Ευρωπαϊκό U16: Βέλγιο-Ελλάδα 60-77

Η Εθνική Παίδων πήρε και τη δεύτερη νίκη της στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U16 στη Σόφια της Βουλγαρίας στον δεύτερο αγώνα της στη διοργάνωση, καθώς επιβλήθηκε 77-60 του Βελγίου με τον Νίκο Ρογκαβόπουλο να φτάνει στα double-double. Η Ελλάδα αντιμετωπίζει αύριο (12/8) στις 13.45 τη Ρουμανία.

Όπως και στον αγώνα της πρεμιέρας η ελληνική ομάδα φρόντισε να δώσει τον τόνο από νωρίς. Όπως έκανε και απέναντι στην Λευκορωσία επιστράτευσε την άμυνά της, πήγε στο ριμπάουντ και επέτρεψε στον αντίπαλό της μονοψήφιο αριθμό πόντων στο πρώτο δεκάλεπτο. Η Εθνική Παίδων μπήκε με ένα 8-0 στο παιχνίδι και οι Βέλγοι από το 2-8 (2'45''), ευστόχησαν και πάλι στο 7'35'' (4-22) με τη διαφορά να έχει φτάσει λίγο νωρίτερα για πρώτη φορά στο +20 (2-22, 7'23'') και το δεκάλεπτο να κλείνει 8-26.

Το Βέλγιο έφτασε σε διψήφιο αριθμό πόντων στο 11'45'' (10-30), δείχνοντας μεγαλύτερη διάθεση να διεκδικήσει κάτι καλύτερο μέσα και από την άμυνά του (19-32, 16'). Οι Έλληνες παίκτες βρέθηκαν και πάλι στο +19 (21-40, 18') με την απόσταση ανάμεσα στις δύο ομάδες να μειώνεται και πάλι στα μισά του δρόμου (27-40, 20').

Η ομάδα που φάνηκε να πατά καλύτερα στο παρκέ με την επιστροφή στον αγώνα ήταν το Βέλγιο. Η ελληνική ομάδα έχασε ελεύθερα σουτ, οι Βέλγοι πήραν δεύτερες (και τρίτες) ευκαιρίες μέσα από το επιθετικό ριμπάουν και μείωσαν ακόμη και στους πέντε πόντους (42-47, 24'). H Ελλάδα έφτασε και πάλι στο +13 (46-59, 29'30'') και συνέχισε ακόμη καλύτερα μπαίνοντας την τέταρτη περίοδο (49-66, 32'), για να φτάσει και πάλι τον δείκτη της διαφοράς στο +20 (57-77, 38') με τον αγώνα να σφραγίζει το τελικό 60-77.

Διαιτητές: Ρούτεσιτς (Μαυροβούνιο), Τσβέτκοφ (Βουλγαρία), Μάτεζεκ (Τσεχία)

Δεκάλεπτα: 8-26, 27-40, 49-59, 60-77

Βέλγιο (Ντε Βρόιτ): Ντε Ρίντερ 2, Βαντερχόιντονσκ 3, Βερστράτε 14, Μπόσμανς-Βέρντονκ, Μπρατάνοβιτς 10, Βαν Χίλε 4, Ντιμπόνγκ Σβένσον 10, Ανουάρ 4, Εκαμπά Εγιομπέ 3, Τσιμάνγκα Κονγκολό 2, Φούντι Μπιν Μουσεμάνα, Ζαν Φιλίπ

Ελλάδα (Παπαδόπουλος): Βλάσιος 9 (4 α, 2κλ), Ταζόπουλος 2, Τσουμάνης 9 (7ρ), Ρογκαβόπουλος 16 (11ρ), Λαναράς 5, Σωτηρίου 11, Κλωνάρας 12, Σιδηροηλίας, Σταυρακούκας, Κωστίκας, Καραϊσκος 6, Κάδρας 7 (7ρ)

Πηγή: basket.gr