Όλη η δράση σε Α2, Β1, Β2 και Γ ΕΠΣΗ (video)

Συναρπαστικά παιχνίδια και αυτό το σαββατοκύριακο

Απτόητος συνέχισε τη νικηφόρα πορεία του στην Α2 ΕΠΣΗ ο ΟΦ Αρκαλοχωρίου, επικρατώντας με 0-2 του ΕΓΟΗ κι έχοντας πολύ κόσμο στο πλευρό του τη Βαγιά.

Ήταν η 7η νίκη που διατηρεί τον ΟΦΑ στην κορυφή μετά από 7 αγωνιστικές. Ο Σαϊτάκης στο 65' και ο Μερκούρης στο 76' σημείωσαν τα γκολ των πρωτοπόρων, που έπαιζαν από το 68' με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Τζανάκη.

Εντυπωσιακή νίκη πήρε ο Πόρος με 5-1 στο Μαρτινέγκο επί των τυπικά φιλοξενούμενων Νέων Εργοτέλη. Το 1-0 έκανε ο Μαγκουφάκης και ισοφάρισε γρήγορα ο Μπερνίκου αλλά με δύο γκολ των Ζαφείρη και Αργυρούδη το ημίχρονο έκλεισε με 3-1. Ο Πόρος εδραίωσε τη νίκη του στην επανάληψη με σκόρερς τους Μάρκου και Μαγκουφάκη.

Ο Ηρακλής Νιπιδιτού βρίσκεται σε ανοδική πορεία, επικρατώντας χθες στις Αγ. Παρασκιές με 1-2 του ΑΟΚ. Αν και ο ΑΟΚ προηγήθηκε στο 2' με τον Τζανάκη, ο Ηρακλής προηγήθηκε 2-1 στο α' ημίχρονο με τέρματα των Δεληθωμαϊδη και Θεοδωράκη και το τελικό 3-1 έκανε στο φινάλε ο Θεοδωράκης. Στο 39' ο ΑΟΚ έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Δεληθωμαϊδη.

Επιβλητική ήταν η Τριτωνία στη Νέα Αλικαρνασσό απέναντι στους Νέους Ηροδότου επικρατώντας με 1-6, με το σκορ πάντως να παίρνει διαστάσεις στα τελευταία λεπτά με τους νικητές να σημειώνουν τρία γκολ. Το ημίχρονο έληξε 1-1, με την Τριτωνία να προηγείται με τον Σφακιανάκη (πεν.) και τον Ντραγκότι να ισοφαρίζει 1-1. Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι σκόραραν με Μανιουδάκη (55') και Αντωνακάκη (65') και μετά το 80' έβαλαν δύο γκολ με τον Γιαννακάκη και ένα με τον Φτυλάκη διαμορφώνοντας το 1-6.

Στην Αγία Βαρβάρα μεγάλος πρωταγωνιστής για τους γηπεδούχους ήταν ο Φάνης Μαυρομάτης, οδηγώντας την ομάδα του στη νίκη με 3-1 επί του Ρούβα. Ο έμπειρος επιθετικός σημείωσε και τα τρία γκολ της Αγίας Βαρβάρας, με τον Ρούβα να μειώνει με τον Χαλκιαδάκη. Στον πάγκο του Ρούβα έκανε ντεμπούτο ο Απόστολος Παπακώστας.

Το Ασήμι νίκησε 1-2 τον Δωριέα στο Καστέλι, με τον Χατζάκη να ανοίγει το σκορ στο 34', τον Ζωγραφάκη να ισοφαρίζει στο 45' και το τελικό σκορ να διαμορφώνει στο 88' ο Χατζηκωνσταντίνου.

Με γκολ των Β. Ρινακάκη και Νταουσιάνη η Δόξα Γαλιάς επέστρεψε στις νίκες κερδίζοντας 2-0 τον Ραύκο, με την ομάδα του Αγίου Μύρωνα να διαμαρτύρεται για δύο περιπτώσεις πέναλτι. Με το ίδιο σκορ ο Δίας ξεπέρασε το εμπόδιο του Αθλόπολις με τέρματα των Μαγάκη και Γούργουλα στο α' ημίχρονο. Μάλιστα ο Μαγάκης είχε και χαμένο πέναλτι.

Έπιασαν κορυφή οι Γούβες στη Β1 ΕΠΣΗ

Νέο κάτοχο έχει από χθες η κορυφή της Β1 ΕΠΣΗ, καθώς οι Γούβες από την 3η θέση κατάφεραν να πιάσουν την πρωτιά! Η ομάδα των Γουβών επικράτησε με 4-2 της Δόξας Ηρακλείου, την ώρα που ούτε τα Κανάρια αλλά ούτε κι ο Μοχός μπόρεσαν να πάρουν τα τρίποντα.

Τα Κανάρια έφεραν ισοπαλία 0-0 στην έδρα τους με τον Πήγασο, ενώ ο Μοχός ηττήθηκε 2-1 από τον Ερμή Ατσαλένιου. Στην Χερσόνησο οι Γούβες έφτασαν στη νίκη με τέρματα των Νεραντζάκη, Ευσταθίου, Κορνηλάκη και Χούπι ενώ για την Δόξα σκόραραν οι Παπαδάκης (πεν.) και Κάββαλος (αυτ.).

Στο Ατσαλένιο, ο Ερμής προηγήθηκε 2-0 με τέρματα των Σταυρακάκη και Ντραγκότι, με τον Μοχό να μειώνει 2-1 στο 43' με τον Χαρωνίτη, χωρίς να μπαίνει κάποιο άλλο γκολ στη συνέχεια. Στο 71' αποβλήθηκε για τον Μοχό ο Πεδιωτίδης. Ο Διαγόρας με γκολ του Τουφεξή λίγο πριν το τέλος νίκησε 0-1 τον Ποσειδώνα και με το ίδιο σκορ, ο Μπόρα έδωσε τη νίκη στην Ομόνοια απέναντι στους Νέους Μινωικής. Πολύ εύκολα η Βόνη έβαλε έξι γκολ απέναντι στον Εθνικό (Κουκάκης 2, Ζαχαράκης 2, Μυρωδιάς Τ., Μυρωδιάς Γ.) και η Χαραυγή νίκησε 0-3 τη Γαρίπα (Μήτρου, Κατσαρής, Βασιλείου οι σκόρερς).

Ισόπαλο το ντέρμπι Δαμάστα-Δειλινά

Δαμάστα και Δειλινά έφεραν ισοπαλία 2-2 στο ντέρμπι της 5ης αγωνιστικής της Β2 ΕΠΣΗ και αυτό το αποτέλεσμα ήρθε… κουτί για τον Μαραθώνα, που κερδίζοντας με 4-2 την Ρόκα έκανε την προσπέραση στην κορυφή. Πάντως η νίκη για την ομάδα των Καλεσών ήρθε με άγχος, αφού μέχρι το 70΄η Ρόκα είχε φέρει το ματς στο ισόπαλο 2-2 αλλά στα τελευταία λεπτά μίλησε η δυναμική των γηπεδούχων.

Για τον Μαραθώνα σκόραραν οι Ρουμπάκης, Σερλιδάκης και τα νικητήρια γκολ τα έβαλε ο Μάκα, ενώ για τη Ρόκα σκόραραν οι Κόκκινος και Σταυρακάκης. Στην Δαμάστα, τα Δειλινά με γκολ του Γιακουμάκη στο 94' έφεραν ισοπαλία 2-2. Ο ίδιος παίκτης είχε ανοίξει το σκορ αλλά η Δαμάστα είχε προηγηθεί 2-1 με τέρματα των Ζαχαριουδάκη και Ντίνου, χωρίς να μπορέσει τελικά να κρατήσει το τρίποντο.

Το Σάββατο στο Τυμπάκι έγινε ωραίο παιχνίδι, με την Πυργιώτισσα να προηγείται 2-0 με γκολ των Σχοιναράκη και Κουρτάκη και τον ΟΦΗ '94 να ισοφαρίζει 2-2 με σκόρερς τους Ροδίτη και Μαυρογιαννάκη.

Ψηλά στην βαθμολογία βρίσκεται και το Μεταξοχώρι, που νίκησε 3-1 την Παλιανή ενώ σημαντικές νίκες πήραν ο Ολυμπιακός Μαλεβιζίου (6-0 την Θέρισο) και οι Ασίτες (0-1 τον Άγιο Δημήτριο).

Αγωνιστική των φιλοξενούμενων στη Γ' ΕΠΣΗ

Οι φιλοξενούμενοι είχαν την τιμητική τους στην 4η αγωνιστική της Γ' ΕΠΣΗ. Μια αγωνιστική που είχε έξι εκτός έδρας νίκες, μία ισοπαλία και καμία νίκη γηπεδούχου! Στην κορυφή βρίσκονται μετά από τέσσερις αγωνιστικές τα Πηγαϊδάκια, που νίκησαν με 0-1 το Μαρτινέγκο.