Τα Τρίκαλα… αποτελείωσαν τον ΠΑΟΚ

Αφού πήραν το προβάδισμα σχεδόν με το… τζάμπολ τα Τρίκαλα δεν απειλήθηκαν ιδιαίτερα από τον προβληματικό ΠΑΟΚ, παίρνοντας τη νίκη με 87-78.

Με την τριάδα Μάρεϊ, Λούντζη και Τέγιτς να κάνει σχεδόν τα… πάντα τα Τρίκαλα «έπνιξαν» τον ΠΑΟΚ και τον νίκησαν 87-78. Κατώτερη των περιστάσεων για ακόμη μία φορά η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου, καθώς προηγήθηκε για τελευταία φορά με… 2-4 στα πρώτα τρία λεπτά του ματς.

Δυνατό ξεκίνημα έκαναν τα Τρίκαλα στην αναμέτρηση, καθώς πήραν το προβάδισμα (8-4) και συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό μέχρι τα μισά έφτασαν στο +7 (15-8). Ο ΠΑΟΚ αντιμετώπιζε επιθετικά προβλήματα με τους γηπεδούχους να διατηρούνται μπροστά χάρη στον Μάρεϊ (19-13), αλλά στο τελευταίο δίλεπτο της πρώτης περιόδου πήρε… μπρος ο Κρουμπάλι και έτσι η διαφορά μειώθηκε στο καλάθι (19-17).

Πολύ ορεξάτη αρχή έκανε η ομάδα του Μέξα και στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπου με μπροστάρη τον Τέγιτς πήγε την υπέρ της διαφορά στο +10 (32-22). Στη συνέχεια, βρήκε ρυθμό στην αναμέτρηση και ο Βασιλειάδης, ο οποίος χτυπώντας από την περιφέρεια έστειλε τους γηπεδούχους στο +11 (40-29), περίπου τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου. Όμως, ο «Δικέφαλος του Βορρά» άρχισε να… συνέρχεται και μέσα από την άμυνά του έριξε τη διαφορά στους τέσσερις πόντους (42-38), με τον Λούντζη να στέλνει τα Τρίκαλα στα αποδυτήρια με το +7 (47-40).

Με ένα 6-0 μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι, με την υπέρ τους διαφορά να ξεφεύγει ξανά σε διψήφιο αριθμό (53-40). Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να αντιδράσει με τους Μαργαρίτη και Κατσίβελη, με την ομάδα της Θεσσαλίας να διατηρεί την απόστασή της (62-49). Στα μισά, οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν ξανά (62-56), αλλά ο Λούντζης πήρε τους γηπεδούχους από το χέρι για το νέο +13 (69-56), με το τρίποντο του Κόνιαρη να διαμορφώνει στο τέλος το 69-59.

Ο Μάρεϊ ξεκίνησε πολύ ορεξάτος στην τέταρτη περίοδο, στέλνοντας τα Τρίκαλα στο +15 (76-61), στα πρώτα τρία λεπτά. Ωστόσο, στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ βελτίωσε αρκετά την άμυνά τους και κρατώντας χαμηλά τους γηπεδούχους έκανε ένα επιμέρους σκορ 2-9, μειώνοντας στο -8 (78-70), περίπου τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη. Όμως, ο Μάρεϊ «μίλησε» ξανά για τους γηπεδούχους, πηγαίνοντάς τους στο +12 (82-70) στο 38' και με την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου να μην βρίσκει απαντήσεις μέχρι το τέλος, τα Τρίκαλα πήραν τη νίκη με το τελικό 87-78.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 47-40, 69-59, 87-78.

Τρίκαλα (Μέξας): Τζόουνς 5, Λούντζης 17 (3), Χέιλ 10 (1), Φέισι 6, Μάρεϊ 23 (1), Σλαφτσάκης, Ρος 2, Τέγιτς 16 (1), Καλογιαννίδης, Βασιλειάδης 8 (2).

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Κόνιαρης 10 (2), Καρράς 2, Μαργαρίτης 21 (1), Κατσίβελης 11, Τζόουνς 8, Ντίλαρντ 4, Κλάσεν 7, Κρουμπάλι 10, Ζάρας, Τρις 5 (1).

Πηγή: sportfm.gr