Το πάλεψε, αλλά λύγισε ο ΠΑΟΚ κόντρα στη Γκαζιαντέπ

Το πάλεψε όσο μπορούσε, ωστόσο τελικά ο ΠΑΟΚ δεν τα κατάφερε και έφυγε με χαμηλά το κεφάλι από την Πυλαία, γνωρίζοντας την ήττα με 85-82 από την εξαιρετική Γκαζιαντέπ του Στέφανου Δέδα.

Οι Θεσσαλονικείς παρουσίασαν ιδιαίτερα μαχητική εικόνα ωστόσο τελικά υποτάχθηκαν στην ανωτερότητα της εξαιρετικής Γκαζιαντέπ του Στέφανου Δέδα και ηττήθηκαν στις λεπτομέρειες με 85-82.

Αρμάντ με 20, Ουάιτ με 19 και… το κακό ποσοστό στις βολές (58%) πλήγωσαν τον «δικέφαλο του Βορρά» ο οποίος εξακολουθεί να αναζητά την πρώτη του νίκη σε επίσημο παιχνίδι τη φετινή σεζόν.

Από την μεριά της ελληνικής ομάδας ξεχώρισαν ο Τρις με 22 πόντους αλλά και ο Λάκι Τζόουνς με 18.

Το ματς

Οι Ντίλαρντ, Μαργαρίτης, Κατσίβελης, Τζόουνς και Κλάσεν αποτέλεσαν τους πέντε παίκτες με τους οποίους ξεκίνησε το παιχνίδι ο ΠΑΟΚ.

Ιδιαίτερα γρήγορος ήταν ο ρυθμός στην αρχή του ματς με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ (6-5) στο πρώτα λεπτά. Σε εκείνο το σημείο η Γκαζιαντέπ με τον Ραντ να βρίσκει ρυθμό και να πετυχαίνει συνεχόμενους πόντους κατάφερε να χτίσει γρήγορα μία διαφορά 6 πόντων στο 5:32, με τον Ηλία Παπαθεοδώρου να ζητά άμεσα τάιμ άουτ. Η διακοπή φαίνεται πως έκανε καλό στους παίκτες του «δικεφάλου του Βορρά» καθώς με καλάθια του Κατσίβελη και του Ντίλαρντ η διαφορά ήρθε και πάλι στον πόντο (11-12) .

Ωστόσο ο Ραντ συνέχισε να αποτελεί μεγάλο… μπελά για την ελληνική άμυνα και με 7 προσωπικούς πόντους έκανε το 13-21. Ένα καλάθι του Λάιονς διαμόρφωσε το 18-23 το οποίο αποτέλεσε και το σκορ στο τέλος της 1ης περιόδου.

Οι παίκτες του ΠΑΟΚ μπήκαν ιδιαίτερα αποφασισμένοι στην 2η περίοδο και με μπροστάρηδες τους Κόνιαρη στη δημιουργία, και τον Καρρά ο οποίος σημείωσε 6 γρήγορους πόντους πήραν ξανά το προβάδισμα στο σκορ με 28-27 στο 7:03.

Από κοντά τους και ο Τρις ο οποίος κυρίως με σουτ από την περιφέρεια έδινε σημαντικές λύσεις στον ΠΑΟΚ, επιτρέποντας στην ομάδα της Θεσσαλονίκης να προηγηθεί ακόμα και με τέσσερις πόντους 33-29 στο 6:27.

Στο σημείο αυτό όμως, η Γκαζιαντέπ κατάφερε και πάλι να αντιδράσει και με ένα γρήγορο 8-0 σερί πήρε και πάλι τα ηνία του παιχνιδιού. Ραντ και Ουάιτ συνέχισαν να πληγώνουν την ελληνική άμυνα, και έτσι η τουρκική ομάδα πήγε προηγούμενη στην ανάπαυλα με 38-42.

Στο ξεκίνημα του 2ου μέρους, έκανε την εμφάνισή του ένας τρομερός ΠΑΟΚ. Ο Ντίλαρντ, έκανε ότι ήθελε στο παρκέ και παίρνοντας την μπαγκέτα τόσο στη δημιουργία όσο και στο σκοράρισμα επέτρεψε στην ομάδα της Θεσσαλονίκης να προηγηθεί ακόμα με οκτώ (54-46). Η άμυνα των παικτών του Ηλία Παπαθεοδώρου κατάφερε να βγάλει έξω από τα… νερά του τον Ραντ, ο οποίος αποτέλεσε την βασικότερη απειλή στο πρώτο ημίχρονο. Άξιος συμπαραστάτης τους και ο Τρις ο οποίος με συνεχόμενους πόντους έστειλε την διαφορά στην μέγιστη τιμή της και το +9 (58-49).

Παρ' όλα αυτά η Γκαζιαντέπ κατάφερε και πάλι να βρει απάντηση. Αυτή την φορά ήταν ο Μπάλαζιτς, ο οποίος με 8 γρήγορους πόντους δημιούργησε μεγάλα προβλήματα στην άμυνα του ΠΑΟΚ και έστειλε το παιχνίδι στον πόντο (59-58). Οι δύο βολές του Τζόουνς διαμόρφωσαν το 61-58 το οποίο αποτέλεσε το σκορ με το οποίο έληξε η 3η περίοδος.

Το ξεκίνημα της 4ης περιόδου βρήκε πιο συγκεντρωμένους τους παίκτες της Γκαζιαντέπ. Αρμάντ και Ουάιτ συνέχισαν να πληγώνουν τον ΠΑΟΚ και η τουρκική ομάδα με ένα γρήγορο 6-13 σερί πήρε και εκ νέου το προβάδισμα στο σκορ (69-71) αναγκάζοντας τον Ηλία Παπαθεοδώρου να καλέσει εσπευσμένα τάιμ άουτ.

Τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης εξελίχθηκαν σε πραγματικό… θρίλερ. Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο προβάδισμα σε ένα ματς που δεν προσφερόταν για… καρδιακούς.

Μπάλαζιτς έκανε αρχικά στο 2:39 το 75-77 και λίγο αργότερα ο Αρμάντ έστειλε τη διαφορά στο +4(75-79). Ο Τζόουνς μείωσε προσωρινά σε 77-79, ωστόσο στην επόμενη φάση ξανά ο Αρμάντ με ένα καλάθι και αντιαθλητικό φάουλ ουσιαστικά έκρινε τον τελικό νικητή.

Το τελικό σκορ (82-85) διαμόρφωσε ο Τρις με τρίποντο πέντε δευτερόλεπτα πριν την κόρνα της λήξης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-23, 38-42, 61-58, 82-85.

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Ντίλαρντ 15 (2/8 τρίποντα), Κλάσεν 6 (2/7 δίποντα, 2/4 βολές), Κρουμπάλι 6 (6/12 βολές), Κόνιαρης 2 (3 ασίστ), Καρράς 6, Τσόχλας, Μαργαρίτης 1 (0/3 σουτ, 1/2 βολές), Κατσίβελης 6, Τζόουνς 18 (2), Τρις 22 (7/8 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 2/2 βολές.

ΓΚΑΖΙΑΝΤΕΠ (Δέδας): Άρμαντ 20 (5/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4/6 βολές, 5 ασίστ), Ραντ 17 (7/13 δίποντα, 1/3 τρίποντα), Ουάιτ 19 (3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Χατσίγιεβα 4, Λάιονς 4, Ουίλιαμς 3, Μπάλαζιτς 13 (2), Ογκούτ 5 (1), Τσίνκο.

Πηγή: sportfm.gr