκάρι.

Μετά το προβάδισμα του ΟΦΗ, ο Πανσερραϊκός είχε δύο μακρινά σουτ με τους Τσιμίκα και Πόζογλου, με το πρώτο να φεύγει άουτ, ενώ στο δεύτερο ο Στρέζος απέκρουσε σε κόρνερ.

Με το ξεκίνημα της επανάληψης ήταν σαφής η διάθεση των Κρητικών να διαφυλλάξουν το προβάδισμα και να φτάσουν σε ένα δεύτερο τέρμα.

Αυτό ήρθε στο 63', όταν ο Ρίστιτς απέκρουσε το πλασέ του Ορτέγκα, μετά από μπαλιά του Οικονόμου στην πλάτη της άμυνας, όμως ο Κουτσιανικούλης πήρε το "ριμπάουντ" και πέτυχε το 0-2.

Δέκα λεπτά αργότερα, ο Κουσκουνάς είχε χαμένη ευκαιρία με κεφαλιά από τη μικρή περιοχή που πέρασε άουτ, μετά από σέντρα του Χαντί.

Στις καθυστερήσεις, από το κόρνερ του Σιάκκα, ο Τσελεπίδης με κεφαλιά μείωσε σε 1-2, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Περικλής Αμανατίδης): Ρίστιτς, Τσαμούρης, Βοσκόπουλος, Στέβιτς (46' Τσελεπίδης), Ιωαννίδης, Σιάκκας, Παπουτσογιαννόπουλος, Ρούτσης (70' Δούμτσιος), Πόζογλου (70' Φουσού), Τσιμίκας, Γκούρτσας.

ΟΦΗ (Νίκος Παπαδόπουλος): Στρέζος, Κομεσίδης (79' Ρούσσος), Ζιαμπάρης, Ποτουρίδης, Κοιλιάρας, Νάστος, Οικονόμου (75' Πουρτουλίδης), Χαντί, Ορτέγκα, Μάρτος (58' Κουτσιανικούλης), Κουσκουνάς.