Έκανε το 4χ4 η Ρωσία κόντρα στη Μ. Βρετανία

Η... αδιάφορη Μεγάλη Βρετανία αποδείχθηκε δύσκολη αντίπαλος για την Ρωσία που... καιγόταν για το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα στον όμιλο. Τελικά η ομάδα του Μπαζάρεβιτς στο τέλος ήταν πιο ψύχραιμη και επικράτησε με 82-70, παίρνοντας την 4η νίκης στη διοργάνωση.

Για τους νικητές κορυφαίος ήταν ο Σβεντ με 30 πόντους, ενώ για τους ηττημένους ο Κλαρκ είχε 21, με τον Ολασενι να προσθέτει 19.

Οι Ρώσοι ανέβασαν ρυθμούς στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου και άνοιξαν τη διαφορά στους 10 (23-13) με τα καλάθια του Βοροντσέβιτς και του Φριτζόν. Ο Μέρφι ήταν αυτός που έβαλε το τελευταίο καλάθι της περιόδου, γράφοντας το 23-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Ρώσοι συνέχιζαν να έχουν τον απόλυτο έλεγχο του ματς, με τον Σβεντ να εκτοξεύει τη διαφορά στους 13 (35-22, 17'). Η παρέα του Μοζγκόφ προσπάθησε να επιστρέψει αλλά δεν τα κατάφερε, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στο ημίχρονο με το σκορ στο 43-31. Η Ρωσία σούταρε με 53 (9/17) τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο.

Οι παίκτες του Πράντι μείωσαν σε 50-41 με το τρίποντο του Μάρεϊ, όμως Σβεντ και Μοζγκόφ επανέφεραν τη διαφορά (54-41, 27') σε ασφαλή επίπεδα για τη Σερβία. Η Μεγάλη Βρετανία δεν τα παράτησε, έτρεξε ένα σερί 7-0 και έκανε το 54-48 με τον Κλαρκ, αναγκάζοντας τον Μπαζάρεβιτς να πάρει timeout. Τελικά ο Μοζγκόφ διαμόρφωσε το αποτέλεσμα του δεκαλέπτου (61-54) με δύο βολές.

Το σύνολο του Πράντι προσπάθησε να γυρίσει το ματς, κάνοντας το 64-60 με το καλάθι του Ολασένι στο 35'. Ο Οκέραφορ με δίποντο έγραψε το 71-69 στο 37', όμως οι Ρώσοι έκαναν το 78-69 και κλείδωσαν το ματς. Το τελικό 82-70 τους έδωσε την 4η νίκη στη διοργάνωση.

Tα δεκάλεπτα: 23-16, 43-31, 61-54, 82-70

Πηγή: gazzeta.gr