Ήττα για το Ρέθυμνο από τον Προμηθέα

Με ήττα «αποχαιρέτισε» το τουρνουά 27α Μαυροσκούφεια το Ρέθυμνο Cretan Kings, χάνοντας από τον Προμηθέα Πάτρας με 75-80.

Όπως και στην πρεμιέρα, έτσι και σήμερα η ομάδα του Ρεθύμνου εμφάνισε πολλά σκαμπανεβάσματα στην απόδοση της, έχοντας παράλληλα και αρκετά καλά διαστήματα. Άλλωστε τη συγκεκριμένη χρονική στιγμή δεν έχει σημασία το αποτέλεσμα, καθώς στόχος είναι το «δέσιμο» των παικτών, ώστε να είναι πανέτοιμοι στην εκκίνηση των επίσημων αγωνιστικών τους υποχρεώσεων. Αγωνιστικά, οι αθλητές του Νίκου Βετούλα κατάφεραν να προηγηθούν στο φινάλε του 1ου δεκαλέπτου με 16-14, διατηρώντας το προβάδισμα έως και το 18ο λεπτό (37-39). Στην επανάληψη, ένα «ξέσπασμα» του Προμηθέα και ένα επιμέρους 21-9 είχε σαν αποτέλεσμα να πάρει τη μεγαλύτερη διαφορά με 48-61. Το Ρέθυμνο Cretan Kings ισορρόπησε το παιχνίδι στη συνέχεια, μείωσε σε 70-73, αλλά δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την ανατροπή.

Η ομάδα θα επιστρέψει στο Ρέθυμνο για να συνεχίσει την προετοιμασία της, ενώ το Σάββατο (18.30) και την Κυριακή (18.30) θα αντιμετωπίσει σε διπλούς φιλικούς αγώνες τη σουηδική Sodertalje Kings στο κλειστό γυμναστήριο «Μελίνα Μερκούρη».

Να υπενθυμίσουμε πως ο Χάρης Γιαννόπουλος και ο Γιάννης Παναρετάκης δεν συμμετείχαν στο τουρνουά «27α Μαυροσκούφεια», αφού ταλαιπωρούνται από τραυματισμούς και αναμένεται να επιστρέψουν στις προπονήσεις τις προσεχείς ημέρες.

1ο Δεκάλεπτο

Ο Προμηθέας ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι, καταφέρνοντας να προηγηθεί με 11-6 στο πρώτο 6λεπτο του Ρέθυμνο Cretan Kings. Η απάντηση ήρθε σχεδόν άμεσα για την ομάδα μας με τους Ράιτ και Κώττα (11-10), ενώ ο Μούντι σκόραρε από τα 7.5μ. για την ισοφάριση (14-14). Μάλιστα, ο Γκούντγουιν με κάρφωμα έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του Νίκου Βετούλα (14-16), με το δεκάλεπτο να λήγει υπέρ μας με 15-16.

2ο Δεκάλεπτο

Ο Θεοδωρίδης ξεκίνησε με τρίποντο την 2η περίοδο (19-21), ενώ ο Μούντι συνέχισε την καλή του εμφάνιση, σημειώνοντας τρίποντο και… φάουλ για το 21-25. Έπειτα, ο Μέντλοκ διατήρησε τη διαφορά του +4 (24-28), αλλά ο Προμηθέας ανέκτησε το προβάδισμα με τον Σαλούστρο (29-28) στο 15'. Η είσοδος του Μούντι έδωσε ταχύτητα και λύσεις επιθετικά, μοιράζοντας ασίστ στους Κώττα, Ντάνιελς και Ρόμπερτσον για το επιμέρους 4-9 (33-37 στο 18'). Λίγο πριν το φινάλε ο Μέντλοκ έκανε το 37-39 αλλά ο Σαλούστρος με τρίποντο στην «εκπνοή» διαμόρφωσε το 40-39 του ημιχρόνου.

3ο Δεκάλεπτο

Καλύτερα μπήκε στην επανάληψη ο Προμηθέας, εκμεταλλευόμενος την αστοχία των παικτών μας. Με επιμέρους σκορ 21-9 πήρε τη μεγαλύτερη διαφορά στο ματς (61-48) στο 27'. Τελικώς οι Μούντι και Χριστοδούλου έσπασαν το «ρόδι» έπειτα από αρκετά λεπτά, μειώνοντας σε 61-52 στο 30'.

4ο Δεκάλεπτο

Το ξεκίνημα της 4ης περιόδου ανήκε στην ομάδα μας, με τους Μούντι, Ντάνιελς και Ρόμπερτσον να «πυροβολούν», κατεβάζοντας τη διαφορά στους 3 πόντους (67-64 στο 34'). Ο Γκούντγουιν διατήρησε τη διαφορά τρίποντου (73-70) αλλά στη συνέχεια το Ρέθυμνο Cretan Kings δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί τις ευκαιρίες για να πάρει τη νίκη, γνωρίζοντας την ήττα με 80-75.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-16, 40-39, 61-52, 80-75.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Μάκης Γιατράς): Γκίκας 13(3), Πάλο 11, Γκάτζιος 2, Γερομιχαλός 5, Εβανς 11, Τουτζιαράκης 14(1), Σαλούστρος 8(2), Σκούφης, Δημάκος 7(1), Ρέλεφορντ 8, Σανδραμάνης 1, Γράβας.

ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS (Νίκος Βετούλας): Ντάνιελς 7(2), Γκούντγουιν 9, Μέντλοκ 7(1), Κώττας 6, Χριστοδούλου 3, Μούντι 23(2), Θεοδωρίδης 3(1), Ρόμπερτσον 13(2), Ράιτ 4 (1).