Άνετη στην πρεμιέρα η ΑΕΚ, νίκησε 91-72 τα Τρίκαλα

Παρά την απουσία του Χάρις και τον τραυματισμό του Λαρεντζάκη, η ΑΕΚ κέρδισε άνετα τα Τρίκαλα με 91-72 και μπήκε με το δεξί στο πρωτάθλημα. «Κλειδί» ο Μαυροειδής, καλοί και οι Σάκοτα-Γκριν.

Για ένα δεκάλεπτο δυσκολεύτηκε πρακτικά η ΑΕΚ απέναντι στα Τρίκαλα και παίζοντας εξαιρετικά κατά διαστήματα επικράτησε άνετα 91-72 στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος μπροστά σε περίπου 1.000 φίλους της στο ΟΑΚΑ.

Άλλαξε το ματς με την είσοδό του ο Μαυροειδής (15π., 6 ριμπ.), πήρε φωτιά στο δεύτερο μέρος ο Σάκοτα (16π., 6 ριμπ.), σταθερή αξία ο Γκριν (13π., 5 ριμπ., 4 ασίστ). Ανησυχία για τον Λαρεντζάκη που αποχώρησε με τραυματισμό στον αριστερό αστράγαλο και έφυγε για εξετάσεις, ενώ δεν έπαιξε και ο τραυματίας Χάρις. Μαχητικά τα Τρίκαλα με κορυφαίο τον Λαμόντ Μάρεϊ (25π., 6 ριμπ.).

Η αναμέτρηση άρχισε άσχημα για την ΑΕΚ, αφού πριν καν συμπληρωθούν δύο λεπτά ο Λαρεντζάκης τραυματίστηκε στον αριστερό αστράγαλο. Παρότι επιχείρησε να επιστρέψει εγκατέλειψε τελικά τον αγώνα και πήγε στο νοσοκομείο για εξετάσεις. Οι «κιτρινόμαυροι» ήταν νωθροί, άνευροι και άστοχοι, μετρώντας 1/10 σουτ στο ξεκίνημα, την ώρα που οι φιλοξενούμενοι με τον Μάρεϊ να πετυχαίνει έντεκα πόντους ξέφυγαν με οκτώ (6-14). Οι φωνές του Σωτήρη Μανωλόπουλου στο τάιμ άουτ έπιασαν τόπο και με την είσοδο του Μαυροειδή που δεν είχε αντίπαλο κάτω από τα καλάθια η «Ένωση» έκανε ένα σερί 9-0 με τον Σι να ευστοχεί σε δύο τρίποντα. Η άμυνα της ΑΕΚ έγινε πιο επιθετική, η πίεση αυξήθηκε σε σχήματα με δύο κοντούς (Γκριν, Ξανθόπουλος και Μωραΐτης σχημάτισαν «δίδυμα») και η διαφορά άρχισε να ξεφεύγει φτάνοντας και στο +16 (42-16), λίγο πριν το 42-27 του ημιχρόνου.

Οι γηπεδούχοι με όπλο την καλή κυκλοφορία συντηρούσαν τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα φτάνοντας δύο φορές και στο +20 (47-27, 57-37) με τον Γκριν να δίνει λύσεις στο σκοράρισμα. Ωστόσο κάποια λάθη και άστοχα σουτ επέτρεπαν στα Τρίκαλα, που έπαιρναν πόντους κυρίως με μακρινά σουτ, να κάνουν κάποιες κρυφές σκέψεις (63-48). Κι αυτές όμως απομακρύνθηκαν από τη δράση του Μαυροειδή και του Σάκοτα που οδήγησαν την ΑΕΚ στο +22 (77-55) στα μισά της τέταρτης περιόδου, με το τελικό 91-72 να δείχνει τη διαφορά ποιότητας των δύο ομάδων.

Δεκάλεπτα: 17-17, 42-27, 63-48, 91-72.

ΑΕΚ (Μανωλόπουλος): Τζέιμς 3 (4 ριμπ.), Γκριν 13 (5 ριμπ., 4 ασίστ), Λαρεντζάκης 1, Μπάρλοου 7, Ελόνου 10 (10 ριμπ.), Ξανθόπουλος 4 (4 ασίστ), Τσαλμπούρης 2, Άτιτς 3, Μωραΐτης 8, Μαυροειδής 15 (6 ριμπ.), Σι 9, Σάκοτα 16 (6 ριμπ.).

Τρίκαλα (Μέξας): Τζόουνς 13 (6 ασίστ), Λούντζης 7 (6 ριμπ.), Χέιλ 2, Φέισι 4 (7 ριμπ.), Μάρεϊ 25 (6 ριμπ.), Ρος 5 (4 ασίστ), Καραγιώργος, Τέγιτς 4, Καλογιαννίδης 3, Σκουλούδης 2, Τάταρης 3, Σλαφτσάκης 4.

Διαιτητές: Τσαρούχα, Ψαριανός, Συμεωνίδης.

Πηγή: sportfm.gr