Φιλική νίκη για ΟΦΗ, 1-0 τα Τρίκαλα

Βελτιωμένος παρουσιάστηκε ο ΟΦΗ στο σημερινό δεύτερο φιλικό προετοιμασίας στο Καρπενήσι με αντίπαλο τα Τρίκαλα.

Η ομάδα του Ηρακλείου επικράτησε 1-0, παρουσιάζοντας σε διαστήματα της αναμέτρησης δείγματα από το αγωνιστικό της προφίλ.

Δεν άφησε τον αντίπαλο να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις κοντά στην εστία, ενώ με την ποιότητα της μεσοεπιθετικής γραμμής, οι Κρητικοί βρέθηκαν με αξιώσεις στα καρέ των Θεσσαλών.

Ο Νίκος Παπαδόπουλος μοίρασε και πάλι το χρόνο συμμετοχής, όπως είχε συμβεί και στο παιχνίδι με την Παναχαϊκή.

Ζητούμενο για τον έμπειρο τεχνικό ήταν η ομάδα του να διατηρήσει ένα καλό ρυθμό και στα δύο ημίχρονα. Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση πέτυχε ο Ορτέγκα στο 23ο λεπτό. Ο Ισπανός άλλαξε ωραία τη μπάλα με τον Σιώπη και με δυνατό σουτ νίκησε τον Αθανασόπουλου. Κουσκουνάς, Λεάλ, Μάνος και Περογαμβράκης ήταν πρωταγωνιστές στις καλύτερες ευκαιρίες του ΟΦΗ.

ΟΦΗ (Νίκος Παπαδόπουλος): Στρέζος (46' Δερμιτζάκης), Σιώπης (46' Μπολάκης), Κομεσίδης (86' Νηστικάκης), Ποτουρίδης, Μονιάκης (46' Κοιλιάρας), Νάστος (46' Κοντογιάννης-72' Παπατόλιος), Οικονόμου (46' Πουρτουλίδης), Χαντί (46' Μάρτος), Περογαμβράκης (46' Όγκμποε-83' Πλευράκης), Ορτέγκα (46' Λεάλ), Κουσκουνάς (46' Μάνος).

ΤΡΙΚΑΛΑ (Σωτήρης Αντωνίου): Αθανασόπουλος (32' Βουτσελάς-60' Αποστολίδης), Βέρτζος (46' Γιαννίτσης), Κοτσώνης (60' Ζήσης), Πάνος (60' Μυρσινιάς), Γκόλιας (60' Χιντζίδης), Αναστασόπουλος (76' Παρθένης), Τσιάρας (74' Μανώλης), Γροντής (68' Κατσαντώνης), Μίλιεβιτς (46' Γκαλίτσιος-88' Τσιμπούκας), Τσίπρας (46' Ζγκούρι), Καπός (60' Ντιατά).