Κοντά στην πρωτιά η Σερβία, 82-68 την Μ.Βρετανία

Αγκαλιά με την πρώτη θέση στον όμιλο της είναι η Σερβία, μετά το σημερινό 82-68 με την Μεγάλη Βρετανία στην Κωνσταντινούπολη.

Η ομάδα του Αλεξάνταρ Τζόρτζεβιτς "έχτισε" διψήφια διαφορά από το πρώτο δεκάλεπτο, ο Μπόμπαν Μαριάνοβιτς ξεκουράστηκε καθώς αγωνίστηκε ελάχιστα για να διατηρήσει τον αγωνιστικό του ρυθμό και οι Σέρβοι χρειάζονται αύριο βράδυ νίκη απέναντι στο Βέλγιο για να πετύχουν τον πρώτο στόχο που είχαν θέσει γι' αυτό το Eurobasket. Οι Βρετανοί, από την άλλη, συνεχίζουν χωρίς νίκη στο τουρνουά, αλλά δεν το βάζουν κάτω, παλεύουν και τραβούν το δικό τους δρόμο.

Ανώτεροι από το πρώτο δεκάλεπτο, οι Σέρβοι βρέθηκαν στο +11 (14-25) στο τέλος της περιόδου και στη συνέχεια απλώς συντήρησαν αυτό το προβάδισμα για να φτάσουν σε μια άνετη νίκη. Ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς ήταν μεν άστοχος (7/18 σουτ), άγγιξε όμως το triple-double με 18 πόντους, 7 ριμπάουντ και 7 ασίστ σε 27 λεπτά συμμετοχής, την ώρα που η ομάδα του είχε 10/27 τρίποντα και μόλις επτά λάθη. Κορυφαίος των Βρετανών ήταν ο Τέντι Οκερεαφόρ (που θα παίξει τη σεζόν 2017-18 στη Stoiximan.gr Basket League με τη φανέλα της Κύμης), καθώς σε 31 λεπτά πέτυχε 17 πόντους με 3/4 δίποντα, 3/4 τρίποντα και 2/2 βολές.

Τα δεκάλεπτα: 14-25, 38-47, 55-65, 68-82

ΜΕΓΑΛΗ ΒΡΕΤΑΝΙΑ (Προύντι): Τζόνσον 13 (2), Μόκφορντ, Λόρενς, Οκερεαφόρ 17 (3), Κλαρκ 8, Μάρεϊ 8 (2), Μπόατενγκ, Νέλσον 11, Ατσάρα 5 (1), Ολασένι 6 (13 ριμπάουντ).

ΣΕΡΒΙΑ (Τζόρτζεβιτς): Μάτσβαν 10 (2), Μπογκντάνοβιτς 18, Λούτσιτς 2, Μιλοσάβλιεβιτς, Μπίρτσεβιτς 5 (1), Στίματς 11, Λάζιτς 2, Μίτσιτς 8 (2), Γκούντουριτς 5, Γιόβιτς 11 (3), Κούζμιτς 6, Μαριάνοβιτς 4.