Ορεξάτος στα Περιβόλια ο ΟΦΗ, νίκησε 1-0 τον Πλατανιά

Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ο ΟΦΗ στο φιλικό παιχνίδι με αντίπαλο τον Πλατανιά στα Περιβόλια παίρνοντας μάλιστα και  τη νίκη με 0-1 χάρη στο γκολ του Ποτουρίδη στο 86'.

Οι δύο ομάδες να υπενθυμίσουμε ότι αναμετρήθηκαν για καλό σκοπό καθώς τα έσοδα του αγώνα θα δοθούν για τη θεραπεία της 8χρονης Χανιώτισσας Ευαγγελίας, η οποία μάχεται με τον καρκίνο…

Όσον αφορά στο φιλικό, ο ΟΦΗ ήταν πολύ συγκεντρωμένος στην αμυντική του λειτουργία με αποτέλεσμα να μην επιτρέψει στον Πλατανιά να δημιουργήσει πολλές φάσεις. Παράλληλα έβγαλε φάσεις στην επίθεση πετυχαίνοντας μάλιστα και το γκολ της νίκης.

Και ο Πλατανιάς από την πλευρά του είχε τις ευκαιρίες του για γκολ με κορυφαία αυτή στο 45ο λεπτό με τον Μπούτνικ.

*Οι τραυματίες Περογαμβράκης, Λεάλ και Σιώπης δεν είναι στη διάθεση του Νίκου Παπαδόπουλου, στο παιχνίδι.

Το φιλμ του αγώνα

1' Η πρώτη καλή στιγμή για τον Πλατανιά. Σουτ του Ντεβέσα, η μπάλα άουτ.

6' Λάθος διώξιμο του Στρέζου, το σούτ του Στάμου μέσα απο την περιοχή, άστοχο για τον Πλατανιά.

12' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ και μάλιστα διπλή. Μετά απο φάουλ του Χαντί, ο Κουσκουνάς σούταρε πάνω στον Κοκκαλά, νέο σούτ απο το Μάνο στην εξωτερική πλευρά των διχτύων!

17' Νέο σούτ του Ντεβέσα και πάλι άστοχο. Δοκιμάζει ξανά το πόδι του ο μέσος του Πλατανιά.

21' Σούτ του Μπούτνικ απο το ύψος της περιοχής, μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια ο Στρέζος.

Καλή εικόνα ο ΟΦΗ στο πρώτο 20λεπτο. Καλή αμυντική λειτουργία ο ΟΦΗ καθώς ο αντίπαλος έχει απειλήσει μόνο με μακρινά σούτ, ενώ ο ΟΦΗ έχει τη μεγάλη διπλή ευκαιρία με Κουσκουνά και Μάνο για να σκοράρει.

23' Σέντρα του Βάντερσον δύσκολη κεφαλιά του Κοροβέση υπο πίεση, η μπάλα άουτ.

27' Ωραία ξεδιπλώνεται στην κόντρα επίθεση ο ΟΦΗ, ο Ορτέγκα τροφοδοτεί τον Χαντί, το σούτ του είναι άστοχο.

28' Ξανά με Χαντί και Ορτέγκα ο ΟΦΗ ανεβαίνει γρήγορα στην κόντρα, άστοχο το σούτ του Ορτέγκα.

37' Ευκαιρία μετά απο πολύ ώρα για τον Πλατανιά. Ο Παπανικολάου ευνοείται απο τις κόντρες και πλασάρει άστοχα.

39' Νέα σπουδαία ευκαιρία για τον ΟΦΗ με τον Ορτέγκα να συγκλίνει απο δεξιά και να σουτάρει, για να μπλοκάρει ον γκολκήπερ του Πλατανιά.

40' Απαντάει ο Πλατανιάς με τον Πατράλη το σουτ του οποίου απο το ύψος της περιοχής, είναι άστοχο.

44' Ο Χαντί σουτάρει απο το ύψος της περιοχής, η μπάλα φεύγει πάνω απο το οριζόντιο δοκάρι.

45' Εκπληκτική επέμβαση του Στρέζου σε εξ' επαφής σουτ του Μπούτνικ. Νέο σούτ του Ντεβέσα, η μπάλα λίγο άουτ!

ΗΜΙΧΡΟΝΟ 0-0

48' Μετά απο τραγικό λάθος του γκολκήπερ του Πλατανιά, ο Κουσκουνάς επιχείρησε να τον κρεμάσει, όμως η μπάλα έφυγε άουτ! Μεγάλη φάση για τον ΟΦΗ!

53' Καλή στιγμή για τον Πλατανιά. Ο Εν σι κουλού σουτάρει απο το ύψος της περιοχής, η μπάλα λίγο άουτ.

54' Σούτ του Δημούτσου μέσα απο την περιοχή η μπάλα πάνω απο τα δοκάρια.

68' Διπλή αλλαγή για τον ΟΦΗ. Μέσα Ογκμποε και Παπατόλιος. Εξω οι Κουσκουνάς και Χαντί.

Στέκεται πολύ καλά ο ΟΦΗ απέναντι σε ένα πανέτοιμο Πλατανιά, ο οποίος έχει ήδη δυο επίσημα παιχνίδια στο πρωτάθλημα της Σούπερ Λίγκ!

86' Το 0-1 για τον ΟΦΗ! Κόρνερ του Ορτέγκα, καρφωτή κεφαλιά του Ποτουρίδη, η μπάλα στα δίχτυα!

+90 Σούτ του Σίνγκ στη γωνία, πέφτει και μπλοκάρει ο Στρέζος.

Η ενδεκάδα του ΟΦΗ στο φιλικό με τον Πλατανιά: Στρέζος, Κοιλιάρας, Κομεσίδης, Ζιαμπάρης, Μπολάκης, Νάστος, Χαντί, Πορτουλίδης, Μάνος, Κουσκουνάς, Ορτέγκα.

Η ενδεκάδα του ΟΦΗ στο δεύτερο ημίχρονο: Στρέζος,  Κοιλιάρας (83' Ποτουρίδης), Νάστος, Ζιαμπάρης, Κομεσίδης, Παπαστεριανός, Οικονόμου, Χαντί (68' Παπατόλιος), Ορτέγκα, Μάρτος, Κουσκουνάς (68' Oγκμποε).

Η ενδεκάδα του Πλατανιά: Koκκαλάς, Πριντέτα, Πλιάτσικας, Κοροβέσης, Στάμου (32' λ.τ. Στανισάβλιεβιτς), Βάντερσον, Κρός, Πατράλης, Μπούτνικ, Ντεβέσα, Παπανικολάου.

Η ενδεκάδα του Πλατανιά στο δεύτερο ημίχρονο: Ομπερχάουζερ, Ουές, Στάθης, Κρος (58' Σάντο), Πριτέντα, Στανισάβλιεβιτς (70' Σινγκ), Δημούτσος, Στόιτσεφ, Σκουλουδάκης, Εν σι Κουλού, Γκρέζλατσκ.