Με μετάλλια και διακρίσεις η περυσινή σεζόν για τον ΝΟΓΚ

Η Βλαχάκη ξεχώρισε με τις επιδόσεις της σε Ελλάδα και Ευρώπη

Μια άκρως επιτυχημένη χρονιά ολοκληρώθηκε για το Ναυταθλητικό Όμιλο Γαζίου Κρήτης (ΝΟΓΚ), καθώς οι αθλητές του μέτρησαν αρκετές διακρίσεις στις κατηγορίες Optimist και Laser.

Στο μεγαλύτερο διεθνή ιστιοπλοϊκό αγώνα στην Ελλάδα, τον Athens Eurolymp, η Βάσω Βλαχάκη ήταν εξαιρετική κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο στην κατηγορία Optimist κοριτσιών. Από εκεί και πέρα, ο ΝΟΓΚ εκπροσωπήθηκε από 20 νέους αθλητές στο Περιφερειακό Πρωτάθλημα Optimist Νήσων Αιγαίου που πραγματοποιήθηκε στην Κω, όπου ο Θωμάς Κοβατζής έλαβε την 3η θέση και ο Κωστής Κουκουτσάκης την 5η στα αγόρια, ενώ η Βάσω Βλαχάκη ήταν 2η και η Μαρία Σκουλούδη 4η στα κορίτσια. Και οι τέσσερις προκρίθηκαν στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα. Στην κατηγορία Laser, ο Γιάννης Κουμπανάκης τερμάτισε 3ος στα αγόρια και 4ος στη γενική, και ο Γιώργος Κουκουτσάκης 10ος στα αγόρια και 13ος στη γενική. Επίσης τα δύο αγόρια πήραν πρόκριση για το Πανελλήνιο. Παράλληλα το σωματείο του Γαζίου ισοβάθμησε με τη Χίο στην πρώτη θέση για το Κύπελλο πολυνίκη ομίλου.

Ο ΝΟΓΚ συμμετείχε και στον αγώνα για τις προκρίσεις στην Εθνική που πραγματοποιήθηκε στις εγκαταστάσεις της Ελληνικής Ιστιοπλοϊκής Ομοσπονδίας, όπου η Βάσω Βλαχάκη τερμάτισε πρώτη και πήρε το εισιτήριο για το Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Οptimist.

Πολύ καλή παρουσία, όμως, είχε το ηρακλειώτικο σωματείο και στο Πανελλήνιο Κύπελλο Optimist 11χρονων που πραγματοποιήθηκε στο Μαραθώνα Αττικής. Από τους 10 αθλητές-τριες που το εκπροσώπησαν, ο Θωμάς Κοβατζής είχε την καλύτερη παρουσία τερματίζοντας 4ος, ενώ η Δέσποινα Μαμουλάκη ήταν 10η. Στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Οptimist, στην Παλαιά Φωκαία Αττικής, η Βάσω Βλαχάκη κατέκτησε την 3η θέση και το χάλκινο μετάλλιο και η Μαρία Σκουλούδη τη 10η. Στα αγόρια, ο Θωμάς Κοβατζής και ο Ανδρέας Τσατσάνης κατατάχθηκαν στο χρυσό στόλο. Με τις επιδόσεις τους η Βάσω Βλαχάκη και ο Θωμάς Κοβατζής προκρίθηκαν στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα Optimist, το οποίο θα διεξαχθεί στην Τουρκία 5?9 Σεπτεμβρίου.

Η Βάσω Βλαχάκη είχε άλλη μία συμμετοχή με την Εθνική ομάδα στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Optimist που έγινε στη Βουλγαρία. Η ταλαντούχα ιστιοπλόος τερμάτισε 28η ανάμεσα σε 110 αγωνιζόμενους, ενώ πήρε μέρος και στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα ομαδικού Optimist στην Ιταλία.

Για το ΝΟΓΚ ξεκίνησε ήδη η νέα σεζόν με κοινή προπόνηση αθλητών Optimist από όλη την Ελλάδα στις εγκαταστάσεις του, στην Παντάνασσα Γαζίου.