Σπουδαία πρεμιέρα για το Ηράκλειο, νίκησε 75-66 το Διαγόρα

Με μία μεγάλη νίκη μπήκε στο πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής το Ηράκλειο καθώς επικράτησε με 75-66 του Διαγόρα Δρυοπιδέων που θεωρείται εκ των φαβορί για την άνοδο.

Η κρητική ομάδα με όπλο την εξαιρετική της άμυνα και με τον Μποχωρίδη να είναι ασταμάτητος στην επίθεση έφτασε στη νίκη και κέρδισε το χειροκρότημα των περίπου 400 φιλάθλων που βρέθηκαν στο κλειστό στα Δύο Αοράκια.

Το Ηράκλειο ξεκίνησε εντυπωσιακά το παιχνίδι. Ήταν καλό στην άμυνα και με οδηγό την επίθεση τον Μποχωρίδη προηγήθηκε με 18-7 στο 15’:40’’ και με 25-14 στο 10’. Στη 2η περίοδο, όμως οι γηπεδούχοι έχασαν την επαφή τους με το καλάθι, πέτυχε 4 πόντους τα πρώτα εννέα λεπτά και ο Διαγόρας μείωσε σε 29-26 στο 19’, ενώ το ημίχρονο έληξε 33-26.

Στην 3η περίοδο ο Διαγόρας μείωσε σε 39-35 στο 25’:30’’, όμως η συνέχεια ανήκε στο Ηράκλειο. Με εξαιρετική άμυνα και βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση με τους  Μποχωρίδη, Χάλαρη και Παπαδάκη εκτόξευσε την υπέρ του διαφορά στους 16 πόντους (58-42) στο 30’, ενώ στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου βρέθηκε και στο +18 (63-45) με το καλάθι του Λιανού.

Από εκεί και μετά οι γηπεδούχοι έχασαν ξανά την επαφή τους με το καλάθι και ο Διαγόρας μείωσε ακόμα και στους 5 πόντους (67-62) 1’:28’’ για το φινάλε. Οι παίκτες του Γιώργου Μακράκη διατήρησαν την ψυχραιμία τους, ήταν εύστοχοι στις βολές και πήραν τη νίκη.

Διαιτητές: Τσακαλογιαννης, Καμήτσος.

Τα δεκάλεπτα: 25-14, 33-26 (ημίχ.), 58-42, 75-66.

ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Γ. Μακράκης): Κίτσος, Γουμενάκης, Σταμπουλής 6, Μποχωρίδης 25 (3), Πετράκης 3 (1), Λιανός 5, Πρωτογεράκης 4, Καλατζής, Χάλαρης 9 (1), Παπαδάκης 10 (1), Λάκκας 11, Μαραγκουδάκης.

ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΔΡΥΟΠΙΔΕΩΝ (Σ. Σαμόλης): Κουκάς 10 (1), Καλλίδας, Καραλής 3 (1), Κωνσταντώνης, Πέττας 30 (3) , Μαυροειδάκος 2, Καρασταμάτης 6 (1), Παπαδούλιας 1, Λυκογιάννης 5, Κατιάκος 9, Καραβανάς 1, Μπιμπούδης.