Αθλητισμός

Συνεχίζει αήττητη η Άρσεναλ πέρασε από το "Marakana"

Τα αποτελέσματα των ομίλων 7-12 στο Europa League

Με γκολάρα του Ζιρού η Άρσεναλ νίκησε 1-0 τον Ερυθρό Αστέρα στο "Marakana" και έκανε το "3 στα 3", όπως και οι Στεάουα, Λάτσιο και Ζενίτ (videos)

Με τρομερό γκολ του Ολιβιέ Ζιρού, η Άρσεναλ νίκησε 1-0 τον Ερυθρό Αστέρα στο Βελιγράδι και έκανε το "3 στα 3" στους ομίλους του Europa League, κάτι που κατόρθωσαν επίσης οι Στεάουα, Λάτσιο και Ζενίτ.

Με γκολ του Μπαλοτέλι προηγήθηκε η Νις στο 4', αλλά η Λάτσιο απάντησε στο 5' με τον Φελίπε Καϊσέδο και τελικά νίκησε 3-1 στη Νίκαια, με τον Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς να πετυχαίνει τα άλλα δύο τέρματα.

Η Ζενίτ επικράτησε 3-1 της Ρόσενμποργκ, με χατ-τρικ του Εμιλιάνο Ριγκόνι, με τον Αργεντινό επιθετικό να είναι πια πρώτος σκόρερ της διοργάνωσης με 5 τέρματα. Τέσσερα έχει ο Ουίλιαν Ζοζέ και έβαλε όλα απόψε στο 6-0 της Σοθιεδάδ επί της Βάρνταρ στα Σκόπια (το 6ο ο Αλμπέρτο ντε λα Μπέγια).

Όσον αφορά στη Στεάουα, επικράτησε 2-1 της Χαπόελ Μπερ-Σεβά, με τέρματα του Αρλέμ-Εντί Νιοερέ, ενώ λίγο έλειψε να κάνει το απόλυτο και ο Έστερσουντ, καθώς έκανε ανατροπή με την Μπιλμπάο, αλλά ισοφάρισαν 2-2 οι Βάσκοι στο 89' με τον Ινιάκι Γουίλιαμς.

Η 3η αγωνιστική των ομίλων του Europa League ξεκίνησε την Αστανά να κάνει σπουδαία εμφάνιση και να επικρατεί 4-0 της Μακάμπι Τελ-Αβίβ.

Τουμάσι και Καμπανανγκά πέτυχαν από δύο γκολ, το πρώτο ήταν με πέναλτι ενώ τα υπόλοιπα ήταν πανέμορφα, με την Μακάμπι να κάνει πολύ κακή εμφάνιση και να μην μπορεί να περιορίσει τους σκόρερς και τον Σόμκο.

Η Αστανά παραμένει αήττητη στο "Astana Arena" σε 17 ευρωπαϊκά ματς (9 νίκες, 8 ισοπαλίες), ενώ αυτή ήταν η μεγαλύτερη ευρωπαϊκή νίκη της.

Το αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής:

7ος όμιλος

Λουγκάνο - Βικτόρια Πλζεν 3-2 (63' Μποτάνι, 69' Καρλίνιος, 88' Γκερντ / 76' Κρμέντσικ, 90' Μπάκος)

Χαπόελ Μπερ-Σεβά - Στεάουα 1-2 (87' Κουένκα / 70' και 75' Νιοερέ)

8ος όμιλος

Έστερσουντ - Μπιλμπάο 2-2 (52' Γκέρο, 64' Έντουαρντς / 14' Αντούριθ, 89' Ινιάκι Γουίλιαμς)

Ζόρια - Χέρτα 2-1 (42' Σίλας, 79' Σβάτοκ / 56' Ζέλκε)

9ος όμιλος

ΜΠΑΤΕ Μπορίσοβ - Κολωνία 1-0 (55' Ρίος)

Ερυθρός Αστέρας - Άρσεναλ 0-1 (85' Ζιρού)

10ος όμιλος

Κόνιασπορ - Ζάλτσμπουργκ 0-2 (5' Γκούλμπραντσεν, 80' Ντάμπουρ)

Μαρσέιγ - Γκιμαράες 2-1 (28' Οκάμπος, 76' Μαξίμ Λοπέζ / 17' Ραφαέλ Μαρτίνς)

11ος όμιλος

Νις - Λάτσιο 1-3 (4' Μπαλοτέλι / 5' Καϊσέδο, 65' και 89' Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς)

Ζούλτε Βάρεχεμ - Φιτέσε 1-1 (23 άυτ. Κάσια / 27' Μπρουνς)

12ος όμιλος

Ζενίτ - Ρόσενμποργκ 3-1 (1', 68' και 75' Ριγκόνι / 88' Χέλαντ)

Βάρνταρ - Σοθιεδάδ 0-6 (12' Οϊαρθάμπαλ, 34', 42', 55' και 59' Ουίλιαν Ζοζέ, 90' Ντε λα Μπέγια)

22:05

1ος όμιλος

Αστανά - Μακάμπι Τελ-Αβίβ 4-0 (33' πέν. και 42' Τουμάσι, 47' και 52' Καμπανανγκά) [18:00]

Βιγιαρεάλ - Σλάβια Πράγας

2ος όμιλος

Σκεντερμπέου - Παρτίζαν

Ντινάμο Κιέβου - Γιανγκ Μπόις

3ος όμιλος

Μπράγκα - Λουντογκόρετς

Χόφενχαϊμ - Ιστανμπούλ Μπασακσεχίρ

4ος όμιλος

Μίλαν - ΑΕΚ

Αούστρια Βιέννης - Ριέκα

5ος όμιλος

Έβερτον - Λιόν

Αταλάντα - Απόλλων Λεμεσού

6ος όμιλος

Σερίφ - Λοκομοτίβ Μόσχας

Ζλιν - Κοπεγχάγη

Οι συνθέσεις

7ος όμιλος

ΛΟΥΓΚΑΝΟ: Νταβίντ ντα Κόστα, Μιχάιλοβιτς, Ρουιγιέ, Γκόλεμιτς, Νταπρελά, Κριστιάν Λεντέσμα, Πιτσινόκι, Μαριάνι, Τσρνίγκο, Μποτάνι, Καρλίνιος.

ΠΛΖΕΝ: Χρούσκα, Ρέζνικ, Χούμπνικ, Χάγεκ, Χάβελ, Τσέρμακ, Χροσόβσκι, Κόλαρ, Πετρζέλα, Πίλαρ, Μπάκος.

ΧΑΠΟΕΛ ΜΠΕΡ-ΣΕΒΑ: Γκορές, Μπίτον, Τάχα, Ελχαμέντ, Κόρχουτ, Όγκου, Μπρουν, Άιμπιντερ, Μέλικσον, Νουακαέμε, Σάχαρ.

ΣΤΕΑΟΥΑ: Νίτσα, Μπένζαρ, Πλάνιτς, Μπαλάσα, Μομτσίλοβιτς, Νεντέλκου, Ποπέσκου, Μπουντέσκου, Μαν, Φελίπε Τεϊσέιρα, Τανάσε.

8ος όμιλος

ΕΣΤΕΡΣΟΥΝΤ (5-4-1): Κεϊτά, Έντουαρντς, Μουκίμπι, Παπαγιαννόπουλος, Πέτερσον, Βίντγκρεν, Νουρί, Μπασιρού, Γκόντος, Σέμα, Γκέρο.

ΜΠΙΛΜΠΑΟ: Ιάγο Ερερίν, Λέκουε, Ετσεΐτα, Λαπόρτ, Μπαλενθιάγα, Ιτουράσπε, Μίκελ Βέσγκα, Ραούλ Γκαρθία, Σουσαέτα, Ίνιγο Κόρδοβα, Αντούριθ,

ΖΟΡΙΑ: Λούνιν, Οπανασένκο, Πρίμα, Γκρετσίσκιν, Σουχότσκι, Χαράτιν, Σίλας, Γκορντιγένκο, Καραβάεβ, Λούνοβ, Ιούρι.

ΧΕΡΤΑ: Γιάρστεϊν, Πεκάρικ, Σταρκ, Ρεκίκ, Πλάτενχαρτ, Λούστενμπεργκερ, Μάιερ, Βάιζερ, Έσβαϊν, Λάτζαρο, Ζέλκε.

9ος όμιλος

ΜΠΑΤΕ: Στσερμπίσκι, Ρίος, Γκαϊντούτσικ, Μιλούνοβιτς, Πολιάκοβ, Αλιακσάνταρ Βολόντκο, Ντράγκουν, Ίβανιτς, Στασέβιτς, Μαξίμ Βολόντκο, Σιγκέβιτς.

ΚΟΛΩΝΙΑ (5-3-2): Χορν, Ολκόβσκι, Μάροχ, Χάιντς, Ράους, Χέγκερ, Εζτζάν, Κλέμενς, Γιόγιτς, Τσόλερ, Οσάκο.

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ: Μπόριαν, Στόικοβιτς, Λε Ταλέκ, Σάβιτς, Ρόντιτς, Κρστίτσιτς, Ντόναλντ, Κανγκά, Σρνιτς, Ράντονιτς, Μποάκι.

ΑΡΣΕΝΑΛ (5-3-2): Τσεχ, Νέλσον, Ντεμπισί, Ελνενί, Χόλντινγκ, Μάιλαντ-Νάιλς, Κοκελέν, Γουίλοκ, Γουίλσιρ, Γουόλκοτ, Ζιρού.

10ος όμιλος

ΚΟΝΙΑΣΠΟΡ: Κιριντιλί, Σκούμπιτς, Αλί Τουράν, Φιλίποβιτς, Εζτορούν, Μπουραμπιά, Γένσον, Μιλόσεβιτς, Σαχινέρ, Φοφανά, Φράιντεϊ.

ΖΑΛΤΣΜΠΟΥΡΓΚ: Βάλκε, Λάινερ, Πάουλο Μιράντα, Τσάλετα-Τσαρ, Ούλμερ, Βολφ, Σαμασεκού, Αϊνταρά, Μπερίσα, Γκούλμπραντσεν, Νταμπούρ.

ΜΑΡΣΕΪΓ: Μανταντά, Σαρ, Ραμί, Αμπντενούρ, Εβρά, Μπουμπακάρ Καμαρά, Λουίζ Γκουστάβο, Μαξίμ Λοπέζ, Σανσόν, Οκάμπος, Ζερμέν.

ΓΚΙΜΑΡΑΕΣ: Μιγκέλ Σίλβα, Ζοάο Αουρέλιο, Ζουμπάλ, Μάρκος Βαλέντε, Κονάν, Αλάσαν Γουακάσο, Ραφαέλ Μιράντα, Ράμος, Ραφίνια, Έλντον, Ραφαέλ Μαρτίνς.

11ος όμιλος

ΝΙΣ (5-4-1): Καρντινάλ, Μπιρνέ, Μάρλον, Ντάντε, Λε Μαρσάν, Ζαλέ, Μεντί, Λες Μελού, Ουαλτέρ, Σνάιντερ, Μπαλοτέλι.

ΛΑΤΣΙΟ (5-4-1): Στρακόσα, Πατρίκ, Μπάστος, Λουίζ Φελίπε, Ράντου, Λούλιτς, Ντι Τζενάρο, Μούρτζα, Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, Νανί, Καϊσέδο.

ΖΟΥΛΤΕ ΒΑΡΕΧΕΜ: Μπόστιν, Βαλς, Ντεράικ, Χέιλεν, Χαμαλάινεν, Ντε Μετς, Ντε Ρας, Καγιά, Κούπμαν, Ολαγίνκα, Λεγιά.

ΦΙΤΕΣΕ: Πασφίρ, Νταμπό, Κάσια, Μιάζγκα, Μπούτνερ, Σερέρο, Μπρουνς, Μάουντ, Ρασίκα, Λίνσεν, Καστενιό.

12ος όμιλος

ΖΕΝΙΤ: Λούνεβ, Ιβάνοβιτς, Μαμάνα, Κρίσιτο, Μέβλια, Κρανεβίτερ, Κουζιάεβ, Λεάντρο Παρέδες, Ντριούσι, Κοκόριν, Ριγκόνι.

ΡΟΣΕΝΜΠΟΡΓΚ: Αντρέ Χάνσεν, Χέντενσταντ, Ρεγκίνιουσεν, Μπιέρνταλ, Ράσμουσεν, Τρόντσεν, Γένσεν, Κόνραντσεν, Αντεγκμπένρο, Μέλινγκ, Μπέντνερ.

ΒΑΡΝΤΑΡ: Γκατσέβσκι, Χαμπαρτζουμιάν, Γκρντσάροβ, Νόβακ, Γκλίσικ, Γκλιγκόροβ, Νικόλοβ, Άλβες, Τζιγκάουρι, Μπαρσεγκιάν, Ιτάλο.

ΣΟΘΙΕΔΑΔ: Ρούλι, Γκοροσαμπέλ, Αρίτς Ελουστόντο, Ντιέγκο Γιορέντε, Ντε λα Μπέγια, Ιγιαραμέντι, Τσάμπι Πριέτο, Θουμπελντία, Κανάλες, Οϊαρθάμπαλ, Ουίλιαν Ζοζέ.

Οι βαθμολογίες

1ος όμιλος

1. Αστανά 4 (6-4)

2. Βιγιαρεάλ 4 (3-1)

3. Σλάβια Πράγας 4 (2-1)

4. Μακάμπι Τελ-Αβίβ 1 (0-5)

2ος όμιλος

1. Ντινάμο Κιέβου 6 (6-3)

2. Γιανγκ Μπόις 2 (2-2)

3. Παρτίζαν 1 (3-4)

4. Σκεντερμπέου 1 (2-4)

3ος όμιλος

1. Μπράγκα 6 (4-2)

2. Λουντογκόρετς 4 (2-1)

3. Ιστανμπούλ Μπασακσεχίρ 1 (1-2)

4. Χόφενχαϊμ 0 (2-4)

4ος όμιλος

1. Μίλαν 6 (8-3)

2. ΑΕΚ 4 (4-3)

3. Αούστρια Βιέννης 1 (3-7)

4. Ριέκα 0 (3-5)

5ος όμιλος

1. Αταλάντα 4 (4-1)

2. Απόλλων Λεμεσού 2 (3-3)

3. Λιόν 2 (2-2)

4. Έβερτον 1 (2-5)

6ος όμιλος

1. Λοκομοτίβ Μόσχας 4 (3-0)

2. Κοπεγχάγη 2 (0-0)

3. Σερίφ 2 (0-0)

4. Ζλιν 1 (0-3)

7ος όμιλος

1. Στεάουα 9 (7-2)

2. Λουγκάνο 3 (5-6)

3. Βικτόρια Πλζεν 3 (5-7)

4. Χαπόελ Μπερ-Σεβά 3 (4-6)

8ος όμιλος

1. Άρσεναλ 9 (8-3)

2. Ερυθρός Αστέρας 4 (2-2)

3. ΜΠΑΤΕ Μπορίσοβ 4 (4-5)

4. Κολωνία 0 (1-5)

9ος όμιλος

1. Ζάλτσμπουργκ 7 (4-1)

2. Μαρσέιγ 6 (3-2)

3. Κόνιασπορ 3 (2-4)

4. Γκιμαράες 1 (3-5)

10ος όμιλος

1. Έστερσουντ 7 (5-2)

2. Ζόρια 6 (3-3)

3. Μπιλμπάο 2 (2-3)

4. Χέρτα 1 (2-4)

11ος όμιλος

1. Λάτσιο 9 (8-3)

2. Νις 6 (9-4)

3. Φιτέσε 1 (3-7)

4. Ζούλτε Βάρεχεμ 1 (2-8)

12ος όμιλος

1. Ζενίτ 9 (11-2)

2. Σοθιεδάδ 6 (11-3)

3. Ρόσενμποργκ 3 (4-8)

4. Βάρνταρ 0 (1-14)

*οι δύο πρώτοι προκρίνονται στους "32" (24 + 8 από το Champions League)

**σε περίπτωση ισοβαθμίας μετρούν τα μεταξύ τους ματς (με όλα τα κριτήρια σαν να είναι νοκ-άουτ ματς), μετά η διαφορά τερμάτων (συνολικά στον όμιλο), μετά η καλύτερη επίθεση, μετά η καλύτερη εκτός έδρας επίθεση, μετά ο αριθμός των νικών, μετά ο αριθμός των εκτός έδρας νικών, μετά το fair-play και μετά η κατάταξη της UEFA

Ο πίνακας των σκόρερς

5 γκολ

Εμιλιάνο Ριγκόνι (Ζενίτ)

4 γκολ

Αλασάν Πλεά (Νις)

Αντρέ Σίλβα (Μίλαν)

Ουίλιαν Ζοζέ (Σοθιεδάδ)

Αλεκσάντρ Κοκόριν (Ζενίτ)

3 γκολ

Ντιέγκο Γιορέντε (Σοθιεδάδ)

Ζούνιορ Μοράες (Ντινάμο Κιέβου)

Κονσταντίν Μπουντέσκου (Στεάουα)

Μανουέλ Φερνάντες (Λοκομοτίβ Μόσχας)

Πηγή: sport24.gr

ΤΑ ΝΕΑ του neakriti.gr ΣΤΟ Google News

Τα δημοφιλέστερα του 24ώρου

Σχόλια