Παραμένει ανίκητος στην Ευρωλίγκα ο Ολυμπιακός

Η Χίμκι πήγε αήττητη στο ΣΕΦ, αλλά ο εντυπωσιακός Ολυμπιακός την περίμενε με άγριες διαθέσεις και τη νίκησε άνετα (92-75) κρατώντας ακέραιο το δικό του σερί (4Χ4) στη Euroleague. Πρωταγωνιστές Μιλουτίνοφ-Πρίντεζης!

No Spanoulis, no... problem για τον Ολυμπιακό! Για τέταρτο παιχνίδι, οι «ερυθρόλευκοι» διατήρησαν το αήττητο και έδειξαν ότι τα καταφέρνουν και χωρίς τον αρχηγό τους. Μάλιστα, στο δυνατό τεστ με την Χμίκι, ήταν πιο πειστικοί από κάθε άλλη φορά φέτος και κυριάρχησαν απόλυτα, υποχρεώνοντας την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα στην πρώτη της φετινή ήττα. Έτσι, ο Ολυμπιακός είναι μαζί με τη Ρεάλ η μόνη αήττητη ομάδα της διοργάνωσης, ύστερα από τις τέσσερις πρώτες αγωνιστικές. Παράλληλα, κατάφερε να βγει αλώβητος από την πρώτη «διαβολοβδομάδα» της σεζόν καθώς προηγήθηκε η νίκη στο Τελ Αβίβ.

Βασισμένο αποκλειστικά στο inside game (9/14 2π., 0/2 3π.) ήταν το πρώτο δεκάλεπτο για τον Ολυμπιακό. Με σημείο αναφοράς τον Μιλουτίνοφ στην επίθεση (6π.) και εξαιρετική άμυνα, η ομάδα του Σφαιρόπουλου βρέθηκε γρήγορα στο +8 (10-2 στο 5'). Με... τραβηγμένα σουτ των Σβεντ και Άντερσον, η Χίμκι ισοφάρισε σε 13-13, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» επέμειναν στο στοχευμένο παιχνίδι και οι Παπαπέτρου-ΜακΛίν πήραν προσωπικές φάσεις για το προβάδισμα με +2 (22-20) στην πρώτη περίοδο.

Η Χίμκι πέρασε την μπάλα στον Ρόμπινσον και αυτός τέλειωσε συνεχόμενες φάσεις βάζοντας μπροστά την ομάδα του (27-30, στο 13'). Η αντίδραση των γηπεδούχων, όμως, ήταν ακαριαία και εξαιρετική με μπροστάρηδες Τόμπσον, Στρέλνιεκς και Μάντζαρη και επί μέρους 15-2 για τη διψήφια διαφορά (42-32, στο 16'). Τελικά το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον αποτελεσματικό Ολυμπιακό στο +9 (49-40).

«Ονειρική» ήταν η τρίτη περίοδος για τον Ολυμπιακό! Με τον εξαιρετικό Μιλουτίνοφ να δείχνει το πλούσιο... ρεπερτόριό του, οι «ερυθρόλευκοι» δεν έμοιαζαν διατεθειμένοι να ρίξουν το ρυθμό και σκόραραν συνεχώς και με κάθε τρόπο εκτοξεύοντας την απόσταση (65-47, στο 27'). Ο Άντερσον έδωσε ανάσα στην Χίμκι με συνεχόμενους πόντους για το 67-53, αλλά ο Ολυμπιακός επέβαλε ξανά το ρυθμό του και το δεκάλεπτο έληξε με το εντυπωσιακό 74-55.

Οι Ρώσοι βρήκαν κάποιες λύσεις στα πρώτα λεπτά της τέταρτη περιόδου για το 78-62, αλλά οι ελπίδες επιστροφής είχαν σβηστεί αρκετά λεπτά νωρίτερα. Τελικά, η «ερυθρόλευκη» επικράτηση ήρθε με σκορ 92-75.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 49-40, 74-55, 92-75.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): ΜακΛιν 9, Τολιόπουλος 3, Παπαπέτρου 8, Αγραβάνης 6, Μιλουτίνοβ 17 (8/8 δίποντα), Στρέλνιεκς 10, Πρίντεζης 15, Παπανικολάου 2, Μάντζαρης 8, Ρόμπερτς 2, Μπόγρης, Τόμπσον 12.

ΧΙΜΚΙ (Μπαρτζώκας): Ρόμπινσον 19 (11 ριμπάουντ), Σβεντ 23 (5 ασίστ), Βιάλτσεβ, Ζάιτσεβ, Μάρκοβιτς, Μόνια 4, Γκιλ 5, Αντερσον 13, Τζένκινς 2, Τόμας 9.

Πηγή: sdna.gr