Μία νίκη και μία ήττα των κρητικών ομάδων στη Γ’ Εθνική

Ο ΑΟΚ Χανιά έχασε το Σάββατο, πρεμιέρα με νίκη για τον ΟΦΗ

Νικηφόρα ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα της Γ' Εθνικής ο ΟΦΗ καθώς επικράτησε με 85-76 του Άρη Πετρούπολης στο κλειστό του ΒΑΚ.

Η κρητική ομάδα παρότι βρέθηκε να χάνει με 18-27 κατάφερε να επιστρέψει στο ματς και να πάρει μία σημαντική νίκη στο πρώτο ματς της χρονιάς που τυχαίνει να είναι και το πρώτο στην έδρα της.

Ο ΑΟΚ Χανιά αντίθετα δεν κατάφερε να ξεκινήσει με νίκη χάνοντας ουσιαστικά δικό του ματς με 70-72 από τον Άρη Νικαίας στο κλειστό του Κλαδισού.

Παρά το εκπληκτικό πρώτο ημίχρονο που η διαφορά έφτασε και στο +14 για τον ΑΟΚ Χανιά, το κακό τρίτο δεκάλεπτο έφερε τους φιλοξενούμενους σε θέση "οδηγού". Μάλιστα στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου ο Άρης προηγήθηκε ακόμα και με 10 πόντους.

Ο ΑΟΚ έκανε την τελική του αντεπίθεση, ισοφάρισε 70-70 34 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, δύο βολές του Θαλασσινού έκαναν στα 9 δεύτερα το 70-72 και μια κακή επιθετική επιλογή στο τέλος του αγώνα, από τον κορυφαίο του ΑΟΚ Αλεξίου έδωσε τη νίκη στον Άρη Νίκαιας.