Ήττα... υποβιβασμός για την Εθνική Νεανίδων στο μπάσκετ

Στην β' κατηγορία επιστρέψει η Εθνική Νεανίδων στο μπάσκετ, καθώς δεν κατάφερε να πάρει σήμερα τη νίκη... χρυσάφι.

Η Ελλάδα αποδείχθηκε κατώτερη των περιστάσεων στον "τελικό" παραμονής με τη Λιθουανία για τις θέσεις 13-16, καθώς υπέστη βαριά ήττα με και υποβιβάστηκε στη δεύτερη κατηγορία της Ευρώπης σε επίπεδο Νεανίδων.

Η ελληνική ομάδα δεν προηγήθηκε ούτε μία φορά στο παιχνίδι, ήταν απελπιστικά άστοχη, έχασε κατά κράτος τα ριμπάουντ και δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο να ακολουθήσει στο σκορ τη Λιθουανία, η οποία έκλεισε την πρώτη περίοδο με προβάδισμα 12 πόντων, το ημίχρονο με +21 και το τρίτο δεκάλεπτο με +26.

Η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 40 πόντους υπέρ των Λιθουανών (54-94 στο 39'), οι οποίες θα παλέψουν την Κυριακή για την παραμονή τους στην πρώτη κατηγορία με αντίπαλο τη Λετονία. Η Ελλάδα, από την άλλη, θα αντιμετωπίσει την Τουρκία (τη μόνη ομάδα που έχει νικήσει στο Ευρωμπάσκετ του Σόπρον) στις 12:00, με στόχο να αποφύγει την τελευταία θέση.

Τα δεκάλεπτα: 13-25, 23-44, 42-68, 57-94

Ελλάδα: Κοντογεώργου 6, Ελ. Τσινέκε 17 (5ασ., 3κλ.), Τζανετάτου 1, Μυλωνάκη 1, Αναστασοπούλου 7, Α. Τσινέκε 2, Παναγιωτοπούλου, Κούκη 6, Χατζηβασιλείου 5, Πράπα 5, Τσιχλάκη 4, Στούπα.

Λιθουανία: Καζοτσιουνάιτε 19 (7ρ.), Σερκεβίτσιουτε 5 (4ασ., 3κλ.), Κακτάιτε 5, Σακεβίτσιουτε, Τουρσκίτε 8, Ντονσκίτσιτε 14, Μασιονίτε 11, Σεγκζντάιτε 13 (7ρ.), Ζαμποτκάιτε 4, Πελεγκριμάιτε, Γιανουσεβίτσιουτε 4, Ταμουτίτε 11 (10ρ., 5ασ.).