Μια νίκη από την άνοδο η Εθνική Παίδων στο μπάσκετ

Η Εθνική Παίδων χρειάζεται μια νίκη πλέον για να πετύχει το στόχο της ανόδου στη μεγάλη κατηγορία του ευρωπαικού μπάσκετ. Η ομάδα του Κώστα Παπαδόπουλου επικράτησε 78-63 της Ουκρανίας για τα προημιτελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U16 της Σόφιας.

Σήμερα η Ελλάδα αντιμετωπίζει στα ημιτελικά το νικητή του Μεγάλη Βρετανία-Ουγγαρία και με νίκη εξασφαλίζει την επιστροφή της στην Α' Κατηγορία. Στην απευκταία περίπτωση που ηττηθεί, η ελληνική ομάδα θα έχει μία δεύτερη ευκαιρία στον μικρό τελικό του Σαββάτου.

Παρά το καλό της ξεκίνημα, η Εθνική Παίδων είδε την Ουκρανία να πηγαίνει στα αποδυτήρια για το ημίχρονο πίσω στο σκορ (40-41), αλλά στο τρίτο δεκάλεπτο ανέκτησε τα ηνία και στην τέταρτη περίοδο ξέφυγε με διψήφια διαφορά.

Κορυφαίος της ελληνικής ομάδας για ένα ακόμη ματς ήταν ο Νίκος Ρογκαβόπουλος. Ο γκαρντ/φόργουορντ που απέκτησε η ΑΕΚ είχε 28 πόντους (4/7 βολές, 9/13 δίποντα, 2/5 τρίποντα), 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 τάπα σε 32:33,

Δεκάλεπτα: 19-12, 40-41, 57-53, 78-63.

Οι πόντοι της Εθνικής: Ρογκαβόπουλος 28 (8 ριμπ.), Τσουμάνης 6 (6 ριμπ.), Καραΐσκος 11 (8 ριμπ.), Κλωναράς 13 (7 ριμπ., 5 ασίστ), Βλάσιος 5, Κωστίκας, Λαναράς 2, Κάδρας, Σιδηροηλίας 2, Σταυρακούκας 2, Σωτηρίου 7, Ταζόπουλος 2.