Θέαμα στο Τυμπάκι, εντυπωσιακή Μινωική στην Α1 ΕΠΣΗ (video)

Το πανόραμα της 5ης αγωνιστικής της πρώτης κατηγορίας της ΕΠΣΗ

Ένα από τα σπουδαιότερα παιχνίδια της 5ης αγωνιστικής έγινε στο Τυμπάκι ανάμεσα στον ΑΟΤ και τον Γιούχτα και όσοι το παρακολούθησαν αποζημιώθηκαν από το θέαμα. Το τελικό σκορ ήταν ισόπαλο 2-2, με τις δύο ομάδες να παλεύουν για τη νίκη.

Ο ΑΟΤ στα τελευταία ματς δείχνει ότι έχει ξεπεράσει το κακό ξεκίνημα στο πρωτάθλημα και η εικόνα που παρουσιάζει είναι σαφώς βελτιωμένη. Όσον αφορά τον Γιούχτα επιβεβαίωσε ότι θα παίξει πρωταγωνιστικό ρόλο στο πρωτάθλημα, θα μπορούσε να αποδράσει με νίκη από το Τυμπάκι αλλά θα μπορούσε στο τέλος να φύγει και ηττημένος. Γι' αυτό και η ισοπαλία μοιάζει ως δίκαιο αποτέλεσμα.

Οι Αρχανιώτες μπήκαν πιο δυνατά στο ματς αλλά το πρώτο γκολ το σημείωσε στο 25' ο ΑΟΤ με τον Κοροένε. Ο Γιούχτας ισοφάρισε γρήγορα με πέναλτι του Καστελιαννάκη, σε μια υπόδειξη όπου υπήρξαν διαμαρτυρίες. Ο Καστελιαννάκης ήταν εκείνος που έβαλε και το δεύτερο γκολ του Γιούχτα στο β' ημίχρονο, με τον Κουρουθιανάκη με εξαιρετικό απευθείας φάουλ να ισοφαρίζει 2-2. Σε μια από τις τελευταίες φάσεις του αγώνα, ο Παπαδάκης για τον ΑΟΤ επιχείρησε να σκοράρει… από το κέντρο αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι!

ΑΟΤ: Σπανός, Γιαννακάκης, Χαλκιαδάκης, Τριάντης, Χριστοδουλάκης Γ., Κουρουθιανάκης, Πολυχρονάκης, Αναγνωστάκης, Κοροένε (90' Μαραγκάκης), Μαρακομιχελάκης(65' Παπαδάκης), Κουτεντάκης(60' Χριστοδουλάκης Ι.).

ΓΙΟΥΧΤΑΣ: Μυλωνάκης, Κασσωτάκης, Παχάκης, Νικηφόρος, Μανουσάκης, Μπιρμπίρης, Μαυρομάτης(65' Τζουβάρας), Καστελλιανάκης, Ζανελάρης, Ανωγειανάκης, Μαρκάκης(75' Σπύρου).

ΑΕΚ-ΑΛΜΥΡΟΣ 1-3

Παλικαρίσιο «διπλό» πήρε στον Καρτερό ο Αλμυρός, παίζοντας για περισσότερα από 30 λεπτά με 10 παίκτες! Στο α' μέρος υπήρξαν σημαντικές ευκαιρίες με Πέτρο Στρατήγη για Αλμυρό και Καρανδινό (δοκάρι) για ΑΕΚ, ωστόσο τα γκολ μπήκαν στην επανάληψη. Στο 59΄ ο Ανδρέας Στρατήγης έκανε το 0-1 αλλά στη συνέχεια αποβλήθηκε ο Τάσος Απλαδάς. Στο 74' ο Ποντίκαλης ισοφάρισε 1-1, με τις τελευταίες λέξεις στο ματς να ανήκουν στους φιλοξενούμενους. Πρωταγωνιστής ήταν ο Σαράντος Σακλαμάκης σκοράροντας στο 80' και στο 86', διαμορφώνοντας το 1-3 για τον Αλμυρό.

ΑΕΚ: Μαστορίδης, Ανδρεαδάκης, Φραγκιαδάκης, Ευαγγελόπουλος, Ντελία (91' Τσίχλας), Καραφωτιάς Τακ, Καραφωτιάς Τολ. (83' Αφενδόπουλος), Καουκάκης, Ζηρδέλης(68' Σταυριανός), Ποντίκαλης, Καρανδινός (73' Σημιανάκης).

ΑΛΜΥΡΟΣ: Ροδουσάκης, Αποστολάκης, Σταυρακάκης, Κλάδος, Απλαδάς Τ., Βελιβασάκης, Στρατήγης Π. (66' Παπαντωνάκης), Σχοιναράκης (86' Μαυράκης), Κατσαμάνης(46' Γκαγκάκης), Σακλαμάκης (89' Κεφαλογιάννης), Στρατήγης Α.

ΜΙΝΩΙΚΗ-ΚΕΡΑΥΝΟΣ 2-1

Η Μινωική εντυπωσιάζει στο ξεκίνημα της Α1 ΕΠΣΗ και στη σαββατιάτικη νίκη της με 2-1 επί του Κεραυνού πρωταγωνιστής ήταν ο Νίκος Δρακούλης. Ο υψηλόσωμος επιθετικός υπέγραψε την 4η φετινή νίκη της ομάδας του, σκοράροντας δύο φορές στις αρχές του β' ημιχρόνου και με αυτό τον τρίποντο η ομάδα του Γιάννη Χατζησεβαστού διατηρήθηκε στην κορυφή. Για τον Κεραυνό μείωσε σε 2-1 ο Τιγκίρης ενώ στο β' ημίχρονο ο τερματοφύλακας Ρουμπάκης απέκρουσε πέναλτι του Λέσι.

ΜΙΝΩΙΚΗ: Ψαρουλάκης, Αποστολάκης Γ., Γεωργαντζιάς, Χατζηδημητρίου, Παπουτσιδάκης, Καραντινάκης (35' λ.τ. Ταβλαδωράκης), Ρουμελιώτης (89' Ψαρράς), Ανδρεαδάκης, Καστελλιανάκης (70' Βαρδονικολάκης Γ.), Λέσι, Δρακούλης (78' Νικηταράς)

ΚΕΡΑΥΝΟΣ: Ρουμπάκης, Χανιωτάκης, Νάτος Τ., Κουκάκης, Ανδρικάκης (59' Λυδάκης), Λέλεκας, Κενδριστάκης (75' Εκχόσου), Παπουτσιδάκης, Γιαννόπουλος (85' Εργαζάκης), Τιγκίρης (90' Κουγιουμουτζάκης), Κοντογιάννης.

ΠΑΟΚ-ΠΑΝΟΜ 1-3

Νικηφόρο ήταν το πέρασμα του ΠΑΝΟΜ στον Κρουσώνα με 1-3 και με αυτό το τρίποντο διατηρήθηκε στην κορυφή. Σε αντεπίθεση στο 12' ο Μυλωνάς έκανε το 0-1 και στο 23' μετά από μπαλιά του Τζωράκη, ο Μιχελακάκης ισοφάρισε 1-1. Στο 58' με εκπληκτικό γκολ ο Συσκάκης έδωσε εκ νέου προβάδισμα στους Μαλιώτες που «κλείδωσαν» τη νίκη τους στο 61' με γκολ του Φουκαράκη. Ο «Φούκος» δεν πανηγύρισε το γκολ απέναντι στην περσινή του ομάδα, με τον ΠΑΟΚ να μην τον ξεχνά και να τον τιμά για την πολύτιμη προσφορά του.

ΠΑΟΚ: Κουρουπάκης, Κάτελας, Κοκολοδημητράκης, Τζωράκης(60' Μακρυμανωλάκης), Φράγκος, Στρατηγάκης, Μιχελακάκης(40' λ.τ. Σούρσος), Βασιλείου, Βατσινάς(72' Δρακογιαννάκης), Παπαδάκης, Γωνιανάκης(80' Γιανναδάκης)

ΠΑΝΟΜ: Ζαχαριουδάκης, Μπερουασβίλι(25' λ.τ. Ρεμούνδος), Διαμαντάκης, Χαλκιαδάκης, Αραβιάκης, Τζανάκης, Δαριβιανάκης, Καπετανάκης(85' Μαυρίδης), Μυλωνάς(78' Κουλούρας), Συσκάκης, Φουκαράκης(70' Κολιακουδάκης).

ΛΙΝΤΟ-ΡΩΜΑΝΟΣ 2-1

Μια πολύ σημαντική νίκη πήρε το Λίντο αλλά το ματς σημαδεύτηκε από τον σοβαρό τραυματισμό του Χουρδάκη του Ρωμανού, που υπέστη εξάρθρωση ωμοπλάτης και έφυγε με το ασθενοφόρο . Το 1-0 σημείωσε στο 4' ο Ψαλιδάκης, ισοφάρισε γρήγορα ο Χρηστάκης και το τελικό 2-1 διαμόρφωσε ο Κεφαλούκος στο 85'. Νωρίτερα οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι με τον Χαρμπή.

ΧΕΡΣΟΝΗΣΟΣ-ΓΟΡΤΥΣ 3-0

Η Χερσόνησος είχε την ουσία απέναντι στην Γόρτυνα, «τιμωρώντας» τα λάθη των γηπεδούχων. Και τα τρία γκολ σημειώθηκαν στο α' ημίχρονο, με την Χερσόνησο να προηγείται με φάουλ του Ξημεράκη κι αφού η πορεία της μπάλας ξεγέλασε τον Ανδρικάκη. Στο 32' ο Καλομοίρης έκανε το 2-0 και ο ίδιος στο 37' διαμόρφωσε το 3-0.

ΤΥΛΙΣΟΣ-ΦΑΙΣΤΟΣ 1-0

Από τον πάγκο ήρθε η νίκη για την Τύλισο στην κυριακάτικη αναμέτρηση με την Φαιστό. Ο Γιώργος Φιολιτάκης δεν ξεκίνησε βασικό τον Μύρωνα Δασκαλάκη και τον έβαλε στο ματς στο 70', με τον έμπειρο επιθετικό να σκοράρει πέντε λεπτά αργότερα και να χαρίζει τη νίκη στους γηπεδούχους. Στο 87' αποβλήθηκε ο Αργύρης της Φαιστού.

ΕΛΠΙΔΕΣ-ΖΑΡΟΣ 0-1

Μετά από πέντε αγωνιστικές ο Ζαρός πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα, ωστόσο αυτό το αποτέλεσμα έφερε αρνητικές εξελίξεις στις Ελπίδες, με τον Μιχάλη Δεληγιάννη να υποβάλει την παραίτησή του στη διοίκηση. Ο Πουλάκης ήταν αυτός που σημείωσε στο 70ο λεπτό το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης.

ΑΝΘΕΣΤΙΩΝ-ΜΟΙΡΕΣ 1-1

Δεν ανέδειξε νικητή η αναμέτρηση που έγινε χθες στο Θραψανό. Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ με τον Μεμοτσέλα στο 27ο λεπτό αλλά η μεσαρίτικη ομάδα απάντησε στο 44' όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Ηλιάκη, ο Καλιακάκης δεν υπολόγισε σωστά και στην προσπάθειά του να διώξει σημείωσε αυτογκόλ, διαμορφώνοντας το 1-1.