Εννιά γκολ το Βέλγιο, επική ανατροπή Κύπρου!

Στα άλλα παιχνίδια του ομίλου της Εθνικής Ελλάδας, το Βέλγιο ισοπέδωσε με σκορ 9-0 το Γιβραλτάρ, έχασε όμως τον Άξελ Βίτσελ που αποβλήθηκε, ενώ η Κύπρος με φοβερή αντεπίθεση στην επανάληψη νίκησε την ανταγωνίστρια της Ελλάδας, Βοσνία-Ερζεγοβίνη (3-2)!

Βέλγιο - Γιβραλτάρ 9-0

Οι «Κόκκινοι Διάβολοι» κονιορτοποίησαν στο πρώτο ημίχρονο το αδύναμο Γιβραλτάρ, πετυχαίνοντας έξι τέρματα και κάνοντας επίδειξη δύναμης ενόψει της εκτός έδρας αναμέτρησης με την Εθνική Ελλάδας την Κυριακή. Οι Ντρις Μέρτενς (15'), Τόμας Μενιέ (18'), Ρομέλου Λουκάκου (21', 38'), Άξελ Βίτσελ (27') και Εντέν Αζάρ (45') σημείωσαν τα γκολ της ομάδας του Ρομπέρτο Μαρτίνες, η οποία όμως «έχασε» τον πολύτιμο κεντρικό μέσο Άξελ Βίτσελ, που αποβλήθηκε (με απευθείας κόκκινη κάρτα) στο 41o λεπτό του αποψινού αγώνα, ενώ οι Μενιέ (60', 67') και Λουκάκου (84') διαμόρφωσαν το τελικό 9-0 στην επανάληψη.

Κύπρος - Βοσνία 3-2

Στην Λευκωσία, με τους Ογκνιέν Βράνιες και Γκόικο Τσίμιροτ στην βασική ενδεκάδα, η Βοσνία-Ερζεγοβίνη προηγήθηκε με 0-2 της Κύπρου στο ημίχρονο, χάρη σε τέρματα των Τόνι Σούνιτς (32'), Έντιν Βίσκα (43') και έμοιαζε να βρίσκεται κοντά σε ένα πολύ σημαντικό «διπλό». Οι γηπεδούχοι όμως, με εκπληκτική αντεπίθεση στην επανάληψη και σκόρερ τους Δημήτρη Χριστόφη (65'), Βίνσεντ Λάμπαν (67'), Πιέρο Σωτηρίου (76'), επικράτησαν με 3-2 της ομάδας του Μεχμέντ Μπαζντάρεβιτς, μπαίνοντας έτσι στη διεκδίκηση της δεύτερης θέσης του ομίλου και κάνοντας παράλληλα ένα σπουδαίο «δώρο» στην Εθνική Ελλάδας.