Μετά το... χέρι του Ράμος, πήρε μπρος η Ρεάλ (1-3)!

Ανώτερη η Ρεάλ χθες στο Ντόρτμουντ, κέρδισε με εκτελεστή τον Ρονάλντο (1-3) αλλά είχε και... χείρα βοηθείας, όταν στο 13΄και με αποτέλεσμα 0-0, η Μπορούσια φώναξε σωστά για πέναλτι που δεν της δόθηκε και συγκεκριμένα για χέρι του Ράμος στην περιοχή...

Πέντε λεπτά αργότερα η Ρεάλ άνοιξε το σκορ με γκολάρα του Μπέιλ (18’) ύστερα από υπέροχη μπαλιά του Καρβαχάλ. Μετά το γκολ ο τρελός ρυθμός δεν συνεχίστηκε. Οι Βεστφαλοί προσπαθούσαν χωρίς αποτέλεσμα να μπουν στην περιοχή και η «βασίλισσα» έψαχνε χωρίς αποτέλεσμα τις αντεπιθέσεις. Το ματς άνοιξε ξανά λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου όταν η Ντόρτμουντ πίεσε περισσότερο. Πάντως, η εκπνοή βρήκε την ομάδα του Ζιντάν να χάνει σημαντική ευκαιρία με κεφαλιά του Ράμος.

Το ματς ήταν εξίσου «τρελό» και στο δεύτερο ημίχρονο. Η Ντόρτμουντ χάνει μεγάλη ευκαιρία με τον Ομπαμεγιάνγκ λίγο μετά την σέντρα και στο 50ο λεπτό ο Ρονάλντο, ύστερα από ασίστ του Μπέιλ διπλασίασε τα τέρματα των μερένχες. Στο… καπάκι ο Ομπαμεγιάνγκ ξαναέβαλε με κοντινή προβολή έπειτα από σέντρα του Κάστρο τους γηπεδούχους στο παιχνίδι. Το «Signal Iduna» πήρε τα… πάνω του μετά το 2-1 και η ομάδα του Μπος άρχισε να πιέζει. Η Ρεάλ αφού πέρασε ένα μικρό διάστημα κλεισμένη στην περιοχή της, άρχισε να ψάχνει τις αντεπιθέσεις για να «καθαρίσει». Μια-δυο-τρεις και στο 79’ ο Ρονάλντο «καθάρισε» το παιχνίδι με δυνατό σουτ.

Σε ολόκληρο το παιχνίδι αγωνίστηκε ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος, ο οποίος κέρδισε σχεδόν όλες τις προσωπικές μονομαχίες και είχε πολύ καλή παρουσία...