Ήττα στο φινάλε για το Ρέθυμνο από τον Κολοσσό

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στο σουτ, το Ρέθυμνο Cretan Kings ηττήθηκε με 64-63 από τον Κολοσσό στη Ρόδο στην πρεμιέρα της Basket League.

Η ρεθυμνιώτικη ομάδα έκανε καλό παιχνίδι, βρέθηκε να προηγείται ακόμα και με 9 πόντους και παρότι είχε ένα κακό 3ο δεκάλεπτο, αντέδρασε στην τελευταία περίοδο και είχε την ευκαιρία να πάρει και το ματς, όμως ο Μέντλοκ ήταν άστοχος στο φινάλε και η νίκη κατέληξε στον Κολοσσό.

Η κρητική ομάδα ξεκίνησε εντυπωσιακά στο Βενετόκλειο και με τα τρίποντα του Γιαννόπουλου βρέθηκε να προηγείται με 2-9 και 11-17. Σιγά-σιγά, όμως οι Ροδίτες ανέβασαν την απόδοσή τους και μείωσαν σε 19-20 στο 10'.

Οι παίκτες του Νίκου Βετούλα διατήρησαν τα ηνία, πάντως, και οδηγούσαν σε όλη τη διάρκεια της 2ης περιόδου, ενώ προηγήθηκαν με 27-34, αλλά και με 25-34 στο 17'. Με τον Σταμάτη οδηγό, όμως ο Κολοσσός μείωσε σε 32-35 στο ημίχρονο.

Η 3η περίοδος ανήκε στους γηπεδούχους. Οι παίκτες του Ρεθύμνου έχασαν τη συγκέντρωσή τους στην άμυνα και έδωσαν τη δυνατότητα στον Κολοσσό να ισοφαρίσει αρχικά σε 40-40 στο 22' και στη συνέχεια να πάρει και τα ηνία. Μάλιστα με το τρίποντο του Πρόστρον οι Ροδίτες βρέθηκαν και στο 8 (55-47) στο 28':30''.

Ο Μούντι ήταν αυτός που αντέδρασε για την κρητική ομάδα, η οποία μείωσε σε 58-57 στο 32':23'', όμως για τα επόμενα δυόμισι λεπτά καμία από τις δύο ομάδες δεν μπόρεσε να σκοράρει… Τελικά τη λύση την έδωσε ο Γιαννόπουλος, ο οποίος με τρίποντο έδωσε ξανά τα ηνία στους «κεραμιδί» με 58-60 στο 35'.

Με την πίεση να ανεβαίνει οι παίκτες δεν ήταν ιδιαίτερα εύστοχοι και το σκορ ήταν 62-62 στο 38'. Ακολούθησαν εκατέρωθεν λανθασμένες επιλογές, όμως ο Χάρις έδωσε ηνία στον Κολοσσό με 64-62 στα 42''.  Ο Μούντι κέρδισε φάουλ στα 34'' όμως ευστόχησε σε μία βολή για το 64-63 και παρότι στη συνέχεια ο Μέντλοκ έκλεψε και οι Ρεθυμνιώτες είχαν την ευκαιρία να πάρουν τη νίκη, ο ίδιος παίκτης αστόχησε σε τρίποντο ελεύθερος. Η κρητική ομάδα πήρε το επιθετικό ριμπάουντ, ωστόσο, δεν πρόλαβε να σουτάρει ξανά…

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 32-35 (ημίχ.), 55-49, 64-63.

Κολοσσός Ρόδου (Άρης Λυκογιάννης): Γκρίφιθ 15 (5ρ. και 4ασ.), Χάρις 12, Τζόουνς 10 (11ρ.), Σχίζας 6, Πρόστραν 3, Μπιλλής, Αγγελάκος 3, Σταμάτης 5, Μπρέι, Παπαδάκης, Ράιτ 10, Γεωργαλλής.

Ρέθυμνο (Νίκος Βετούλας): Ντάνιελς 8 (6ρ.), Γκούντγουϊν 9, Χριστοδούλου 4, Μούντι 13 (5ρ.), Γιαννόπουλος 13, Μέντλοκ 9, Κώττας 3, Δραγάτης, Θεοδωρίδης, Ρόμπερτσον 4, Ράιτ.