Συνέχισαν αήττητοι Εργοτέλης, Ηρόδοτος και Μεσαρά

Φορτσάροντας στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Εργοτέλης κατάφερε να φύγει με το ροζ φύλλο αγώνα από το Ρέθυμνο, επικρατώντας με 70-60 της Ακαδημίας στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του τοπικού πρωταθλήματος μπάσκετ των ανδρών. Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο τα τρία πρώτα δεκάλεπτα και όλα έδειχναν ότι το φινάλε του θα ήταν συγκλονιστικό. Στην τελευταία περίοδο, όμως, οι παίκτες του Γιάννη Βισκαδουράκη πίεσαν περισσότερο στην άμυνα και με επιμέρους 12-23 σερί κατάφεραν να φτάσουν στη νίκη.

Αήττητη συνεχίζει και η Μεσαρά, η οποία βρέθηκε να κυνηγά το σκορ στο πρώτο ημίχρονο, όμως ανέτρεψε τα δεδομένα στην επανάληψη και νίκησε εκτός έδρας το Ακρωτήρι με 64-47. Για την ακρίβεια στο ημίχρονο οι γηπεδούχοι προηγούνταν με 30-21 και έλεγχαν το ματς, το οποίο όμως έγινε ντέρμπι στην 3η περίοδο, με τους Μεσαρίτες να παίρνουν τα ηνία. Στην τελευταία περίοδο, μάλιστα, κράτησαν το Ακρωτήρι στους 4 πόντους και έχτισαν και διαφορά στο φινάλε.

Στο Λίντο, το Δειλινό νίκησε πιο εύκολα από ό,τι θα περίμενε κανείς τον Κύδωνα. Η ομάδα του Γιώργου Γωνιωτάκη μπήκε από το ξεκίνημα σε θέση οδηγού και τελικά επικράτησε με 73-55 πετυχαίνοντας την πρώτη της φετινή νίκη.

Η αναμέτρηση ΑΣΗ Τηγανίτης-Ηρόδοτος ξεκίνησε με μιάμιση ώρα καθυστέρηση λόγω ενός αγώνα βόλεϊ που άργησε να τελειώσει. Όταν τελικά ξεκίνησε το ματς, ο Ηρόδοτος είχε εύκολο έργο φτάνοντας στη νίκη με 89-36 διατηρώντας το αήττητο.

Η αυλαία πέφτει σήμερα με την αναμέτρηση Πεδιάδα-Ηράκλειο, που θα ξεκινήσει στις 21:00 στο κλειστό της Χερσονήσου.

Ακρωτήρι-Μεσαρά      47-64

Διαιτητές: Καμπίτσης, Μπουζουνιεράκης.

Τα δεκάλεπτα: 14-14, 30-21 (ημίχ.), 43-46, 47-64.

Α.Ο. ΑΚΡΩΤΗΡΙΟΥ (Γ. Μαρινάκης): Κωσταριδάκης, Δρίτσας 3, Παπαμαστοράκης 14 (1), Νακόπουλος 4 (1), Μαρινάκης 15 (2), Κολιόπουλος 7 (1), Πεντάρης 4.

ΓΑΣ ΜΕΣΑΡΑΣ (Δ. Δαριβιανάκης): Πατεράκης, Δαριβιανάκης Λ. 3 (1), Τζωρτζακάκης 12 (3), Καμπιτάκης 6, Κατσαπρακάκης 12 (2), Μακράκης 6 (2), Σειραγάκης 10 (1), Δαριβιανάκης Ε. 12, Χαραλαμπάκης, Στεφανουδάκης 3 (1).

Δειλινό-Κύδων      73-55

Διαιτητές: Μπανασάκης, Κατσαπρακάκης.

Τα δεκάλεπτα: 17-11, 41-30 (ημίχ.), 57-46, 73-55.

ΔΕΙΛΙΝΟ (Γ. Γωνιωτάκης): Τζεδάκης, Αντωνογιαννάκης 8, Γαϊτανάκης 6 (2), Σαΐξ, Παντερής 5 (1), Γρύλλης 16 (2), Εκίζογλου 7 (1), Χατζάκης, Μπορμπίδης 8 (1), Λεφής 21 (2), Δεσποινιάδης 2.

ΚΥΔΩΝ ΧΑΝΙΩΝ (Ι. Ηλιάκης): Κουτσαντωνάκης 8, Λυρώνης 15 (2), Γεγιτσίδης, Ζανιδάκης 25 (3), Χρονόπουλος, Κατσούλης 3 (1), Νομικός, Χατζάκης 3, Λουκάκης 1.