Ήττα στο Κύπελλο για Εργοτέλη

Με ήττα 2-0 από τον Πανσερραϊκό ξεκίνησε σήμερα ο Εργοτέλης τις υποχρεώσεις του στο φετινό Κύπελλο Ελλάδας.

Η φάση που ουσιαστικά έκρινε το παιχνίδι έγινε στο 36ο λεπτό όταν ο Γκούρτσας έφυγε στην πλάτη της άμυνας και λίγο πριν μπει στην περιοχή ανατράπηκε από τον Πάτα. Ο διαιτητής απέβαλλε με απευθείας κόκκινη τον Πάτα, θεωρώντας ότι ο επιθετικός του Πανσερραϊκού ήτανσε προφανήθέση για γκολ. Το κακό ήταν διπλό για τον Εργοτέλη καθώς όχι μόνο έμεινε με 10 παίκτες αλλά ο Πόζογλου που ήταν ο εκτελεστής του φάουλ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Λαδά.

Μέχρι εκείνο το λεπτό ο Εργοτέλης είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, με την κατοχή 25%-75% υπέρ του (!) αλλά με εξαίρεση μία καλή φάση με τον Μπουτσάκη στο 29', όταν σούταρε για να αποκρούσει στη γωνία του ο Ρίστιτς, δεν μπορούσε να βρει διαδρόμους προς την εστία του Πανσερραϊκού.

Το ημίχρονο τελείωσε 1-0 και στις αρχές της επανάληψης δόθηκε νέο πέναλτι υπέρ του Πανσερραϊκού. Πάλι ο Γκούρτσας ήταν αυτός που έφυγε στην πλάτη της άμυνας και πριν προλάβει να περάσει τον Λαδά, ο τερματοφύλακας του Εργοτέλη τον ανέτρεψε και αντίκρισε κίτρινη κάρτα. Ο Γκούρτσας εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι κάνοντας το 2-0.

Παρότι ο Εργοτέλης ήταν πλέον με δύο γκολ πίσω στο σκορ και με αριθμητικό μειονέκτημα δεν παράτησε το παιχνίδι στη συνέχεια αλλά ο Πανσερραϊκός είχε σωστή αμυντική τακτική και δεν κινδύνεψε ιδιαίτερα...

Οι γηπεδούχοι απείλησαν ξανά στο 71' με τον Πόζογλου σε δύο περιπτώσεις, με τον δανεικό από τον ΠΑΟΚ 21χρονο εξτρέμ μην βρίσκει δίχτυα. Στο 83' αποβλήθηκε για τους γηπεδούχους ο Τσιμίκας με 2η κίτρινη κάρτα.

Η ομάδα του Τάκη Γκώνια κρατάει στα θετικά της αναμέτρησης το εξαιρετικό πρώτο ημίωρο από πλευράς κυκλοφορίας και πρέσινγκ προς τους αντιπάλους ενώ αρνητικά ήταν το πρόβλημα στην τελική επιθετική ενέργεια αλλά και οι δύο αντεπιθέσεις στην πλάτη της άμυνας που κατέληξαν στα δύο πέναλτι, καθορίζοντας το τελικό 2-0.

Όλα είναι όμως στοιχεία για τα οποία συνεχίζει να δουλεύει ο Εργοτέλης για να τα βελτιώσει, αφού βρίσκεται στην τέταρτη εβδομάδα της προετοιμασίας του...

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ: Ρίστιτς, Στέβιτς, Τσελεπίδης (66' Σιάκας), Βοσκόπουλος, Ιωαννίδης, Τσαμούρης, Ρούτσης (74' Τζιτζικαλάκης), Τσιμίκας, Γκέκας (62' Παπουτσογιαννόπουλος), Πόζογλου, Γκούρτσας

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Λαδάς, Λαμπάκης, Μπάτζιος, Πάτας, Σταμόπουλος, Βογιατζής, Μπούζας (67' Μαζουλουξής), Μπουτσάκης (86' Ιατρούδης), Σταματάκος, Μπουρσέλης (81' Ροβίθης), Κάιπερς