Το Ρέθυμνο δεν μπόρεσε να κοντράρει την ΑΕΚ

Αντιμετωπίζοντας πρόβλημα μόνο στη δεύτερη περίοδο, η ΑΕΚ επικράτησε εύκολα του Ρεθύμνου 92-67 στο ΟΑΚΑ. Μπάρλοου με 16 και Σάκοτα με 15 οι πρώτοι σκόρερ.

Για μια ακόμη σεζόν στα ημιτελικά του Κυπέλλου πέρασε η ΑΕΚ συντρίβοντας με 92-67 το Ρέθυμνο στο ΟΑΚΑ μπροστά σε περίπου 800 φίλους της. Οι «κιτρινόμαυροι» ήταν εντυπωσιακοί σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, πλην της δεύτερης περιόδου, όταν είδαν το Ρέθυμνο από το -16 (29-13) στο -3 (41-38).

Ο Κέλσι Μπάρλοου είχε 16 και ο Ντούσαν Σάκοτα 15 πόντους για την «Ένωση» που είχε τέσσερις διψήφιους σκόρερ και για την οποία σκόραραν όλοι πλην του Ξανθόπουλου.

Ανταγωνιστικό μόνο στο δεύτερο δεκάλεπτο το Ρέθυμνο, που είχε κορυφαίο τον Στέφαν Μούντι με 25 πόντους, ενώ στοίχισαν οι απουσίες των ψηλών Σακίλ Γκούντγουιν και Τρέβον Ράιτ.

Το ματς

Με Γκριν, Λαρεντζάκη, Μπάρλοου, Τζέιμς και Ελόνου άρχισε το ματς η ΑΕΚ έχοντας απέναντί της Μούντι, Χριστοδούλου, Ρόμπερτσον, Ντάνιελς και Κώττα. Οι «κιτρινόμαυροι» ήταν εντυπωσιακοί στο πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο ολοκλήρωσαν με ένα 10-0 φτάνοντας στο 29-13. Η δεύτερη περίοδος, ωστόσο, είδε την «Ένωση» νωθρή και έναν σεληνιασμένο Μούντι να κάνει όργια. Ο βραχύσωμος γκαρντ με προσωπικά καλάθια αναστάτωσε την αντίπαλη άμυνα και έφερε τη διαφορά μέχρι και στο -3 (41-38) κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο με 23 πόντους.

Η ΑΕΚ επέστρεψε πιο σοβαρή από τα αποδυτήρια και κρατώντας χωρίς σκορ το Ρέθυμνο στο πρώτο μισό της τρίτης περιόδου έφτασε στο 52-38. Ο Γιαννόπουλος ανέλαβε δράση, ωστόσο Σάκοτα και Μπάρλοου διατηρούσαν την ομάδα τους, που έφτασε τα 10/16 τρίποντα, σε απόσταση ασφαλείας φτάνοντας στο +17 (63-46, 72-55). Οι γηπεδούχοι δεν σήκωσαν το πόδι από το γκάζι ξεπερνώντας το +20 (76-55) στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου με τον Σωτήρη Μανωλόπουλο να δίνει στα τελευταία λεπτά χρόνο σε Μωραΐτη και Τσαλμπούρη.

Διαιτητές: Καρακατσούνης-Παναγιώτου-Ζαχαρής (Δούκας).

Δεκάλεπτα: 29-13, 44-38, 72-55, 92-67.

ΑΕΚ (Μανωλόπουλος): Ξανθόπουλος (4 ασίστ), Σάκοτα 15 (5 ριμπ.), Ελόνου 11 (4 ριμπ.), Τσαλμπούρης 2, Τζέιμς 9 (10 ριμπ.), Άτιτς 4, Γκριν 8 (6 ασίστ), Μωραΐτης 2, Λαρεντζάκης 7, Μπάρλοου 16 (4 ριμπ., 4 ασίστ), Μαυροειδής 7, Σι 11 (6 ριμπ.).

Ρέθυμνο (Βετούλας): Ντάνιελς 9, Κώττας 2, Μέντλοκ 12, Χριστοδούλου 3, Μούντι 25, Παναρετάκης 2, Θεοδωρίδης, Γιαννόπουλος 11, Δραγάτης 1, Ρόμπερτσον 2.

Πηγή: sportfm.gr