Φιλική νίκη για την ΑΕΚ στην Πάτρα

Νίκη για την ΑΕΚ στο φιλικό με την Παναχαϊκή στην Πάτρα. Η Ένωση επικράτησε 3-2 στο γήπεδο της Αγυιάς, κόντρα στους παίκτες του Οφρυδόπουλου που έκαναν πρόβα τζενεράλε ενόψει της σέντρας στην Football League.

Κακή εικόνα για τους κιτρινόμαυρους στο πρώτο ημίχρονο. Ο Αϊντάρεβιτς για ακόμη ένα ματς δεν έδωσε βοήθειες, ενώ και ο Πατίτο, που πήρε φανέλα βασικού, ήταν εκτός παιχνιδιού. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Ελευθεριάδη στο 29' κι από εκεί και πέρα «καθάριζαν» όλα τα γεμίσματα των κιτρινόμαυρων στην περιοχή τους.

Η Ένωση ανέβασε πολύ την απόδοσή της στο δεύτερο ημίχρονο, όπου πέρασε και ο Λιβάγια στο παιχνίδι. Στο 59ο λεπτό ο Γκάλο απάντησε με σουτ, ενώ στο 76' ο Κλωναρίδης έδωσε το προβάδισμα με κοντινή κεφαλιά. Στο 81' η Παναχαϊκή ισορρόπησε με σουτ του Κυνηγόπουλου ύστερα από λάθος πάσα του Ντούνη και στο 85' η ΑΕΚ πήρε τη νίκη έπειτα από πανέμορφο συνδυασμό των Αραούχο-Λιβάγια και ασίστ του δεύτερου στον Κλωναρίδη.

Πηγή: sport-fm.gr