Με καταιγισμό τριπόντων το Λαύριο πέρασε απ’ το Ρέθυμνο

Την πρώτη του ήττα στο Μελίνα Μερκούρη γνώρισε το Ρέθυμνο Cretan Kings καθώς με καταιγισμό τριπόντων το Λαύριο πέρασε σα σίφουνας από την έδρα των «κεραμιδί» επικρατώντας με 95-73 στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Basket League.

Η κρητική ομάδα βρέθηκε σε πολύ καλή μέρα αμυντικά και το πλήρωσε στο δεύτερο ημίχρονο. Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στο πρώτο εικοσάλεπτο καθώς ο  Γιαννόπουλος ήταν ασταμάτητος και οδήγησε στο 26-22 υπέρ του Ρεθύμνου στο 11'. Η αντίδραση του Λαυρίου ήταν άμεση και με οδηγούς τους Μουρ και Τζόνσον «έτρεξε» ένα σερί 0-9 παίρνοντας τα ηνία με 26-31 στο 13'. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με δικό τους 7-0 για το 33-31 στο 16' και το ντέρμπι συνεχίστηκε μέχρι το ξεκίνημα της 3ης περιόδου.

Εκεί με 4/4 τρίποντα του Γκρέι το Λαύριο ξέφυγε με 42-52 στο 25' και η συνέχεια ήταν ακόμη καλύτερη για τους φιλοξενούμενους καθώς οι παίκτες του Νίκου Βετούλα ήταν κακοί σε άμυνα και επίθεση. Η διαφορά έφτασε τους 19 πόντους (46-65 στο 28? και 51-70 στο 30?).

Στην 4η περίοδο, το Ρέθυμνο Cretan Kings προσπάθησε να αντιδράσει και μείωσε στους 10 πόντους (69-79) στο 35?, όμως ο καταιγισμός τριπόντων συνεχίστηκε από τον Νίξον για το Λαύριο, το οποίο ανέβασε ξανά την υπέρ του διαφορά που στο φινάλε του αγώνα έφτασε τη μέγιστη τιμή της τους 22 πόντους. Αξίζει να σημειωθεί ότι οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν τον αγώνα με 12/23 τρίποντα!

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 35-40, 51-70, 73-95.

ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS (Βετούλας): Ντάνιελς 8, Γκούντγουιν 9 (6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Χριστοδούλου 6, Μούντι 1 (0/5 σουτ σε 11 λεπτά), Ρόμπερτσον 17 (2), Μέντλοκ 10 (2), Κώττας 1, Δραγάτης, Θεοδωρίδης, Γιαννόπουλος 19 (5/9 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Ράιτ

ΛΑΥΡΙΟ MEGABOLT (Σερέλης): Βεργίνης 4, Κακλαμανάκης 7 (7 ριμπάουντ), Μέιερ 5, Γκρέι 25 (6/10 τρίποντα), Γουίγκινς 8 (9 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Τζόνσον 14 (6/7 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Λεγκίκας, Κουζέλογλου 6 (2), Νίξον 14 (3), Μουρ 8 (1)