Πρώτη ήττα για την ΑΕΚ, έχασε 2-0 στην Τρίπολη

Πρώτη ήττα στο φετινό πρωτάθλημα για την ΑΕΚ που με εκτεταμένο ροτέισον δεν τα κατάφερε στην Τρίπολη. Ο εξαιρετικός Αστέρας επικράτησε 2-0 κόντρα στην ομάδα του Χιμένεθ, που δεν εκμεταλλεύτηκε τις απώλειες του ΠΑΟΚ αλλά και του Ολυμπιακού (αλλά έμεινε πρώτη)...

Μετά από ένα πολύ κακό πρώτο ημίχρονο στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης», οι Αρκάδες «χτύπησαν» στο 47ο λεπτό με τον Μουνάφο. Η χαριστική βολή από την ομάδα του Σάββα Παντελίδη, που έκανε εξαιρετικό κοουτσάρισμα, ήρθε στο 81' με αντεπίθεση την οποία ολοκλήρωσε ο Μανιάς. Δεν αποβλήθηκε στο 76ο λεπτό ο Ισνάλντο, ο οποίος έπρεπε να δει δεύτερη κίτρινη κάρτα για σκληρό μαρκάρισμα στον Αϊντάρεβιτς.

Προβληματική η εικόνα της Ένωσης σχεδόν σε ολόκληρη την αναμέτρηση. Οι κιτρινόμαυροι δεν μπόρεσαν να βγάλουν ευκαιρίες και να απειλήσουν. Δεν αντέδρασαν μετά το πρώτο γκολ που δέχτηκαν, ενώ στο 51' οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι με τον Ισνάλντο.