Νίκησε την Γουίλιαμς η Βοζνιάκι στον τελικό της Σιγκαπούρης

O 27ος τίτλος καριέρας της Καρολίν Βοζνιάκι ήρθε ίσως στο καταλληλότερο σημείο. Η 27χρονη αθλήτρια από τη Δανία επιβλήθηκε με 6-4, 6-4 επί της Βένους Γουίλιαμς στον τελικό του WTA Finals και τη Δευτέρα θα ανέβει στην τρίτη θέση της Παγκόσμιας κατάταξης.

Η 37χρονη Αμερικανίδα έκανε ότι καλύτερο μπορούσε, αλλά η Βοζνιάκι έδειξε πιο αποφασισμένη και κατάφερε να κατακτήσει τον τίτλο.

Ο αγώνας ήταν ισορροπημένος και κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Στο πρώτο σετ οι δύο αθλήτριες κράτησαν το σερβίς τους και με ένα break στο τέλος η Βοζνιάκι το κατέκτησε με 6-4. Στο δεύτερο σετ η 27χρονη Δανέζα ήταν εντυπωσιακή, προηγήθηκε με 5-0, όμως η Βένους δεν τα παράτησε.

Με αντεπίθεση διαρκείας κατάφερε να μειώσει σε 5-4 και συνέχεια σέρβιρε για την ισοφάριση. Τελικά, όμως, η Βοζνιάκι έκανε εκ νέου μπρέικ και κατάφερε να πάρει το σετ με 6-4 και μαζί τη νίκη.